Módní přehlídka v Domě gobelínů připomněla první dámu české tapiserie


















Přibližně stovka lidí všech věkových kategorií se tísnila v malém sále u recepce v Domě Gobelínů. Návštěvníků přišlo tolik, že se do malého sálu nevešli a stáli i na schodech, někteří dokonce venku za oknem. Módní přehlídka začala v 15 hodin. Modelkami se na chvíli staly energické dámy ze sdružení Volba pro Slavonicko, které kromě modelů předvedly návštěvníkům i taneční vystoupení. Šaty pro přehlídku podle dobových materiálů vytvořily členky skupiny Ten to Twelve. „Hodně nám dala návštěva depozitáře umělecko-průmyslového muzea, kde jsme viděly věci, které paní Teinitzerová dělala a příprava těchto modelů trvala přibližně rok,“ řekla za výtvarné uskupení jedna z jeho členek Jana Haklová. O hudební doprovod přehlídky se postarala jindřichohradecká kapela JH Swing Band. Po skončení programu se všichni návštěvníci přesunuli do výstavních prostor, aby si prohlédli výstavu s názvem Zašitá krása /Pocta Marii Hoppe Teinitzerové.
Ředitelka Domu Gobelínů Rita Škodová potkala členky skupiny Ten to Twleve před několika lety na největším veletrhu patchworku ve střední Evropě. Ženy jí natolik oslovily, že se rozhodla s nimi začít spolupracovat. „Zaujalo mě jejich zaujetí pro věc, jejich nadšení pro téma, techniku i materiál, schopnost pracovat ve skupině, podporovat se navzájem a dílo rozvíjet každá svým osobitým způsobem,“ vypráví Škodová.
Marie Teinitzerová byla zakladatelkou dílensky tkané tapiserie v Československu. V roce 1925 se účastnila Světové výstavy dekorativních umění v Paříži a to jí přineslo mezinárodní ohlas. Poté získávala zakázky na výrobu gobelínů podle návrhů předních českých umělců. V roce 1952 byla oceněna státní cenou II. stupně za zásluhy o rozvoj českého textilního umění. Přesto jí byl v padesátých letech jako živnostnici majetek zkonfiskován. Zemřela v Jindřichově Hradci 18. listopadu 1960.
Diskuse k článku