Milevské muzeum otevřelo výstavu papírových modelů hradů a zámků














Modely jsou vystaveny v celkem dvanácti vitrínách a vedle samotných papírových hradů a zámků se návštěvníci muzea mají možnost dozvědět také základní informace o památkách, které jsou rozděleny podle regionů, z nichž pochází. Výstava také připomíná historii modelů Richarda Vyškovského, kterého ostatní tvůrci mnohdy a právem nazývali a ještě stále nazývají Papírovým králem. Návštěvníci se na výstavě mimo jiné dozvědí i více o historii časopisu ABC a mohou si prohlédnout dobové pohlednice hradu Zvíkov a zámku Orlík.
Historii papírových modelů přiblížil na vernisáži ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář. „Rozvoj papírových modelů a vystřihovánek nastal někdy na konci 15. století poté, co se rozšířil knihtisk. První dochovaný model pochází z roku 1529. Jedná se o papírové sluneční hodiny norimberského historika Georga Hartmanna. Z Německa se poté papírové vystřihovánky rozšířily do dalších zemí, jako je Itálie, Španělsko nebo Švýcarsko. Současně se papírové modely začaly objevovat v českých zemích,“ uvedl ředitel Milevského muzea.
Právě v Německu se rozšířily vystřihovánky nejvíc. „Ve městě Neuruppin existovalo asi šest nakladatelství, která se zabývala pouze těmito papírovými vystřihovánkami. Nejslavnější pak byla asi firma Gustava Kühna. U nás se první vystřihovánka objevila v roce 1800. Šlo o betlém, výrobek Ericha Balzera. Česko má nejslavnější primát v oblasti papírových modelů. Jde o slavný Langweilův model staré Prahy. Pochází z roku 1826 až 1837. Autor Antonín Langweil byl původně posluha na Karlově univerzitě. Celých deset let obcházel starou Prahu, kreslil, měřil a výsledkem pak byl fantastický doklad o architektuře staré Prahy těsně poté, co skončilo baroko. Když potřebují dnešní historikové vědět, jak vypadaly pražské domy kolem roku 1820, tak se jdou podívat na Langweila, který je naprosto dokonalý,“ podotkl Vladimír Šindelář.
Současnost papírového modelářství pak připomněl Zbyněk Konvička, modelář a sběratel papírových modelů z Písku. „My se jako modeláři zabýváme českými vystřihovánkami. Synonymem pro modely u nás byl časopis ABC, který začal vycházet v lednu 1957. Letos se po dlouhých letech vrací. Ze čtrnáctideníku je měsíčník, což ne všichni kvitují, neboť se zmenšuje prostor pro papírové modely. Je to cesta, o které nevíme, jak dlouho vydrží. Pevně ale věříme, že časopis ABC bude vycházet i nadále. Mezi 70. a 90. lety minulého století šlo o obrovský fenomén. Počáteční náklad 50 tisíc kusů se na konci 80. let vyšplhal až na neuvěřitelných 330 tisíc kusů a časopis byl i tak podpultovým zbožím. Sám si vzpomínám, že v roce 1985 se předplatné nedalo sehnat, to se dědilo, z rodiny na rodinu, z kamaráda na kamaráda. Obíhali jsme s kamarády v půl páté ráno trafiky a pamatuji, že jsme měli tak padesátiprocentní úspěšnost,“ vzpomínal na dobu před rokem 1989 Zbyněk Konvička.
„Postupem času děti s nastupujícími novými technologiemi začaly mít jiné zájmy. Náklady, stejně jako u jiných médií, začaly padat. Je spíš zázrak, že časopis ABC dodnes vychází. Jde už o jeho 69. ročník. Vyrostla na něm spousta generací, kluků i holek. A spousta z nich se pak věnovala studiu architektury, i právě díky modelům pana Vyškovského, které jsou tu ve vitrínách také k vidění. Zmínit musím ještě pana Kovaříka, který vydával modely v nakladatelství Albatros. Ostatně i jeho modely tu můžeme vidět, například Křivoklát. Oba autoři byli u nás v té době klíčoví. Pan Vyškovský by se mohl zapsat do knihy rekordů svým největším modelem, což je městská památková rezervace, která čítá 132 stran A4 a vyšla souborně ještě s renesančním zámkem ve Velké knize vystřihovánek v roce 2004. Celé trojměstí s mostem má neuvěřitelných 6210 dílů. My jsme si s modeláři řekli, že si dáme takovou velkou výzvu a k výročí pana architekta, které bude v roce 2029, kdy by se dožil 100 let, se pustíme znovu do celého souměstí a složíme několik památkových rezervací,“ naznačil Zbyněk Konvička.
Výstavu papírových modelů hradů a zámků mohou lidé v Milevském muzeu navštívit až do 1. června. Přístupná je denně mimo pondělí, vždy od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.
Diskuse k článku