Jaký je zájem o střední školy na Táborsku? - Jižní Čechy Teď!
22. 3. 2023 16:55

Jaký je zájem o střední školy na Táborsku?

TÁBORSKO – V médiích se vede spor o to, zda mají letošní deváťáci horší šanci dostat se na zvolený studijní nebo učební obor. Ze základních škol vyjde nejsilnější ročník za posledních třicet let, přes sto tisíc dětí. O deset tisíc víc než loni. Ovšem v celé republice. Jak se situace projevila na středních školách na Táborsku ? Přihlášky bylo možné podávat do 1. března. Školy už tedy počty zájemců znají. Týdeník Táborsko oslovil několik středních škol a zjišťoval, jak jsou na tom.

Jaký je zájem o střední školy na Táborsku? - Jižní Čechy Teď!

Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola Tábor

„Na příští školní rok otevíráme dvě třídy, jednu pro obor agropodnikání a druhá má zaměření na ekonomiku a podnikání. Převažuje ze dvou třetin agropodnikání, proto je jedna třída z hlediska oborů smíšená. Celkem bereme šedesát dětí. Hlásí se nám dostatek uchazečů, abychom naplnili obě třídy a současně si mohli z uchazečů vybírat. Výběr provádíme podle předem daných kritérií jako je jednotná přijímací zkouška a vysvědčení ze základní školy. Počet přihlášených dětí je srovnatelný s loňskem. Větší převis přihlášek mají asi gymnázia,“ řekla ředitelka Blažena Hořejší. Přesná čísla neuvedla.

Střední uměleckoprůmyslová škola Bechyně

Keramická škola v Bechyni nabízí studium ve čtyřech čtyřletých oborech s maturitou. Jedná se o keramický design, průmyslový design, grafický design a multimediální tvorbu. „Máme kolem 170 přihlášek. Srovnatelně s loňskem. Už loni jsme zaznamenali mírný nárůst počtu přihlášek, asi o deset až patnáct procent. Celkem přijmeme 65 dětí. Na keramický design a průmyslový design se hlásí po třiceti zájemcích. Na každý z nich bereme 15. Na obor grafický design se hlásilo kolem 60 žáků a bereme také 15. Na obor multimediální tvorba bereme 20 dětí a hlásilo se kolem 45 uchazečů. Jako umělecká škola pořádáme klasické přijímací zkoušky a také talentové zkoušky. Letos nebudeme dělat druhé kolo přijímacích zkoušek, protože už z prvního kola máme počty studentů naplněné. V dubnu mohou někteří uchazeči ještě dělat přijímací zkoušky na další střední školy. Pokud by nám po těchto zkouškách odešel na gymnázium nebo na střední průmyslovou školu nějaký k nám přijatý žák, doplníme počet z uchazečů, kteří se nedostali na naši školu v prvním kole. Už v loňském roce na podnět asociace ředitelů vydalo ministerstvo školství výjimku, že v takovém případě je možné vybírat z žáků, kteří nebyli v prvním kole přijati, ale podali odvolání. Nemusí tedy dělat nové zkoušky a je to jednodušší pro ně i pro školu,“ uvedl ředitel Otakar Novák.

Gymnázium Pierra de Coubertina Tábor

Škola přijímá adepty o studium na čtyřleté gymnázium, na šestileté česko-francouzské gymnázium a na gymnázium osmileté. „Domnívám se, že uchazeče o studium média vystrašila. Řeči v mediálním prostoru, že je příliš zájemců o studium na gymnáziích, je odradily. V jižních Čechách ale podle mne žádný problém s počty žáků hlásících se ke studiu na gymnázia a střední školy není. Na čtyřleté gymnázium k nám podalo přihlášku letos o dva žáky víc než loni. Před rokem bylo přihlášených 121 dětí, letos 123 uchazečů. Přijímáme 60 studentů. Počet 123 žáků ale nemusí udávat skutečný zájem o studium. Ten vždy zjistíme až podle počtu podaných zápisových lístků. Pokud chcete u nás studovat, nedejte se odradit počty uchazečů,“ radí zájemcům ředitel gymnázia Petr Nývlt. Na šestileté česko-francouzské gymnázium se hlásí 103 zájemců, přijímají 30 studentů. Loni se hlásilo 58 sedmáků. Na osmileté gymnázium mají 110 přihlášek, loni měli 109 přihlášených žáků. Berou 30 studentů.

