Ke stoletému jubileu milevského fotbalu se otevřela jedinečná výstava


























Dorazila řada bývalých hráčů, trenérů a činovníků klubu. Mezi čestnými hosty byli senátor Jaroslav Větrovský, hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, náměstek hejtmanky Pavel Hroch, předseda komise pro historii a statistku Fotbalové asociace České republiky Jaroslav Kolář nebo místostarosta Milevska Michal Horek, mimochodem – dosud aktivní golman milevského fotbalového klubu. Všichni přijeli do muzea v Milevsku popřát místní kopané mnoho úspěchů a zároveň vyjádřili velký obdiv a úctu všem, kdo milevskou fotbalovou štafetu dovedli až do současné stovky.
„Milevským fotbalem jsem prakticky odkojená. Můj tatínek totiž fotbalem doslova žil a vždy, když mě měl hlídat, tak jsem s ním už i v kočárku pravidelně skočila právě na zdejším hřišti. Když se pak budovalo nové hřiště a tribuna, to už jsem byla větší, tak jsem i chodila chlapům pro pivo. Mám na to krásné vzpomínky,“ uvedla Stráská s tím, že milevskému fotbalu přeje do další stovky hodně úspěchů, kvalitní hráče a pro věc zapálené trenéry, kteří dobře povedou nejen ty ostřílené mazáky, ale i fotbalový potěr. Ke gratulaci se připojil také náměstek Hroch. „Přeji zdejšímu fotbalu zejména kvalitní funkcionáře, řadu dobrých hráčů a aby jim nechyběli ani nadšenci pro výchovu mládeže. Každou historii si je třeba připomínat, období 100 let je velmi dlouhá epocha a já si myslím, že pokud si ty úplné prvopočátky fotbalu v Milevsku připomínat nebudeme, tak by na ně mohly následné generace zapomenout, což by byla velká škoda,“ sdělil náměstek hejtmanky.
Na vernisáži byla pokřtěna nová kniha o fotbale v Milevsku s názvem Jedenáctka z tržiště. Tak se jmenuje i samotná výstava. Knihu vydal milevský muzejník Lukáš Panec. Ten se historií milevského sportu zabývá už poměrně dlouhou dobu. Nyní jeho pátrání v řadách pamětníků a také v historických článcích a dokumentech vedlo k fotbalu.
Po slavnostním zahájení už přišla na řadu prohlídka výstavy. Nabízí unikátní exponáty a spoustu zajímavostí. Své místo na výstavě má nejslavnější odchovanec milevského fotbalu Jan Koller, který zapůjčil svoji zlatou kopačku. S 55 góly je tento bývalý reprezentant historicky nejlepším střelcem českého i československého národního týmu. Autor výstavy Lukáš Panec z Milevského muzea považuje za nejcennější exponát právě zmiňovanou Kollerovu zlatou kopačku. „Získal ji jako nejlepší střelec belgické ligy v roce 2000. Je pozlacená a její velikost je 50. Přesně takto velké kopačky Honza Koller totiž obouval. Velice rád vzpomínám na moc pěknou spolupráci s ním, když jsme výstavu připravovali,“ uzavřel Panec.
Výstavu lze navštívit každý den, kromě pondělí, vždy od 9 do 12 hodin a v odpoledních hodinách od 13 do 17 hodin.
Milevské noviny přinesou ve středu další informace o výstavě a také rozhovor s dalším slavným odchovancem Jiřím Kotrbou, hráčem a posléze trenérem, jehož nejslavnějším působištěm byla pražská Sparta.
Diskuse k článku