Letos se konala Kubešova Soběslav v komornějším duchu. I tak byli návštěvníci o víkendu spokojeni






























Třeba na melodie Krajanky, která hrála kromě svého repertoáru také skladby Ladislava Kubeše staršího. Ovšem na zakončení dvoudenního setkání milovníků a interpretů dechové hudby opět nechyběly skladby jako Borkovická polka, Moje česká vlast a Od Tábora až k nám. Zahrály je všechny dechové hudby společně za řízení Rudolfa Lughofera, Jaroslava Zemana a Gerharda Sulyoka. Kdo chtěl, mohl si koncert vyslechnout z ochozu věže.
Ladislav Kubeš je kapelníkem dechové hudby Veselka, která letos slaví čtyřicátiny. Pokud někdo odhaduje, že název kapely je odvozený od Veselí nad Lužnicí, mýlí se. „Chtěli jsme s kapelou vystupovat a tehdy před 40 lety jsme museli mít tak zvané přehrávky. To jsme před komisí měli předvést svůj repertoár a program. A také jsme ještě neměli žádný název. První přehrávky jsme nějak zvládli. Ale druhé, to byla komplikovanější situace. V komisích většinou seděl někdo, kdo hodnocené problematice ani příliš nerozuměl. My jsme v komponovaném programu měli původně zahrnutého tehdejšího skvělého sportovního komentátora a novináře Luďka Brábníka. Ovšem ten měl u režimu škraloup. Když komentoval hokejový zápas mezi Československem a Sovětským svazem, tak oznámil, že hráči sborné mají na zádech CCCP. Tak to bychom měli „zaracha“ napořád a žádné přehrávky by nám nepomohly. Pak nám dramaturg divadla Boris Michajlov poradil pozvat do programu skvělého herce a také houslistu Jiřího Císlera. S ním jsme se sešli v kavárně Slavie v Praze. Protože byl trochu v náladě, veselý, navrhl nám název pro kapelu Veselka. Nu a mně se to zalíbilo, protože jsem se narodil v Žíšově, tehdy části Veselí nad Lužnicí,“ vypráví okolnosti vzniku názvu kapelník Veselky Ladislav Kubeš. Pod tímto názvem pak kapela začala od roku 1981 vystupovat.
Kromě kapely Veselka letos slaví kulatiny také jedna z jejích zpěvaček Blanka Tůmová. „K oběma výročím jsme si nadělili nová CD. Vždy je to sada po čtyřech CD. K Blančiným sedmdesátinám se jmenuje Vrásek se nebojím. Podotýkám, že jsem se Blanky nejprve zeptal, zda mohu CD takto nazvat. K jubileu kapely jsme pro sadu CD zvolili název Nejlepší léta,“ dodává kapelník. Ladislav Kubeš od roku 1980 hrál v operním orchestru Národního divadla, celkem 32 let až do důchodu. Na začátku devadesátých let založil vlastní hudební vydavatelství.
Další střípky z muzikantského prostředí přinese týdeník Táborsko.
Diskuse k článku