Jaká je dostupnost seniorských zařízení v okresech? Nejlepší na Prachaticku a Strakonicku


Vedle pečovatelské služby poskytované v domácím prostředí klientů nebo v domech s pečovatelskou službou, mohou rodiny pro své blízké využívat také poměrně širokou nabídku sociálních zařízení typu domovů pro seniory a nebo domovů se zvláštním režimem, jež nabízejí komplexní a intenzivnější péči pro lidi, kteří se už sami o sebe nemohou postarat. V dalším dílu seriálu Jak se žije na jihu Čech se zaměříme na pobytová zařízení – domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem.
Na konci roku 2019 žilo v Jihočeském kraji 131 832 lidí starších 65 let, tedy 20,5% z celkové populace regionu tvořili senioři. Pro lidi, kteří se potýkají s vážnějšími zdravotními problémy a potřebují celkově zvýšenou péči bylo v kraji 2 829 lůžek v domovech pro seniory a 885 lůžek v domovech se zvláštním režimem. Domovy se zvláštním režimem se věnují klientům s různými formami demence, s neurologickými či psychiatrickými problémy, kteří potřebují více odborné a specifické péče. Pobytová sociální péče o seniory je v kraji rozložena poměrně rovnoměrně.
Například u domovů pro seniory, pokud bychom přepočítali počet lůžek na počet obyvatel starších 65 let, bylo na tom na konci roku 2019 nejlépe Prachaticko se 400 lůžky. Na jedno lůžko zde připadalo zhruba 25 lidí v tomto věku. Dobře na tom bylo také Strakonicko s 389 lůžky, kde na jedno lůžko připadalo v té době 38 lidí ve věku 65 a více let. Podobně dobře na tom byly oba zmíněné okresy i v počtech lůžek u domovů se zvláštním režimem. Jindřichohradecko a Českokrumlovsko vedle sociálních zařízení ve svých regionech využívají více i blízkosti krajského města a jeho zařízení.
Z Prachaticka disponuje o něco vyšším počtem lůžek Vimpersko, kde najdeme tři domovy pro seniory. Ve Vimperku jej v areálu bývalé nemocnice provozuje společnost BH Nemocnice Vimperk. Vedle klasických lůžek domova pro seniory disponuje zařízení i 22 takzvanými sociálními lůžky. „Ve Vimperku máme velmi ucelený koncept péče. Lidé, kteří odcházejí z léčebny dlouhodobě nemocných mohou u nás využít takzvaná sociální lůžka, jakýsi mezistupeň mezi LDN a domovem pro seniory. Tito lidé jsou už částečně kompenzovaní, ale nemá se o ně v domácím prostředí kdo starat, podat jim léky a tak dále. Pro ně je tato služba určena,“ říká Marie Brilová, koordinátorka zdravotnických provozů společnosti MEDICON, jejíž součástí je i BH Nemocnice Vimperk, která je zařazena do krajské sítě poskytovatelů služeb a Jihočeský kraj ji podporuje. Marie Brilová dodává, že doba covidová velmi zamíchala obložností lůžek. „Jelikož covid tato sociální zařízení hodně postihoval, nevyhnulo se to ani nám a měli jsme více úmrtí klientů než obvykle. Lůžka se tak uvolňovala rychleji. V současné době je naše kapacita už znovu zaplněná,“ upřesňuje Marie Brilová.
Vedle tohoto zařízení funguje na Vimpersku ještě Dům klidného stáří v Pravětíně, provozovaný Oblastní charitou Vimperk, a Dům pro seniory v Kůsově, jenž provozuje přímo Jihočeský kraj. „Lidé na Vimpersku se snaží, dokud to jde, maximálně využívat pečovatelské služby a chtějí zůstat v domácím prostředí. Na druhou stranu, když to již potřebují, tak se snaží dostat do bývalé vimperské nemocnice, aby to k nim jejich rodiny měly blízko. Město společnost BH Nemocnice Vimperk proto také finančně podporuje,“ uvedla starostka Vimperka Jaroslava Martanová. S tím souhlasí i Marie Brilová: „Pro seniora není dobré ho vytrhávat zcela z prostředí, kde žil a důvěrně ho zná. Má to obrovský vliv na jeho psychickou pohodu.“
Na Písecku fungují čtyři poskytovatelé pobytových služeb pro seniory. Soukromé zařízení společnosti Senecura, dále Jihočeský kraj provozuje v Písku domov pro seniory Světlo s pobočkou v obci Drhovle a Českobratrská církev evangelická spravuje rovněž v Písku zařízení s názvem Diakonie. V Milevsku tuto péči zajišťují městské sociální služby, momentálně přistavují domov důchodců půdní nástavbou, aby se kapacita zvýšila ze 40 na 76 lůžek. Další domov pro seniory chce město Písek vybudovat v Sovově ulici z bývalé budovy internátu, kde by mělo vzniknout 56 lůžek. „Nyní se dokončuje projektová dokumentace a budeme připravovat výběrové řízení na zhotovitele stavby. Rádi bychom nový domov pro seniory otevřeli na začátku roku 2024,“ říká písecký místostarosta Petr Hladík, který má sociální oblast ve své gesci. Podle jeho slov je čekací doba na místo v píseckých domovech pro seniory tři až šest měsíců. „Hodně záleží na včasném podání žádosti. Může se stát, že se zdravotní stav seniora náhle zhorší a pak půlrok může být velmi dlouhá doba při čekání. Doporučujeme lidem, aby se zajímali včas, dopředu se informovali a včas podávali žádost. Tak jako tak se snažíme zajišťovat podpůrnou síť ambulantních služeb. Pobytové i ambulantní služby by měly být provázané a navazující,“ uzavírá Petr Hladík.
