Kde se vzal Lannův kříž u Vltavy

Je 2. července roku 1824 a k Hornímu Lipovsku se právě blíží šíf – tedy široká dřevěná nákladní loď – pod vedením vrátného Vodrážky z Hladné. Pluje z Českých Budějovic do Prahy. Šíf je plně naložen a na jeho palubě se kromě posádky nachází Vojtěch Lanna, syn významného českobudějovického velkoprůmyslníka Tadeáše Lanny.
Ačkoliv je plné léto, řeka je po několikadenních deštích mírně rozvodněná a to má bohužel vliv na další události. Loď vlivem zhoršeného ovládání špatně najede na propust neboli šlajsnu, narazí na dřevěný ledolam a rozlomí se.
Celá posádka se náhle ocitne ve vodě a nebýt obyvatel zdejšího mlýna a jejich rychlého zásahu, špatně by to s nimi nejspíš dopadlo. Omráčeného a topícího se mladého Lannu na poslední chvíli zachytí hákem mládek Jan Mrzena a vytáhne jej polomrtvého na břeh.
Na památku zachránění svého syna nechal postavil na místě nehody Tadeáš Lanna velký litinový kříž zasazený v opukovém kvádru s mramorovým podstavcem. Na přední straně opukového kvádru je vytesán německý nápis: Zum dankbaren Andenken an die Rettung aus den Wasserfluthen bei dem am 2. Juli 1824 hier vorgefallenen Schiffsbruche. – Na věčnou vzpomínku záchrany z jezu při ztroskotání lodi 2. července 1824.
Na druhé straně podstavce text pokračuje a v překladu do češtiny říká: Prozřetelnost boží věčně ukazuje svoji vládu. Neovlivňuje člověka v jeho rozhodnutích. Co se náhodou přihodí, je díky bohu bezpečné. To je věčný plán.
Jelikož byl kříž při každoroční jarní oblevě ohrožován pukajícími ledy a břeh, na kterém kříž stál, byl podemletý, rozhodlo se roku 1852 o přenesení kříže do nedalekéhoTýna nad Vltavou a byl zabudován do paty domu číslo 13 v ulici Horní Brašov. Tím již není druhá část textu bohužel vidět.
Proč byl přenesen zrovna na toto místo, to nevím, ale jedno vodítko bych měl. Od kříže je vidět na nedalekou Vltavu a po jeho levé straně stávala vyhlášená plavecká hospoda U Hájků, kde se rádi zastavovali vltavští plavci. Dnes je tam hostinec Na Růžku.
Na Horní Lipovsko byl přivezen kříž nový, ale tentokrátjiž nebyl postaven k vodě, nýbrž na skálu vysoko nad řeku.
Díky tomuto počinu můžeme dodnes u vody kříž obdivovat. Při normálním stavu hladiny Orlíka je kříž i s podstavcem těsně nad vodou, v jaké poloze byl kříž o povodních 2002 si jistě dovedete představit.
Mezi další zajímavost Horního Lipovska patří bezesporu na dohled ležící slovanské hradiště, které se nachází v těsné blízkosti dnešní Orlické přehrady. Leží na pravém břehu Vltavy, na ostrohu mezi Slabčickým a Vranovským potokem – dnes jsou tam malé zátoky. Vzhledem k tomu, že jedním ze způsobů obživy Slovanů byl i rybolov, výběr místa pro vybudování hradiště u Vltavy se nabízel.
Kolem Vltavy žili po staletí lidé a nám bylo díky letošnímu suchu dovoleno střípek historie spatřit.
(zdroj německého textu a překladu – kniha Lidé od vody)
Roman Jan Bolek
Diskuse k článku