Mezinárodní den památek nabídl vycházku za významnými budějovickými stavbami a osobnostmi napříč staletími











ČESKÉ BUDĚJOVICE – Velký zájem projevili lidé o sobotní program Mezinárodního dne památek. Umožnila poznat město České Budějovice v souvislostech a všimnout si na budovách detailů, kolem nichž mnozí často procházejí, ale nevnímají je. Tuto příležitost dalo deset komentovaných prohlídek, při nichž historici zdarma provedli zájemce po městě, a to nejen v centru, ale i ve vzdálenějších místech včetně univerzitního kampusu. Sobotní program obsahoval také přednášky, výstavy a zábavu pro děti.
Akci opět uspořádala Agentura Kultur-Kontakt, která dny památek organizuje už deset let. „Za tu dobu jsme postupně prošli všechna historická období od gotiky až po moderní architekturu. Proto jsme pro letošní jubilejní ročník z každého historického období vybrali ta nejzajímavější místa a nejžádanější přednášky a vycházky, které návštěvníky v minulých letech zaujaly,“ vysvětlil organizátor Miroslav Mareš. Podle jeho slov se tentokrát jednalo o ochutnávku bohaté nabídky, která se chystá v září. Ve dnech 12. až 14. září se totiž České Budějovice stanou místem Národního zahájení Dnů evropského kulturního dědictví, kdy se po celý víkend chystá velkolepý program na mnoha místech.
České Budějovice letos oslavují 760 let od založení. Letošní Mezinárodní den památek tedy připomněl významné stavby a osobnosti města napříč staletími, a to od zakladatele města, českého krále Přemysla Otakara II., až do začátku sametové revoluce a nástupu prezidenta Václava Havla. Vzhledem k tradičně velkému zájmu o tuto akci si bylo nutné kvůli kapacitě zarezervovat vstupenky. Byly zdarma, ale bylo nutné je s předstihem vyzvednout v infocentru na radnici.
Jak se v čase měnily katedrála, radnice nebo Černá věž
Jednu z prohlídek vedl památkář Roman Lavička, který se zaměřil na období renesance. Nejprve při přednášce v sále Jihočeského muzea ukázal původní tvář významných staveb na starých vedutách a nabídl srovnání se současným stavem. Nechyběly hlavní památky jako katedrála, radnice, Černá věž, Masné krámy, Solnice Wortnerův dům či domy v Kněžské ulici a na náměstí Přemysla Otakara II. Základní trasu pak se zájemci prošel, ukázal jim detaily a vysvětlil kontext. Procházky využilo téměř třicet lidí, kteří při výkladu vnímali i to, co obvykle míjejí bez povšimnutí.
Objevování věcí, které jindy míjíme
„Bydlím tady celý život, ale tohle je pro mě objevné. Například nikdy jsem si nevšimla části renesanční fasády na budově radnice, která je pěkně vidět z Radniční ulice. Je k tomu ale zapotřebí zvednout hlavu, což budu v centru města dělat častěji,“ usmívala se vitální seniorka. Další účastnice se zajímala o původ podloubí a přiznala, že teprve díky tomu, co slyšela, ho začala vnímat i jinak než jako krásný architektonický prvek či možnost skrýt se před deštěm.
Romana Lavičku z Národního památkového ústavu velmi potěšil zájem lidí, kteří s ním ve velkém počtu dokončili celou trasu a měli během cesty spoustu dotazů. „I pro mě je to sváteční příležitost, když můžu jít městem pomaleji a soustředěně. Vždycky jsem rád, že při takových příležitostech potkám lidi, s nimiž se můžu v klidu rozhlédnout a uvědomit si detaily. Bývá to hlavně starší generace, která už si na to čas udělá, dokáže se zastavit a podívat se, v jak pěkném městě žijeme,“ vysvětlil. Renesanční epocha je podle něho stále inspirativní hlavně tím, že zdůraznila nutnost užít si každý den a naplnit ho příjemnými prožitky. „To bychom se měli znovu naučit, protože často spěcháme za cíli, které jsou daleko nebo vysoko,“ podotkl.
-alb-
Diskuse k článku