Malý festival o autismu nabídl v Táboře divadlo a diskusi. Z výstavy si lidé odnášeli obrazy klientů










Členové souboru Dr.amAs z Prahy představili v Táboře svou již čtvrtou autorskou divadelní inscenaci. Měla název Co je za Oráčovem? Nyní už studují páté představení, přestože momentálně přišli o svou domovskou scénu v divadle Kampa, které se muselo přesídlit. Hlavní protagonista představení, který od dětství toužil vědět, co je za humny vesnice Oráčov, kam jezdíval k babičce a dědovi, využil v představení i svůj autentický dopis bývalému ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi i jeho odpověď.
Beseda, která následovala, naznačila obrysy onemocnění, které jsou pro Aspergerův syndrom typické – lidé s tímto vrozeným a neléčitelným onemocněním se mohou vyznačovat i velmi naprůměrnou inteligencí, mívají i výjimečné schopnosti – třeba matematické, ale současně problémy v sociálním kontaktu s lidmi. Na představení se vybíralo dobrovolné vstupné.
V předsálí DON klubu pak byla zahájena výstava obrázů klientů odlehčovacích pobytů organizace APLA. Ta nabízí rodinám, jejichž člen má některou z poruch autistického spektra, možnost odpočinku tím, že dvakrát v měsíci převezme péči o klienta na celý víkend. S klienty se pak pracovníci věnují různým volnočasovým aktivitám a rodina si nejen odpočine, ale často se také může věnovat ostatním zdravým dětem, na které při péči o nemocného člena nezbývá dost času. U každého obrázku byla cena – obvykle v nižších stokorunách – a také něco z příběhu autora, který dílko vytvořil a nač budou využity peníze při zakoupení obrázku. Nejčastěji peníze půjdou na další pomůcky pro aktivity odlehčovací služby. K vidění a na prodej bylo 25 děl od 16 autorů, ke zpříjemnění atmosféry hrála na klavír Anna Hýnová.
Přibývá lidí s autistickými poruchami?
APLA Jižní Čechy momentálně pečuje o 140 klientů. Přijetí dalších limitují jak peníze, tak nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu práce – APLA má 15 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr a dalších 15 asistentů na dohody o pracovní činnosti. Akce se zúčastnily Eva Bartošová, odcházející ředitelka organizace APLA Jižní Čechy, a také Eva Kocourková, která ji od ledna ve funkci nahradí.
Na otázku, proč dle pedagogů poruch autistického spektra přibývá, obě vyjádřily přesvědčení, že jich je stále stejně. Před lety se takové děti ve škole považovaly za jiné a dřív nebo později odcházely do speciálních nebo zvláštních škol. Od roku 2018 probíhá screening u praktických lékařů, kteří v roce a půl dítěte provedou základní vyšetření. Děti s těmito poruchami nemají oční kontakt, špatně snášejí hlasité zvuky a mají i další typické projevy. Při takovém zjištění dnes pediatři doporučují děti na odborné vyšetření a my se snažíme věnovat se jim v rámci rané péče hned, ať už se porucha nakonec potvrdí nebo nepotvrdí. Když se totiž začne s touto poruchou pracovat včas, dá se lépe dosáhnout progresu. APLA se zabývá ranou péčí o děti od 1,5 roku do sedmi let, kdy pracuje s celou rodinou, sociálně aktivizačními aktivitami pro klienty ve svém sídle v táborské Farského ulici, a také odlehčovací službou, kdy se klienti zúčastňují víkendů bez svých rodin. Takových víkendů uspořádá 22 za rok.
V neděli 8. prosince od 17 hodin se pro organizaci APLA JČ uskuteční ještě benefiční koncert v táborském kostele v Klokotech. Vystoupí komorní soubor TrioOperaDiva s adventními písněmi.
Diskuse k článku