Stavební boom v sociální sféře
Na Táborsku provozuje dva seniorské domovy kraj – v Chýnově s pobočkou v Budislavi a v Bechyni. Seniorský dům v Bechyni je moderní, otevíral se v roce 2014. Má 75 jednolůžkových a 26 dvojlůžkových pokojů. Chýnovské zařízení má 41 lůžek a dalších 36 lůžek vyčleněno jako domov se zvláštním režimem. To ale poptávce po této speciální péči nestačí, proto se do stavby seniorského centra s pavilonem pro péči o pacienty s demencí a Alzheimerovou chorobou pustilo i město Tábor. Těchto specializovaných lůžek zde má vzniknout 45. Město dostalo na projekt státní dotaci i příspěvek kraje. Hotovo má být v roce 2022. Tábor mimoto provozuje vlastní domov důchodců G-centrum pro 143 klientů. V pořadníku je přitom na tisíc žádostí, akutních z toho je kolem dvou set. Seniorská zařízení jsou i ve Veselí nad Lužnicí a Soběslavi, kde rovněž řeší aktuálně nástavbu. I to dokresluje nárůst potřeby péče o stárnoucí populaci. Podobně má vlastní seniorské domovy i město České Budějovice a za jeho humny v Dobré Vodě provozuje domov důchodců pro 249 klientů kraj.
Přímo v Českých Budějovicích nabízí lůžková zařízení v podobě domovů pro seniory i domovů se zvláštním režimem město samotné, Jihočeský kraj, ale i soukromí poskytovatelé. Město ve svých domovech pro seniory disponuje kapacitou zhruba 600 lůžek. Soukromé organizace nabízejí řádově dalších několik desítek lůžek. Domovy se zvláštním režimem jsou jednak součástí městských domovů pro seniory, a pak v krajském městě funguje velké soukromé Alzheimer centrum v Husově ulici.
Potřebu a rostoucí poptávku po pobytových službách pro seniory nyní město České Budějovice intenzivně řeší s Jihočeským krajem. „V lokalitě U Hvízdala by Jihočeský kraj chtěl stavět nový domov se zvláštním režimem se zhruba 120 lůžky. V té samé oblasti bychom rádi zrekonstruovali stávající městský domov pro seniory a rozšířili ho o přibližně 200 nových lůžek. Náš odhad je ve výhledu do osmi let, neboť to bude finančně velmi náročné,“ upřesnil Viktor Vojtko, náměstek primátora Českých Budějovic.
Odlehčovací služby pomohou na nejnutnější čas
Na Jindřichohradecku zřídil přímo Jihočeský kraj příspěvkovou organizaci Centrum sociálních služeb, která má ve svém širokém portfoliu služeb i pobytové služby pro seniory. V regionu fungují čtyři: v Jindřichově Hradci (tam je i vyčleněna část pro domov se zvláštím režimem s 18 lůžky), Třeboni, Dačicích a Českých Velenicích. Zájemce o tuto službu musí mít podanou žádost s lékařským posudkem, musí rovněž splňovat podmínku, že potřebuje pravidelnou péči a podporu. To vše musí být doloženo přiznaným příspěvkem na péči 3. nebo 4. stupně. „Pokud se někomu jeho zdravotní stav náhle zhorší, bere se už v potaz samotná žádost o tento příspěvek. Následuje návštěva naší sociální pracovnice, kdy zjišťujeme aktuální zdravotní stav klienta. Primárně pak dáváme přednost klientům s horší sebeoblužností, kteří nejsou schopni žít sami nebo s pomocí rodiny či pečovatelské služby,“ říká ředitel Centra sociálních služeb Jiří Blížil. Na Jindřichohradecku čekají klienti řádově týdny až několik měsíců, nejkratší dobu čekání je v Českých Velenicích. Podobně jako v dalších místech Jihočeského kraje, cítí i na Jindřichohradecku zvyšující se poptávku po nabízených službách a potřebu navýšení lůžkových kapacit. „Budeme nyní připravovat výběrové řízení na dodavatele stavby na nový domov pro seniory s 94 lůžky. Řešit budeme postupně i další kapacity,“ dodává Jiří Blížil.
Na Českokrumlovsku fungují domovy pro seniory v Kaplici a Horní Plané. Oběma zařízením posílá příspěvky i město Český Krumlov, které samo disponuje odlehčovací službou s 25 lůžky. „Ta funguje jako pomoc pro rodiny, které potřebují pomoc s péčí o víkendech nebo když se nemohou o své blízké po určitou dobu starat. Nejdéle to je možné na dobu 14 dnů,“ říká českokrumlovský starosta Dalibor Carda. I v Českém Krumlově by domov pro seniory potřebovali. „Rádi bychom jeden takový měli v bývalých kasárnách ve čtvrti Nový Dvůr. Budeme hledat investora, který by o to měl zájem. Předpokládáme, že by kapacita měla být minimálně 200 lůžek,“ dodává starosta Carda. V Českém Krumlově funguje především terénní sociální služba, která, když je třeba, hledá pro seniory vhodné bydlení v okolních domovech pro seniory.
Zdroj informací:
Český statistický úřad
Diskuse k článku