Lokalitu Panského dvora ve Volyni čeká v budoucnu proměna

VOLYNĚ – Budoucí plánovaná rekonstrukce Panského dvora ve Volyni vyvolala dlouhou debatu zastupitelů, kteří o vizi diskutovali na posledním zasedání.
„Jsme po průzkumech technické infrastruktury. Zdejší jilmy jsou velká vzácnost. Mají svůj věk a nejsou bez poskvrny. Mají příznaky některých chorob, ale po dendrologickém průzkumu je předpoklad, že by ještě několik desetiletí mohly zdobit prostranství. Jejich poloha je základem pro návrh,“ říká architekt Lukáš Velíšek.
Zastupitelům řekl, že základem je vytvoření dopravní obsluhy městského úřadu a proluky, která by se v budoucnu mohla zastavět. „Řešili jsme prostor kolem sýpky. Automobilová obsluha je zachovaná, jen místo asfaltu budou dlážděné cesty. Vzniknou dvě poměrně kapacitní parkoviště,“ popisuje architekt. Společně s městem se prý snaží vyvážit počty parkovacích míst se zelení, aby se volná prostranství nestávala jen parkovištěm. Hledal se i prostor pro kontejnery na tříděný odpad.
„Za lékárnou bude osazena prefabrikovaná toaleta, jaká vznikla na břehu Otavy ve Strakonicích u pivovaru. Jde o úhlednou stavbu s bezbariérovým vstupem, protože toalety by v centru města být měly. Platit se v nich dá i kartou, což je komfortní,“ líčí Velíšek.
Prostoru by měla podle něj dominovat promenáda se stromořadím. Základem jsou javory, jírovce nebo buky. Prostor před sýpkou má mít parkoviště pro dvacet aut. Cílem je zastíněné veřejné prostranství, které umožní stánkový prodej, veřejné akce a provoz kolem sýpky.
„Snažili jsme se, aby prostor obsahoval dost prvků, ale zase ne příliš. Poměr zpevněných ploch a trávy je poměrně příznivý a vsakovací poměry jsou dobré. Dešťová voda by se měla vsakovat do mělkých trativodů, které lemují cesty. Voda z parkoviště je svedena klasickým způsobem vpustí do malého poldru, kde se bude vsakovat. Snažíme se jít příkladem a nakládat s vodou šetrným způsobem,“ vysvětluje Lukáš Velíšek.
Hlavní cesta má mít omezenou rychlost na 30 kilometrů v hodině. U řidičů to má budit dojem, že musí počítat i s chodcem. „Součástí záměru jsou i nové vodovodní řady, nové elektrické sítě, nové veřejné osvětlení. Je to poměrně komplikovaná stavba. Stožáry kolem hlavní silnice budou shodné s těmi na náměstí, stejně tak lavičky,“ dodal Lukáš Velíšek.
Starosta Volyně Martin Červený říká, že centrum města by nemělo vypadat jako parkoviště, ale mělo by mít i zeleň a odpočinkovou zónu. Měl na mysli nejen lokalitu Panský dvůr, ale i náměstí, do jehož rekonstrukce se Volyně také chce pustit. „Naším plánem je omezit parkování na náměstí hodinami, aby tam lidé nestáli celý den a jiní zákazníci mohli zastavit a dojít si nakoupit k místním podnikatelům.“
Na zasedání zastupitelstva přišli obyvatelé a podnikatelé z náměstí. Obávají se hlavně redukce parkování. Ptají se například na možnost vyhrazeného parkování. „To je těžko řešitelné. Když dáme vyhrazené parkování pro rezidenty, nezbudou žádná místa pro zákazníky podnikatelů. Nejsnazší je vytvoření rychloobrátkového parkoviště přes den a důsledné vymáhání, aby se nestalo, že ráno na náměstí zaparkují pendleři, kteří jedou pryč za prací, a večer zase odjedou. Náměstí má jen jednu plochu a neumíme ho nafouknout,“ dodal starosta Červený. Jak ale starosta v závěru debaty podotkl, Panský dvůr nepřijde na řadu hned. „Nejprve musíme provést rekonstrukci náměstí. Pak budeme muset něco našetřit, takže reálně se dá mluvit o rocích 2028, 2029 nebo 2030,“ dodal Martin Červený.
Diskuse k článku