MS v cyklokrosu v Táboře pomohla prosadit opozice. Piráti vidí jako větší reklamu města Mighty Sounds

Jednatel Agentury Cyklistika Petr Balogh zastupitelům řekl, že v době, kdy bude šampionát aktuální, už zřejmě nebude o dalších případných dotacích na tuto akci rozhodovat ministerstvo školství, ale právě vznikající Národní sportovní agentura. Sdělil, že s jejím předpokládaným šéfem Milanem Hniličkou o kandidatuře Tábora jednal a ten je akci nakloněn. „Měli jsme obavu, že v roce 2024 bude Česká republika hostit i hokejový šampionát a na ten půjdou peníze prioritně, ale MS v hokeji by tu mělo být už o rok dřív, protože údajně Rusové nestihnou do tohoto roku postavit největší halu na světě a pořadatelství se vymění,“ uvedl Balogh. Ani kraj nemůže zatím nic slíbit, protože do zmíněného mistrovství v cyklokrosu proběhnou volby, takže přísliby současných politiků nemusejí nic znamenat. Tím větší cenu má pro cyklisty závazný příslib Tábora.
Na zastupitelstvu se ale ukázalo, že v této věci je radniční koalice v rozporu a bez hlasů opozice by v Táboře hned tak další šampionát nebyl. Místostarosta Václav Klecanda dost překvapil, když prohlásil, že PR města by mohlo být podle Pirátů za vynaložených 8 milionů větší, a že třeba hudební festival Mighty Sounds má taky mezinárodní dopad a přivede do města i větší kupní sílu. František Dědič z ODS zareagoval: „To mi vyrazilo dech. Přenosy z MS v cyklokrosu míří do milionů domácností na světě. To se asi nedá s Mighty Sounds srovnávat. Hudební festival 90 procent jeho účastníků stráví na louce u Čápova dvora a dojdou jen do Kauflandu nebo do Lidlu. Uvědomte si, že my tu soutěžíme o pořádání, ne že nás někdo prosí.“
Místostarostka Michaela Petrová (hnutí Jinak!) ale nabídla jiný pohled: „Máme skvělý cyklokrosařský areál na Komoře. Jediný v republice. Všechno tady poskytneme a ještě máme zaplatit? To není o sportu, ale o sportovním byznysu a já to nemůžu podporovat. Nelíbí se mi, že pošleme 8 milionů organizátorům do Švýcarska.“ Částečně se k ní přidala i Soňa Šicnerová z ANO, která řekla, že má problém s tím, aby město hradilo veškeré náklady kandidatury samo. „Chci, aby se na poplatcích podílela i Agentura Cyklistika,“ dodala. Martin Mareda z Pirátů vyslovil pochybnosti, jestli celkových téměř 9 milionů odpovídá benefitům, které z toho město má. Hana Randová (Tábor sobě) navrhla: „Tak si zkuste v televizi dohodnout, kolik to bude stát, když Tábor bude tři dny v televizním vysílání a uvidíte tu cenu.“
Petr Balogh musel připustit, že v samotném Táboře návštěvnost na minulých šampionátech klesala. V roce 2010 přišlo 28 000 lidí, v roce 2015 26 000 a v roce 2017 jen 11 500 lidí. Vysvětlil to tím, že v roce 2010 měla ČR jako horké želízko v ohni Zdeňka Štybara a to diváky táhlo. V televizi však sledovanost neklesá, poslední šampionát vidělo 51 milionů lidí v 76 zemích. Balogh také zastupitelům řekl, že i když Tábor věnuje diskutovanou částku, na něm pak zůstane úkol sehnat ještě 25 až 30 milionů korun.
Nakonec převážila vůle mistrovství v cyklokrosu v roce 2024 v Táboře mít. Zda Tábor s kandidaturou uspěje, bude jasné na přelomu roku. Zatím město Tábor uhradí poplatek k žádosti, pro což zvedlo ruku 19 zastupitelů, a usnesením také město vyjádřilo vůli později dát přes 8 milionů za licenci. Pro to bylo 18 hlasů. Bez hlasů opozice byl ale šampionát v Táboře nebyl. Chyběly by hlasy Pirátů a hnutí Jinak!, kteří příznivci této akce s podporou města nejsou.
Diskuse k článku