Kovářovan oslavil čtyřicáté narozeniny večerem plným tance, zpěvu a přátelství

















































































































Hned u vchodu bylo možné nahlédnout do kronik, v klubovně zavzpomínat nad fotkami a filmovými záběry a nahlédnout do zázemí, které soubor sdílí společně s divadelním souborem Opona. Večer zahájila kapela Pučmeláci, oblíbení tři veteráni Vráťa Fořt, Miloš Hroch a Míra Šindelář.
Úvodní slovo pronesl současný předseda Martin Schmeller. Připomněl původní zakladatele Aloise Pešičku, Blaženu Hrochovou a Jana Brůžka, kteří už tu mezi námi nejsou. Původním zřizovatelem souboru bylo JZD Kovářov a prvním vedoucím Jaroslav Bartoň. Po něm vedli Kovářovan od roku 1991 do roku 2015 manželé Milan a Pavla Škochovi, kteří předali pomyslné žezlo manželům Ivetě a Martinovi Schmellerovým. Z původní party starších zakladatelů zbyla Marta Pešičková, která jako jediná mohla v tak důležitý večer představit původní myšlenku a založení skupiny. Připomněla důležité okamžiky pevného přátelství mezi členy, připomněla Boženu Kolorosovou nebo Josefa Hezoučkého, vzpomněla na první schůzky a zkoušky, ale také na sebe prozradila, že v úterý 5. listopadu oslavila 95. narozeniny. Na slavnost oblékla kroj, který má po své tetě Šáchové z Milevska.
A pak už program zahájili nejmenší tanečníci a tanečnice. Někteří přišli teprve v září, neměli ještě mnoho natrénováno. Ale publikum pobavili a tančili ze všech sil. Užili si tak i zasloužený potlesk. Skupinu nejmladších účinkujících tvoří zhruba čtyřicet dětí, ale jejich počet se stále mění. Na štěstí a k radosti Ivety Schmellerové a Boženy Kolorosové, které děti vedou, se číslo zvyšuje.
Nezapomíná se ani na ty, co nejsou vidět
Po celou dobu tu se souborem byli jakýsi andělé strážní, kteří sledovali a usměrňovali práci členů, radili jim a pomáhali. Z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici pomáhali a radili s organizováním folklorních festivalů Jan Krist a Vlasta Ondrušová. Snahy o obnovu a rekonstrukci písniček, tanců, krojů a tradic dozorovali Jaromír Tyllner, Tereza Mlynaříková, Marie Ryantová a Jan Šimánek.
Ředitel Etnologického ústavu Akademie věd ČR, odborník na etnomuzikologii Jaromír Tyllner řekl, že základem české muziky jsou dudy, housle a klarinet. A když se k tomu přidá basa, vyjde z toho muzika, jak se patří. Tuto výsadu vlastní kapela Kovářovan má a následuje tak odkaz tradiční jihočeské hudby. Přestože se muzikanti občas špičkují, že někdo z nich neladí. Jak ale Tyllner dodal, kdo ladí, ten prý není kamarád.
Česká historička a archivářka, ředitelka Ústavu archivnictví a pomocných věd historických Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Marie Ryantová sice neodpověděla na otázku, kolik knoflíků má vesta tanečníků, zato přiznala, že čtyřicet let z pohledu historie není mnoho, ale za jeden lidský život je to hodně. Ocenila silnou základnu mladých a souboru popřála Vivat, crescat, floreat!, tedy latinské přání Ať žije, roste a vzkvétá.
V Milevských novinách se ve středu dočtete, jak se udržuje vitální Marta Pešičková nebo čím vším se zabývá Eva Janoušková. Dovíte se také, jestli na sebe tanečníci prozradili svůj největší trapas.
Diskuse k článku