Králičí ostrov na Lipně už hostí svoje obyvatele














Zpátky na pevninu, do králíkárny se přestěhují s prvními mrazíky. Přes léto za nimi bude jezdit zaměstnanec firmy Lipnoservis, v rámci komentovaného krmení doprovázet ho mohou turisté s dětmi.
„Králičí ostrov bude od nynějška netradičním a velmi oblíbeným turistickým cílem – na tomto ostrově o velikosti basketbalového hřiště nemají přirozeného nepřítele proto se zde mohou i nerušeně rozmnožovat,“ říká Vojen Smíšek, tiskový mluvčí Lipna.
Do jejich dočasného domova měli zajištěný naprosto luxusní odvoz. Králíci a morčata tam totiž na pramici přepravil stříbrný olympijský medailista z Barcelony, od loňska i lipenský občan a majitel zdejšího penzionu, Václav Chalupa.
„Momentálně jde asi o 12 králíků a morčat. Je to podobné číslo jako loni. Počítáme, že během léta se jejich počet na ostrově zněkolikanásobí,“ řekl k přepravovaným chlupatým pasažérům Václav Chalupa. Ti strávili zimu v králíkárně právě u olympijského medailisty a jeho souseda. Podle Václava Chalupy jsou chlupáči na přítomnost lidí hodně zvyklí. Je možné je krmit z ruky a často se nechají i pohladit. Vyzkoušet si to budou moci všichni zájemci, během komentovaného krmení, které je v plánu dvakrát týdně – vždy v úterý a ve čtvrtek v 9.00 hodin ráno. „Rodiče s dětmi sem mohou přijet na lodi nebo šlapadle, které si mohou zapůjčit v půjčovně vodních plavidel na pláži u nově vybudované beachvolejbalové arény,“ popsal způsob přepravy k nové lipenské atrakci znovu Vojen Smíšek.
Základem králičího jídelníčku je dostatek vlákniny. Tráva a seno je naprostá nezbytnost a králík ho musí mít neustále k dispozici. K senu může dostat zeleninu, jako jsou například různé natě, kořenová či košťálová zelenina. Vhodná není brukvová zelenina či šťavnatá jako je například rajče nebo okurka. „Samozřejmě králíci nežerou to, co lidé, navíc mají velice citlivá střeva, proto je důležité kontrolovat to, co jim děti dávají. Ideální je seno, tráva nebo mrkev,“ vysvětluje ještě olympionik Chalupa. Ostatně na to upozorňuje návštěvníky ostrova i cedule zdůrazňující, jaké jídlo je pro králíky vhodné.
Předobrazem jihočeského Králičího ostrova je japonský ostrůvek Okunošima, nazývaný Usagi Džima – tedy Ostrov králíků. Během 2. světové války na něm Japonci vysadili osm králíků, kteří se rozmnožili a postupně obsadili celé jeho území. Nyní je v Japonsku oblíbenou turistickou atrakcí. Lipenský ostrov je v porovnání s tím japonským podstatně menší. Má asi jen 700 metrů čtverečních. Nápad umístit na kdysi zanedbaný ostrůvek zvířátka a přilákat na něj návštěvníky vzešel od starosty Lipna nad Vltavou Zdeňka Zídka. Obec na ostrově tedy před pár lety nechala vysekat trávu, postavila králičí krmítka a vysadila několik párů ušáků.
Diskuse k článku