Keramické trhy přilákaly do Bechyně davy



































Ve stáncích na náměstí bylo k vidění tolik krásné keramiky, až oči přecházely. Tak třeba Dáša a Pavel Nedbalovi z Českých Budějovic vyrábějí plátovanou keramiku, netočí ji tedy na kruhu, ale modelují z plátu. Nedbalovi prozradili, že jsou původně učitelé, kteří ke keramice zběhli. Vyrábějí ji už pětadvacet let a na bechyňské keramické trhy jezdí od prvního ročníku.
„Dá se tím uživit, i když teď v době covidu to bylo horší,“ zmínila Dáša Nedbalová. Víc času už neměla, protože ke stánku právě dorazili věrní zákazníci, rodina Jaloveckých z Tábora. A chtěli si dokoupit další keramiku od Nedbalových. „Máme doma všechny velikosti hrnečků. Od malých na kafe až po velké, ve kterých rozkvedlávám šlehačku na svíčkovou. Tahle keramika vydrží i mytí v myčce,“ prozradila Monika Jalovecká. Toužila po kafáčku se srdíčkem, ale ten už nebyl. Takže slovo dalo slovo, Nedbalovi ho přivezou na řemeslný trh o Táborských setkáních.
Narozdíl od Nedbalových z Českých Budějovic, kteří keramice propadli, ačkoliv nebyli původně z oboru, Alena Kissová ve stánku o kousek dál je nejen vyučená malířka porcelánu a keramiky, ale na bechyňské střední uměleckoprůmyslové škole i učí. „Z našeho silného ročníku, který končil v roce 1989, zůstala v oboru spousta spolužáků a když se kouknu kolem, jsou i tady na trzích. A vidím tu i naše studenty,“ poznamenala Alena Kissová. U jejího stánku šly nejvíc na odbyt formy na bábovku, právě balila poslední.
Mnozí návštěvníci trhů si nenechali ujít ani výstup na věž kostela svatého Matěje, z jehož ochozu měli celé trhy jak na dlani. Navíc nahoře čekalo překvapení – světnice zvoníka vybavená dobovým nábytkem. Zvoník bývala vážená profese, ucházelo se o ni vždy několik zájemců, z nichž si vybírala městská rada. Na věži bechyňského kostela přebýval zvoník tři století až do roku 1958. Do světničky se vešla i rodina s šesti dětmi a ve vedlejším kumbálku mívala na věži dokonce kozu!
Keramické trhy v sobotu skončily, ale výstupy na věž kostela svatého Matěje pokračují denně po celé prázdniny. Miroslav Vad, který vybírá až úplně nahoře vstupné 30 korun, rád o bechyňských zvonících návštěvníkům povypráví.
Diskuse k článku