Na jihu Čech řádí falešný policista a bankéř - Jižní Čechy Teď!
6. 3. 2025 8:22 Aktualizováno

Na jihu Čech řádí falešný policista a bankéř

Na jihu Čech řádí falešný policista a bankéř-0
JIŽNÍ ČECHY - Několik případů podvodu zaznamenali v posledních dnech policisté na jihu Čech. Všechny měly společného jmenovatele a tím byl falešný policista. Pachatel či pachatelé využívají tento známý trik, kdy osloví po telefonu svoji oběť a představí se jako policista. Mají připravenou smyšlenou legendu a snaží se dostat k mnohdy celoživotním úsporám, které má dotyčný na svém účtu. Dva případy policisté zaznamenali na Českobudějovicku a jeden na Táborsku.

Na jihu Čech řádí falešný policista a bankéř - Jižní Čechy Teď!

Podvod má vždy podobný scénář. Falešný policista po telefonu lidi přesvědčuje o tom, že mají napadený bankovní účet, nebo se někdo pokouší vzít si na jejich jméno úvěr. „V dalším kroku pak dotyčného informuje, že mu následně zavolá pracovník banky, který mu sdělí přesné instrukce, jak postupovat a zdůrazní to, že k bankéři může mít plnou důvěru. Následuje hovor s údajným bankéřem, který už dává oběti jednoduché a přesné instrukce, jak naložit se svými penězi,“ popsala mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

A tady by už měli lidé zbystřit. Stačí totiž chvilka zamyšlení k tomu, aby bylo jasné, že tu něco nehraje. „Bankéř například radí, aby veškeré své úspory dotyčný vybral a předal je konkrétnímu pracovníkovi banky, kterého za ním pošlou, nebo aby je přeposlal na bankovní účet, který mu nadiktují, případně aby si na své jméno sjednal úvěr a peníze opět poslal do bezpečí převodem na další účet či osobním předáním údajnému pracovníkovi banky,“ uvedla Štěpánka Schwarzová.

 Ačkoliv by se mohlo zdát, že na podobné triky už nikdo nemůže naletět, najdou se další a další důvěřiví lidé, kteří se nechají oklamat. Naposledy na Českobudějovicku takto přišla žena o bezmála jeden milion korun. „Osobně peníze předala naprosto cizímu člověku jen proto, že uvěřila nejprve údajnému policistovi a pak i domnělému pracovníkovi banky,“ podotkla policejní mluvčí.

Policie tak opět nabádá k obezřetnosti. Pokud někomu zavolá policista nebo bankéř a snaží se dotyčného přesvědčit o tom, že je jeho účet ohrožen, nebo chce někdo zneužít jeho osobní údaje, je třeba dojít nebo zavolat do banky a vše si ověřit. „Pachatelé se vydávají i za pracovníky konkrétních bank, kde vůbec nemusíte mít zřízený bankovní účet – i do těchto institucí zavolejte, abyste si ověřili informaci, že vám někdo od nich volal.  Kontakty si sami vyhledejte z veřejně dostupných zdrojů. Skuteční policisté ani bankovní úředníci nikdy nepostupují tak, že by vás telefonicky naváděli k vybrání peněz z vašeho účtu a jejich vložení nebo zaslání jinam. Obraťte se vždy na policii a informujte policisty o tom, že vás tímto způsobem někdo kontaktoval,“ apeluje Štěpánka Schwarzová.

 

Monika Prokýšková
Monika Prokýšková

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.