Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Přibyli další dva nakažení, za úterý celkem čtyři. Nejvíce případů je na Strakonicku

ČESKÉ BUDĚJOVICE – V Jihočeském kraji zaznamenali hygienici k úterní 18. hodině čtyři nové případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak v regionu zvýšil na 34. Celkem je v České republice 1394 nakažených, z toho osm vyléčených. Dva lidé už zemřeli, jeden dnes.

 

„Dnes vyšetřily laboratoře Nemocnice České Budějovice a českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR celkem 159 suspektních vzorků od osob, u kterých lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění COVID-19. Čtyři z nich byly bohužel pozitivní. U všech čtyř osob šlo buďto o pendlery, nebo jejich rodinné příslušníky. Prosím proto osoby, které přejíždějí ze zahraničí, o maximální opatrnost a ohleduplnost. V tuto chvíli na území našeho kraje evidujeme celkem čtyřiatřicet pozitivně testovaných osob," uvedla ředitelka Kvetoslava Kotrbová z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Mezi nemocnými je 19 žen a 15 mužů. Jedenáct nemocných má trvalé bydliště na Strakonicku, devět je z Českobudějovicka, osm z Prachaticka, čtyři z Českokrumlovska a dva z Táborska. Písecko a Jindřichohradecko zatím stále vykazují nulu. S podezřením na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 2064 osob.

„Indikace k odběru na vyšetření COVID-19 stanovují praktičtí lékaři, infektologové a lékaři oboru epidemiologie. Pacienti jsou směrováni do odběrových míst, která jsou zřizována mimo zdravotnická zařízení tak, aby vnitřní prostory zdravotnických zařízení nebyly kontaminovány. V provozu jsou vedle českobudějovické nemocnice i v Táboře, Strakonicích, Jindřichově Hradci a od zítřka nově i v Prachaticích," poznamenala Kvetoslava Kotrbová. Seznam odběrových míst je k dispozici na webové adrese: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/ .

„Pacienti se k odběru dostaví vlastním autem. Pokud tuto možnost nemají, mohou požádat svého lékaře o odeslání mobilního odběrového týmu do místa jejich pobytu," doplnila epidemioložka jihočeské krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Na výsledky testů se čeká doma s tím, že po tuto dobu se musí chovat jako v karanténě. „Pokud je pacient vyšetřen a výsledek je negativní, je důležité po celou inkubační dobu 14 dnů zůstat v domácí izolaci a dodržovat základní hygienická pravidla s důslednou izolací osob. Sledovat svůj zdravotní stav, měřit si teplotu a v případě zdravotních komplikací kontaktovat svého praktického lékaře nebo zdravotnickou záchrannou službu," konstatovala Luňáčková.

V případě pozitivity jsou pacienti podle svého aktuálního zdravotního stavu buď hospitalizováni, nebo častěji ponecháni v domácí izolaci. Ta trvá opět minimálně 14 dnů a teprve po opakovaných testech, které musí být dvakrát negativní, mohou být prohlášeni za vyléčené.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace