Mezi novináři oceněnými za články o vojevůdci Janu Žižkovi se blýskl i redaktor JčTEĎ Radek Šíma











Stalo se tak v rámci slavnostního shromáždění ke Dni válečných veteránů, 106. výročí ukončení první světové války a 85. výročí úmrtí člena husitské církve a vysokoškolského studenta smrtelně zraněného během protinacistické demonstrace Jana Opletala. Akce se konala v prostorách kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze.
Spolu s Radkem Šímou se stejné pocty dostalo i šéfeditorovi celostátního zpravodajství webu iDNES.cz Vítězslavu Burešovi a redaktorovi zpravodajského webu CNN Prima NEWS Lukáši Hronovi. Medaili získali jako jediní tři zástupci médií v České republice. „Ocenění si samozřejmě nesmírně vážím a velice za něj husitské církvi děkuji. Je to pro mě veliká čest. Poděkování patří i všem organizátorům letošních akcí, které se tématu připomínky 600. výročí úmrtí Jana Žižky věnovaly. A to například Jihočeskému kraji a jím zřízenému Jihočeskému muzeu, v jehož správě je Žižkův památník v Trocnově, či sousednímu městu Borovany. A poděkování neodmyslitelně patří i samotnému Žižkovi, respektive naší zemi za to, že nám tuto významnou osobnost dala. Takže bratře Jane, Hrr na ně…,“ ukončil svou řeč po obdržení medaile oblíbeným Žižkovým zvoláním Radek Šíma, novinář a absolvent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze v oboru Historie.
Budějčáci ze Šatalárny se sešli v Praze
David Tonzar, který si spolu s ostatními na úvod zapěl chorál Kdož jste Boží bojovníci, sdělil kritéria, na základě kterých medaile udělovali. „Vybírali jsme z novinářů, kteří se u příležitosti připomínky letošního 600. výročí úmrtí Jana Žižky tomuto tématu průběžně věnovali a nebáli se jít i trochu do hloubky nad rámec sdělených informací. Zároveň jsme zohlednili i fakt, kolik srdce do těchto témat vložili a zda jejich články dokázaly oslovit širší veřejnost,“ popsal pražský husitský biskup.
Nedělní akce v kostele sv. Mikuláše se mezi hosty zúčastnil i Bohuslav Karvánek, stejně, jako Radek Šíma, rodák z Českých Budějovic. Navíc jsou oba zároveň absolventy Gymnázia J. V. Jirsíka v krajském městě, které ale v době jejich studií, byť je dělí zhruba jedna generace, neslo jméno Karla Šatala. „Jsem tu již potřetí a těší mě, že jsem si tu v této milé společnosti mohl vychutnat toto důstojné a příjemné setkání,“ doplnil člen husitské církve a bývalý voják z povolání, který žije v Praze.
Bohuslav Karvánek uvedl, že i nadále zůstává hrdým Jihočechem. „Blízko k husitské církvi jsme měli v rodině, často třeba vzpomínám na výlety do Trocnova, kam jsem jezdil již odmala a navíc tam dodnes pořádáme naše výroční srazy se spolužáky ze střední školy. Rád také vzpomínám i na léta strávená u Malého jezu v krajském městě, kde se scházely prakticky celé Budějce a byla to taková letní top destinace. Hráli jsme tu nohejbal, fotbal i volejbal,“ řekl maturant z Gymnázia Karla Šatala z poloviny 60. let.
Před armádou koketoval s novinařinou
Před tím, než vstoupil Bohuslav Karvánek do armády, pracoval jako učitel a koketoval i s novinařinou. „Stále dobře si vybavuji spolupráci se sporťáky v tehdy vycházející Jihočeské pravdě Mílou Ortmanem, Láďou Majerem a s dnes již, bohužel, zesnulým Petrem Turkem. Na ty časy vzpomínám rovněž moc rád,“ řekl člen husitské církve Bohuslav Karvánek.
David Tonzar pak připomněl, že Slavnostní shromáždění ke Dni válečných veteránů, výročí ukončení první světové války a výročí úmrtí Jana Opletala, tedy událostí vážících se k datu 11. listopadu, pořádá Církev československá husitská, pražská diecéze CČSH a Náboženská obec Praha 1 – Staré Město již od roku 2008. „Tradičně se této akce v kostele sv. Mikuláše účastní zástupci armády, vojenští veteráni i členové naší církve,“ uzavřel pražský husitský biskup.
Diskuse k článku