Měšice rozkvétají aktivitami osadního výboru a spolku Špejchar - Jižní Čechy Teď!
4. 4. 2025 19:23

Měšice rozkvétají aktivitami osadního výboru a spolku Špejchar

MĚŠICE – Největší příměstskou částí Tábora jsou Měšice, k nimž patří i Svatá Anna. Daří se tu komunitnímu životu i vylepšování veřejného prostoru. Za tímto vývojem stojí osadní výbor, který byl zřízen v roce 2019, a také spolek Špejchar Měšice, sdružující místní dobrovolníky. Společně organizují řadu kulturních akcí, zvelebují prostředí a snaží se o zachování tradic.


Měšice rozkvétají aktivitami osadního výboru a spolku Špejchar - Jižní Čechy Teď!

Osadní výbor v Měšicích je pětičlenný a jeho současnými členy jsou Milan Jůza, Milan Říha, Jitka Chvalová, Jan Sejk a Jiří Těhník. Každý rok hospodaří s rozpočtem 380 000 korun, z nichž 60 procent směřuje na investice do veřejného prostoru a 40 procent na kulturní akce. Přestože nejde o vysokou částku, daří se za ni realizovat důležité projekty a nabízet pestrý program pro místní obyvatele.

Měšice se mohou pochlubit bohatým kulturním životem, který zahrnuje masopust, stavění májky, pálení čarodějnic, dětský den, cyklovýlet organizovaný ve spolupráci se základní školou a dožínky. Právě dožínky patří k nejvýznamnějším událostem, každoročně přilákají kolem 500 až 600 návštěvníků. V průběhu roku se v Měšicích konají také lampionový průvod, oslava svátku svatého Martina, rozsvícení vánočního stromu a mikulášská nadílka, při které se připravuje až 200 balíčků pro místní děti. Letos se program rozšíří o divadelní představení souboru Rubikon, které se odehraje 23. května ve Špejcharu. Součástí večera bude i výstava zaměřená na kulturní a společenský život v Měšicích ve 20. století včetně období meziválečných a poválečných let. „Je radost sledovat, jak se postupně daří vše obnovovat. Dá se říci, že se nám podařilo znovu oživit všechny původní tradice, které se v Měšicích udržovaly, a za to jsem velmi rád,“ říká předseda osadního výboru Milan Jůza.

V posledních letech se místní spolek Špejchar Měšice snaží aktivně zapojovat obyvatele do dění. Jeho členové společně s osadním výborem organizují akce pro všechny generace – od dětí až po seniory. Mezi hlavní priority patří obnova tradičních událostí, jako jsou masopust či dožínky, ale také vytváření nových příležitostí pro setkávání sousedů. Zájem o komunitní aktivity ožívá. Do organizace akcí se zapojují ředevším dobrovolníci ze spolku Špejchar, účast dalších obyvatel je různorodá. Nejvíce aktivní bývají rodiny s dětmi.

Vylepšování veřejného prostoru

Vedle kulturního programu se osadní výbor soustředí také na revitalizaci a údržbu veřejných prostranství. V uplynulém roce se ve spolupráci s odborem kultury táborské radnice a místním kameníkem Václavem Králem podařilo zrekonstruovat pomník padlým v první a druhé světové válce. Dalším významným projektem je kompletní výměna hrazení u bývalé pošty. Uskutečnila se v rámci participativního rozpočtu města pro rok 2023. Na dětském hřišti u Špejcharu byla navíc vybudována elektrická přípojka, která rozšíří možnosti pořádání venkovních akcí.

V lednu letošního roku rada města Tábora schválila zadání veřejné zakázky na zpracování projektové dokumentace pro rekonstrukci budovy sýpky, která by v budoucnu měla sloužit jako zázemí pro kulturní a komunitní aktivity. „Od zahájení činnosti osadního výboru jsme hledali vhodné místo pro společná setkávání. Díky paní ředitelce Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Táboře jsme získali možnost využívat prostory Špejcharu. Se souhlasem města Tábora jsme schopni tyto prostory za stanovených podmínek užívat až do realizace plánované přestavby,“ uvedl Milan Jůza. Přestavba by měla proběhnout příští rok.

Další záměry města se týkají revitalizace zeleně podél Chýnovské ulice, kde by mohly vzniknout zelené ostrůvky s trvalkami. Projekt propojení Javorové ulice s ulicí Nad Sládečkem, který by zajistil druhý výjezd ze Svaté Anny, zatím brzdí vypořádání pozemků pod plánovanou cestou. Navrhované vybudování mlatové cesty od bytovek na Svaté Anně k podchodu V Průhonu je v jednání se zastupiteli města.

„Další prioritou osadního výboru je řešení dopravy v křižovatce pod stanicí Hasičského záchranného sboru. Stala se tam už řada nehod a na základě několika studií byly potvrzeny bezpečnostní nedostatky. Křižovatka vykazuje určité závady, a proto jsme požádali město i kraj, aby se zde provedly potřebné změny s cílem zvýšit bezpečnost a komfort na této silnici,“ konstatuje Milan Jůza.

První Měšický ples měl úspěch

V lednu se v Táboře konal první Měšický ples, který přilákal nečekaně vysoký počet návštěvníků. V hotelu Palcát se sešlo přibližně 600 hostů, kteří si užili pestrý program. K vidění bylo vystoupení taneční skupiny 6dance Tábor, Zdeněk Izer nebo show FantasticArt. Hudební doprovod zajistila kapela Big Papa. Součástí plesu byla i bohatá tombola, ve které se objevily například lovecké trofeje, sada pneumatik nebo hodnotné vouchery. Výtěžek z plesu ve výši 30 000 korun dostal Domácí hospic Jordán. Celá akce byla financována sponzory, což umožnilo její vysokou úroveň bez nutnosti využití osadního rozpočtu.

V Měšicích se připravuje zavedení nového systému třídění odpadu systémem door to door. Přihlášené domácnosti dostanou vedle stávajících popelnic na smíšený odpad i popelnice na papír a plast. Svoz bude probíhat jednou za 14 dní. Do pilotního programu se přihlásilo 150 domácností. Reakce obyvatel jsou smíšené – někteří změnu vítají, jiní mají k novému systému výhrady. Milan Jůza vyzývá obyvatele Měšic, aby se připojili do facebookové skupiny Měšice – příměstská část, kde najdou aktuální informace a novinky. Zájemci o komunitní akce se mohou zapojit také do skupiny Špejchar Měšice, která se věnuje organizaci kulturních a společenských aktivit.

Nikola Tvrdíková

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.