Kolem hory Tábor u Nemějic má vzniknout lesní stezka

NEMĚJICE – Už je to pět let, co místostarosta Slabčic Jiří Liška vytvořil cestou od Nemějic na vrch Burkovák po levé straně oplocenky kuličkovou dráhu. Inspiroval ho k tomu jeho starší syn Vojta, který trávil nějaký čas v nemocnici a kromě pohádek sledoval i videa z různých kuličkových drah. Předtím spíše nenápadné místo si najednou našlo díky tomu své návštěvníky. Dnes už je ale kuličková dráha ve špatném stavu, a tak se chystá poměrně razantní změna místa.
„Kuličková dráha už se nám rozpadá. Dlouho jsme přemýšleli, co s tím. Přišla by nám škoda, aby se úplně odstranila, když se tolik uchytila a lidé ji mají rádi. Nakonec jsme se rozhodli požádat o dotaci s názvem Sportovní a naučné lesní stezky ze Státního zemědělského intervenčního fondu. Budeme čekat, jak žádost dopadne. Pokud uspějeme, myslím, že se mají lidé, na co těšit,“ nastínila starostka Slabčic Jana Patceltová.
U Burkováku má vzniknout nová stezka s prvky umístěnými volně v řídkém porostu lesa. Okolí prvků chce obec zbavit nízkých keřů, případně budou před realizací vytipovány stromy, především souše, k pokácení. K jednotlivým prvkům přímo nepovedou zpevněné cesty. Ke každému zastavení s herně-sportovním prvkem bude zhotovená malá informační tabule popisující samotný prvek a jeho využití.
Na začátku stezky bude umístěna velká informační tabule s mapou a rozmístěním prvků. Stejná tabule bude i na protilehlém okraji lesa, poblíž samoty Souložnice. Lesní stezka začne na zelené turistické trase za vsí Nemějice, těsně pod krátkým stoupáním na horu Tábor. Současné oplocenky obklopující vrchol kopce budou odstraněny a vzniknou tak nové možnosti k umístění herních naučných prvků stezky.
Kuličkové dráhy si užijí nejmenší i dospělí
Tři nově navrhované kuličkové dráhy půjdou oproti stávajícímu přísně liniovému vedení dřevěné konstrukce na oplocence více do prostoru i mezi porosty mladých stromků. Kuličková dráha pro menší děti bude umístěna na odbočce hlavní trasy lesní stezky, ve svahu vpravo od výstupu na vrchol Burkováku. Na levé straně cesty má pak vzniknout o něco vyšší kuličková dráha pro větší děti.
Trasa stezky dále povede ještě kousek po zpevněné cestě směrem na jih. V místě, kde uhýbá na travnatou pěšinu oddělující mladý porost v oplocence a starších porost vyššího lesa, bude umítěna naučná tabule Kuličkodráha pro nejmenší – Oříšku hop. Tato hra bude určena návštěvníkům, kteří neprojdou celou stezku, ale přesto by si ji rádi užili.
Následovat budou sportovní balanční prvky s lany, například balanční lana cik-cak a opičí dráha, doplněné lavičkou. Dále se podél pěšiny budou střídat interaktivní naučné prvky, jako je například dřevěné pexeso s tématem lesa a věž poznání s informacemi o zvířatech, hmyzu či rostlinách.
Chybět nebude ani balanční žebřík či balanční kláda. Poté, co se návštěvník napojí na lesní cestu od vrcholu kopce, přejde do vyššího porostu lesa. Tam nalezne zemní trampolíny, lavičky, prostorově náročnější balanční klády na pružinách i pozorovatelnu s maketami ptáků na okolních stromech. Na okraji lesa, kde se lidem otevřou výhledy do okolní krajiny, bude zastřešené posezení a naučná tabule Výhledy na Písecké hory.
Z popisovaného místa se stezka bude stáčet po asfaltové cestě směrem na sever. Hned za lesem uhne k ohništi a kamennému kruhu, aby posléze zamířila opět do lesa. Tam bude pro návštěvníky opět připravená lavička a fotostěna s tématem lesní zvěře. Ani zde nebude chybět herní prvek v podobě lanového mostku.
Kolem kopce se pak člověk bude vracet zpět na začátek stezky. Po trase budou dále umístěny prostorově méně náročné herní prvky jako je balancovadlo, rotační kláda nebo prohazovadlo s motivem ptáčka. V místě, které je v mapě označeno jako mohylové pohřebiště, bude naučná tabula právě s tímto tématem. Na odbočce směrem k vrcholu kopce má vzniknout poslední kuličková dráha určená větším dětem i dospělým. Na úplný závěr by na návštěvníky měla čekat informační tabule Historie hory Tábor, popisující především období husitů.
Lesní stezka by měla obec vyjít na tři miliony korun. „Teď zastupitelstvo schválilo žádost o dotaci. Budeme žádat o tři miliony korun. Dotace by měla být až stoprocentní. Financovat lesní stezku není úplně jednoduché. Samozřejmě cenu budeme teprve soutěžit, ale rozpočtově je to směřováno právě k třem milionům korun. V místě by mohlo vzniknout až 26 prvků,“ pokračovala Jana Patceltová. Vedení obce počítá s tím, že informace o tom, zda byla žádost úspěšná získá na začátku příštího roku. V loňském roce měli žadatelé stoprocentní úspěšnost.
Diskuse k článku