Mrtvá kočka na písecké radnici způsobila zděšení - Jižní Čechy Teď!
5. 12. 2019 7:41

Mrtvá kočka na písecké radnici způsobila zděšení

PÍSEK – Písecké depozitum pro kočky se začíná bouřit. Říká to předsedkyně spolu Písecké kočky Eva Hulcová. Neúnosná situace vygradovala v polovině listopadu, kdy na radnici přinesla uhynulé kotě, aby demonstrovala současnou situaci. V budově městského úřadu to pochopitelně vyvolalo rozruch a otevřelo téma, jestli je aktuální pozice depozita ještě únosná.

Mrtvá kočka na písecké radnici způsobila zděšení - Jižní Čechy Teď!

 

„Ve čtvrtek 14. listopadu jsem přinesla na píseckou radnici do kanceláře paní starostky Vanžurové právě zemřelé kotě. To celé jako protest na pomalé jednání, odmítání zřízení útulku a nedodržování zákona ohledně nálezu zvířat. Jakmile paní starostka spatřila mrtvé zvíře, rychle zavřela dveře. A to je přesně přístup vedení města Písku po dlouhá léta. Zavírat před utrpením koček oči,“ popisuje událost Eva Hulcová. Starostka Eva Vanžurová to nechtěla komentovat, poskytla ale redakci výčet prostředků, které město dává do současného depozita spolku Písecké kočky.

Vhodné místo

„Spolek má dlouhodobě problémy s prostorami, kde by se mohl o kočky starat. Na městě narážíme na zeď. Já také potřebuji chodit také do práce, mít svůj volný čas, věnovat se rodině. A to všechno není možné, jelikož 365 dní v roce řeším kočky. A dělám to proto, že kočky ve městě Písku neměly žádné zastání. Netajila jsem se tím, že je to do doby, než se město postaví na vlastní nohy. Podzim je pro depozita nejhorší, přichází k nám slabá, nemocná podzimní koťata a jsme pod ohromným tlakem. Nám umírají před očima koťata a často úplně zbytečně. Právě proto už nejsme ochotni trpět odmítavý postoj měst a obcí. Jediná strana, u které mají opuštěné kočky již několik let zastání, jsou Piráti a jmenovitě Martin Brož. Bohužel pro ostatní odpůrce útulku to bylo dosud málo,“ vysvětlila Eva Hulcová proč se odhodlala k neobvyklé akci s uhynulým tvorem v budově radnice. Zmínila, že o problému se má jednat ve čtvrtek 5. prosince na zasedání zastupitelstva.

Co na to město

Starostka Eva Vanžurová z koalice Pro Písek si myslí, že jde o zbytečnou kauzu. „Město Písek totiž dlouhodobě k problematice opuštěných a zatoulaných zvířat přistupuje velmi velkoryse. To se samozřejmě týká i koček. Proto bych na tomto místě chtěla rozhodně odmítnout všechna nařčení, kterými paní Hulcová město častuje,“ říká starostka.

„Pro ilustraci našeho postoje bych ráda uvedla několik konkrétních údajů týkajících se koček. Písek realizuje odchyt toulavých koček a kastrační program od roku 2014. V roce 2018 bylo jen do kastrací koček investováno 110 500 korun. V roce 2019 (od 1. ledna do 19. listopadu) bylo ošetřeno 76 koček, město zaplatilo 161 662 korun za kastrace, vakcinace a ošetření koček u veterinárního lékaře. Do konce roku předpokládáme, že tato částka může dosáhnout cca 182 000 korun. Kromě toho byla s paní Hulcovou dne 30. ledna 2019 podepsána příkazní smlouva (viz registr smluv), jejímž předmětem je zajištění péče o opuštěné a nalezené kočky na území města Písku. Dohodnutá odměna je paní Hulcové vyplácena měsíčně na základě platebního dokladu – 35 korun včetně DPH za každou kočku na jeden krmný den plus paušální částka 3 500 korun včetně DPH měsíčně jako příspěvek na nájemné, energie a podobně,“ vyjmenovává starostka.

Změní se podmínky?

Eva Vanžurová doplňuje, že padla dohoda o tom, že se každý rok bude vyhodnocovat sazba za krmný den, a pokud bude nedostatečná, mohou se podmínky upravit. „Zatím bylo od prosince 2018 a za necelý rok 2019 vyplaceno spolku Písecké kočky 109 830 korun, do konce roku předpokládáme ještě vyplacení částky 44 790 korun podle skutečného počtu krmných dnů a počtu koček pocházejících z území města Písek. Některé kočky byly do roku 2016 umísťovány také do útulku v Záhoří nebo do soukromého zařízení v Třebkově. Těmto zařízením město Písek přispívá ročně částkou cca 50 000 korun. Paní Hulcová navíc požaduje pozemek pro výstavbu kočičího depozita, který město momentálně nemá. Myšleno takový pozemek, který by byl v souladu s územním plánem a zasíťovaný. Přesto jí byly nabídnuty ze strany města jiné prostory, které ale nejsou k dispozici ihned a vyžadují velké investice. Paní Hulcové se ani toto řešení nelíbí,“ uvádí Eva Vanžurová. „Co se týká posledního výstupu paní Hulcové s mrtvou kočkou v budově radnice na Velkém náměstí, k něčemu takovému se nebudu vyjadřovat,“ dodává písecká starostka.