Jak si Petr Nývlt vysvětluje téměř dvojnásobný nárůst zájmu o studium na dvojjazyčném gymnáziu? „Počet přihlášek se skutečně vymyká. Konzultoval jsem čísla s kolegy a u šestiletých oborů mají obdobné zkušenosti. Důvody se můžeme jenom dohadovat. Možná se projevila určitá panika pod vlivem zpráv, že se na střední školy bude v několika příštích letech hlásit mnoho dětí. Tak rodiče vytušili okamžik, kdy se může jejich potomek dostat na gymnázium teď. Obávají se, že by se v příštích letech na čtyřleté gymnázium dítě dostat nemuselo. Důležité je i to, odkud přihlášky na šestileté studium přicházejí. Nám se hlásí i děti ze Soběslavska a Pacovska. Přitom jak v Soběslavi, tak v Pacově také existuje šestileté gymnázium. Domnívám se, že uchazeči přihlášku u nás mají malinko jako pojistku, kdyby se nedostali na své domovské gymnázium. Celkově je podle mého názoru na Táborsku gymnaziálních tříd dostatek, je jich více než před 30 lety. Tehdy bylo v ročníku, který se hlásil na střední školy, kolem 190 tisíc dětí v populaci. Teď je to kolem 115 tisíc dětí. Procentní zastoupení studijních typů v populaci je přitom stále stejné. V Praze je situace ohledně přihlášek ke studiu trochu odlišná, jsou tam také prestižní gymnázia. Je to možná trochu vůči těm dětem nespravedlivé, že se stejným počtem bodů jako v jiném městě, se v Praze na gymnázium nedostane. Velký převis poptávky je daný asi několika důvody. Jedním z nich bude pravděpodobně, že do hlavního města se hlásí ke studiu i děti ze vzdálenějšího okolí. Rodiče zaměstnaní v Praze uvažují tak, že by dítě do školy vzali při dojíždění za prací s sebou,“ popsal ředitel Petr Nývlt.

Rodiče poukazují na to, že v západních zemích převažují gymnázia nad odbornými školami. „V zemích na západ od našich hranic jsou gymnázia jinak zaměřena, proto se příliš nedá porovnávat počet gymnázií k počtu středních průmyslových škol u nás a v západních zemích. Gymnázia v naší republice jsou přípravou ke studiu na vysoké škole. Uspořádání vzdělávacího systému u nás funguje dobře. Teď bude zájem o studium na středních školách dva, nebo tři roky růst a pak zase půjde dolů v závislosti na počtu děti příslušného věku v populaci,“ myslí si ředitel Nývlt.

Střední škola obchodu, služeb a řemesel Tábor

Škola nabízí čtyři čtyřleté obory s maturitou. Patří k nim hotelnictví, ekonomika a podnikání, veřejnoprávní činnost a pod názvem informační služby se skrývá knihovnictví. Na každý z těchto oborů přijmou 30 uchazečů. „Situaci vidím pro naši školu jako velmi dobrou. Populační nárůst je deset až dvanáct procent. Nám se na školu hlásí v absolutních číslech o 116 dětí víc než loni. Vyjádřeno procenty je to o 21 procent více. Vysvětluji si to tak, že se projevila také naše práce. Propagujeme naši školu jak v tištěných médiích, tak v digitálním prostoru. Zájem uchazečů o studium je rozložený rovnoměrně mezi všechny obory. Těší nás, že v meziročním srovnání žádný obor z hlediska zájmu nezaostává. Kromě maturitních oborů nabízíme sedm tříletých oborů s výučním listem. Jedná se o obory cukrář, instalatér, mechanik opravář motorových vozidel, řezník – uzenář, prodavač a kuchař – číšník,“ uvedl ředitel školy Radek Cícha.

Střední průmyslová škola Tábor

Po dvou covidových letech se na táborské průmyslovce počet přijatých přihlášek zvýšil. Letos obdrželi 368 přihlášek oproti loňským 281. Zájem je o všechny tři maturitní obory, kterými jsou technické lyceum, stavebnictví- pozemní stavitelství a strojírenství, i o dvouleté denní nástavbové maturitní studium oboru nábytkářská a dřevařská výroba. „Nižší zájem je v 1. kole přijímacího řízení tradičně o učební obory, kam jsme obdrželi na šest učebních oborů dohromady 52 přihlášek,“ uvedla Žaneta Matoušková z táborské průmyslovky. „Stálicí mezi maturitními obory je technické lyceum, o které je každý rok mezi uchazeči zájem. Překvapením v počtu přijatých přihlášek je maturitní obor stavebnictví – pozemní stavitelství, kde loni bylo 66 přihlášek, letos 100 a přijímáme 30 žáků,“ dodala Žaneta Matoušková a zaslala kompletní přehled:
technické lyceum – 119 přihlášek (přijímá se 60 žáků), stavebnictví – pozemní stavitelství – 100 (přijímá se 30), strojírenství – 71 (60), nástavbové studium nábytkářská a dřevařská výroba – 26 (30), truhlář – 25 (24), tesař – 13 (24), zedník – 6 (12), klempíř – 3 (12), strojník – 2 (lze přijmout 12), strojní mechanik – 3 (12).

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.