Milevské muzeum přivítalo advent tradičními řemesly a vůní Vánoc




















































„Ty jsme vyráběly i v loňském roce poprvé a lidem se moc líbily. S dětmi vyrábíme většinou odpoledne po škole, aby se zabavily. A jde jim to,“ prozradila teta Zdeňka Janková. Ta také dohlížela, jestli děti správně sčítají ceny výrobků, protože snad nikdo neodešel pouze s jedním kouskem. Většinou prodávalo všech sedm dětí, a když byly unavené, mohly si odpočinout v autě.
Návštěvníci mohli nahlédnout pod ruku umělecké řezbářce Daně Nachlingerové z Opařan, která s chutí vyřezává kříže, madony a především betlémy z lipového dřeva. „Ten nejnovější představím příští neděli 8. prosince na rozsvícení vánočního stromu ve Stádlci,“ pozvala řezbářka, která je autorkou betlémů také třeba v Dražicích, Prachaticích a toho největšího, který je k vidění v Klokotech. „K řemeslu mě přivedl děda, začínala jsem tradičními kusy, ale ráda tvořím moderní linie,“ přiblížila řezbářskou práci.
Své ručně háčkované figurky přivezla Marie Skalická ze Sedlce-Prčice. Háčkovat ji naučila maminka, když jí bylo pět let. Dnes už jí je jedenasedmdesát a stále se věnuje ručním pracím. Na řemeslné trhy se vydá tak třikrát do roka, víc nestihne vyrobit.
Hned vedle měla stánek s minerály a šperky Eva Reitingerová. „Ještě před čtyřiceti lety se minerály nacházely na každém kroku, dnes už aby pohledal,“ prozradila. Když přijde nějaký sběratel, bral by všechno, co mám, ale lidé chtějí většinou acháty, křišťál nebo růženín,“ doplnila. Zdobí také kamínky ubrouskovou technikou, která je ošetří tak, že odolají i rozmarům počasí.
Zajímavý stánek měly švagrové Marie Novákové z Oseka, obě se shodným jménem i příjmením. Vystavovaly náramky, ozdoby i růžence z klokočí. Ne všichni dokázali odpovědět na jejich otázku, co je vlastně základem pro výrobu tradičních růženců. Dověděli se však, že je to semeno stejnojmenného keře.
Nechyběly ani perníčky a všichni si je mohli zkusit ozdobit, stejně jako třeba Vanda Sadecká, která se svým zvonečkem ráda pochlubila. Hosté si mohli vyzkoušet i dekorování sádrových figurek, viděli pletení košíků z proutí, předení na kolovrátku, ukázka vizovického pečiva či paličkování krajek a pro dobrou náladu hrál flašinetář.
Diskuse k článku