Předsedkyně nesouhlasí

Eva Hulcová k výčtu starostky doplňuje, že od doby zapojení spolku Písecké kočky do kastračního programu vzrostl počet vykastrovaných koček z několika kusů na desítky. „Veterinární náklady za kočky jsou velmi vysoké. Město hradí za obecní kočky kastrace, operace a ošetření. Vakcinace a testace na kočičí choroby hradí spolek, na jednu kočku je to zhruba 1 200 korun. Vakcinace všech koček a testování většiny nebo podezřelých kusů, jsou nutností umístění kočky v útulku, aby se zabránilo přenosu infekčních chorob mezi zvířaty,“ popisuje Eva Hulcová s tím, že spolek letos zaplatil za veterinární náklady za kočky částku 115 394 korun. Jsou to prý náklady za veškeré kočky, tedy i za ty z jiných obcí.

Předsedkyně vysvětluje, že kromě příspěvku na kočky nemají členové spolku za samotnou práci žádnou odměnu. „A paušální příspěvek nepokryje ani třetinu nákladů na prostory. Já a dvě dobrovolnice pracujeme každý den mnoho hodin, krmíme a uklízíme kolem koček. Jedna paní pomáhá s inzercí. Od března do listopadu jsem téměř denně na veterině, sháníme peníze v různých akcích, fotíme, inzerujeme kočky, vedu facebookové a webové stránky, nakupuji a tahám krmivo, peru, odvážím odpadky, vyřizuji denně telefonáty, e-maily a potom vydávám lidem kočky. To všechno každičký den v roce včetně víkendů i svátků. Dobrovolníci, kteří by tuto práci dělali zadarmo a trvale, nejsou. Stejně tak jsme v Písku nenašli dobrovolníky, kteří by kočkám poskytli dočasný domov,“ dodává Eva Hulcová.

Co bude dál

Z jejího pohledu se zneužívala ochota útulku v Záhoří. „Paní Gašparíková se nikdy netajila tím, že její zařízení není útulek, nechce kočky vydávat, nemá peníze. Skutečný útulek musí kočky inzerovat, nabízet k adopci a samci i samice musí být vykastrované, ideálně naočkované. Každá kočka má právo najít vlastní domov. Tohle přece nebylo v silách jedné ženy. To si mělo město uvědomit a už dávno hledat jiné řešení. Zařízení v Třebkově pečuje jen o psy. Mezi obě zařízení se dělila částka 50 tisíc, příspěvek na veterinu. V případě Záhoří to byl jen zlomek peněz, které kočky, navezené do Záhoří městskou policií a občany města, stály,“ uvádí Eva Hulcová.

Říká, že pro depozitum nepožaduje žádný pozemek. „Já pouze vyžaduji, aby město dodržovalo zákony. Město prostřednictvím městské policie odmítalo převzít toulavé kočky a radilo lidem odvézt kočku do Záhoří. To jsme sami slyšeli několikrát. Občanský zákoník přitom uvádí, že o zatoulané zvíře je povinna se postarat obec, na jejímž území se našlo. Takový nález musí obec zveřejnit, aby se mohl dohledat případný majitel. Náklady na karanténu a péči o zvíře hradí obec. Obec může zřídit útulek anebo umístit zvíře do smluvního zařízení. Náš spolek vznikl právě proto, že kočky se navážely do Záhoří, což už nebylo únosné. Nemělo to však být konečné řešení. Prosili jsme město o prostory, 1731 lidí podepsalo v roce 2016 petici o zřízení útulku. A objekt se nenašel. Já městu ráda pomohu, ale tento problém se v Písku dlouhá léta bagatelizoval a nyní je za hranicí dobrovolnické činnosti. Může se stát, že spolek budeme muset z těchto důvodů rozpustit. Avšak i do doby, než bude útulek, se ze zákona musí o kočky obec postarat. Město vytipovalo momentálně nevyhovující, zchátralé prostory pro útulek v Purkraticích, na statku společnosti Naděje, kde žijí méně přizpůsobiví občané. Máme za to, že město musí tento problém rychle řešit,“ dodává Hulcová.

 

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.