Jihočeši prezentovali své perly v rakouském městě Schrems















Role moderátora se ujal František Chrastina, vedoucí oddělení organizací zřizovaných Jihočeským krajem. Ten se ocitl dokonce ve dvojí roli, protože kromě provázení večerem také prezentoval dvanáct jihočeských kulturních zařízení, které má kraj ve své gesci.
„Jsem rád, že tu jsou představitelé města Schrems a také zástupci rakouských organizací cestovního ruchu, takže propagace je správně zacílena a věřím, že bude mít účinek,“ vyjádřil spokojenost František Chrastina.
Rakouské hosty pozdravil také náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Hroch a místostarosta města Třeboň Aleš Kolář. Právě Třeboni pak byly věnovány hned dvě prezentace.
„Město Třeboň je partnerským městem rakouského města Schrems. Naše příhraniční spolupráce jak v oblasti kultury, tak cestovního ruchu je vždy spojena právě s partnerskými městy. Třeboň nás oslovila, jestli by se Jihočeský kraj a Jihočeská centrála cestovního ruchu podílely na dnešní prezentaci. Ta má představit nejen naše tradice, ale i partnerství v cestovním ruchu. V rámci prezentace masopustních tradic jsme přizvali také Milevské maškary,“ vysvětluje Pavel Hroch a dodává: „Dnešní akce slouží také k utužení partnerských vztahů mezi jižními Čechami a Dolním Rakouskem. Takovéto výjezdy děláme několikrát do roka. Jezdíme nejen do Rakouska, ale třeba i do Bavorska. Náš kraj je nejkrásnější a je potřeba ho propagovat. Máme dobrou centrálu cestovního ruchu a výrazně nám pomáhá také skvělá organizátorka Hermína Mocová, která dříve byla součástí krajského odboru kultury a má kontakty právě v Dolním Rakousku. Další podobná akce, tentokrát v rakouském Zwettlu, proběhne už v pátek 1. března. Na této akci se zase podílí Jihočeské foklorní sdružení. Tam bude ukázka spolupráce mezi Dolním Rakouskem, jižní Moravou, Vysočinou a jižními Čechami.“
Představili památky, lázně i dobré jídlo
Ondřej Flemr z Jihočeské centrály cestovního ruchu ve svojí prezentaci představil významné památky jako města Tábor, Písek, Jindřichův Hradec, ale také hrad Zvíkov nebo Landštejn. Připomněl také gastronomii a informoval, že v jižních Čechách je v současnosti přibližně padesát pivovarů.
Romana Karmazínová, která je vedoucí třeboňského odboru kultury a cestovního ruchu, pak prezentací podrobně informovala o významných objektech a zajímavostech právě v tradičním městě rybníků a ryb. Také připomněla jednu zvláštnost kostela Panny Marie Královny a sv. Jiljí. Ten je totiž dvoulodní, což není úplně obvyklé.
Slatinné Lázně Třeboň představila v prezentaci Helena Nekolová, která zde působí ve funkci PR managerky.
Etnografka jindřichohradeckého muzea Alexandra Zvonařová zase seznamovala pomocí videoukázek s jihočeskými masopustními tradicemi a jako vyvrcholení prezentační akce přizvala zástupce Milevských maškar v tradičních kostýmech. Ti rakouským sousedům zazpívali, zatancovali a pozvali je na občerstvení spojené s ochutnávkou jihočeského piva.
Gastronomické pochoutky připravil tým šéfkuchaře Vladimíra Tůmy, a protože se mu dílo zdařilo, tak návštěvníci i prezentující domů nechvátali a ještě dlouho navazovali kontakty při doprovodné hudební produkci účinkujících z Milevska.
Diskuse k článku