Jak ven z dluhů. Poradna ve Strakonicích radí bezplatně - Jižní Čechy Teď!
3. 12. 2017 8:31

Jak ven z dluhů. Poradna ve Strakonicích radí bezplatně

STRAKONICE – Do dluhové pasti se dnes může hravě dostat každý. Ať už svou vinou nebo díky dlouhodobé nemoci, druhotné platební neschopnosti či jiným řízením osudu. Pro ty, kdo se dostali do již zmíněných problémů a tudíž těžko finančně dosáhnou na zaplacení právníka, který by jim fundovaně poradil, je tu Bezplatná insolvenční poradna (BIP). Požádat o radu může každý. Někdo, kdo má dluh menší a není si jistý, jak postupovat při jeho splácení, i ten, komu už dluhy přerostly přes hlavu a nezná cestu ven. Takové lidi často doprovází i deprese a ztrácí sílu a chuť cokoli řešit. Potřebují bezplatnou pomoc zvenčí. V Bezplatné insolvenční poradně ve Strakonicích poradí a pomůže právnička Lucie Demeterová.

 

Co je Bezplatná insolvenční poradna a komu je určena?
Bezplatná insolvenční poradna je projekt, který vznikl ve spolupráci Krajského soudu a Krajského úřadu v Českých Budějovicích, České advokátní komory, Probační a mediační služby ČR a Spolku insolvenčních správců. Do BIP se zapojila rovněž řada jihočeských advokátů. Ve spolupráci uvedených osob vzniká v rámci Jihočeského kraje síť poraden, kam se s důvěrou můžou obrátit ti, kdo se ocitli v tíživé finanční situaci v důsledku půjček či exekucí. Cílem poradny je posoudit situaci těchto osob a doporučit jim vhodné řešení, zejména pak zvážit možnost osobního bankrotu, tedy oddlužení, případně zastavení exekucí. Poradenství je poskytováno advokáty, kteří působí v daném regionu.

Kde a kdy je poradna otevřena?
Poradna byla letos otevřena také ve Strakonicích, a to pod záštitou Městského úřadu Strakonice. Poradnu mohou zájemci navštívit každý první čtvrtek v měsíci od 14 do 16 hodin na pracovišti živnostenského úřadu na Městském úřadu ve Strakonicích.

Co může klient očekávat, pokud přijde do poradny?
Především bezplatné právní poradenství. Advokát posoudí danou situaci a zhodnotí zejména možnosti řešení, zejména možnosti úspěšného zastavení exekucí. Bude-li exekuce vedena neoprávněně, je možné náklady na zastavení takto vedené exekuce uplatňovat vůči tomu, kdo ji neoprávněně vede. Nebude-li možné exekuci zastavit, posoudí advokát, jaké jsou vaše možnosti pro případné oddlužení. Sepsání insolvenčního návrhu a doporučení dalšího postupu, pokud se pro něj rozhodnete. Za sepsání insolvenčního návrhu si dle zákona advokát může účtovat maximálně 4000 korun bez DPH a v případě dlužníků manželů maximálně 6000 korun bez DPH. Odměna se platí až v rámci insolvenčního řízení! Nic se neplatí předem. Každý advokát či advokátní kancelář nese za svou činnost odpovědnost, navíc pokrytou povinným zákonným pojištěním.

Co si mají vzít klienti poradny s sebou?
Pro zhodnocení konkrétní situace bude advokát potřebovat, abyste měli přehled o všech svých dluzích. Tedy o tom, komu, kolik a na základě čeho dlužíte. Předtím, než poradnu navštívíte, připravte si seznam všech dluhů včetně jejich výše. Je-li to možné, přineste si smlouvy o půjčkách, rozhodnutí soudu, platební rozkazy, rozhodčí nálezy, platební výměry a veškerou komunikaci s exekutory, tedy vyrozumění o exekuci, exekuční příkazy a podobně. Dále je třeba připravit přehled vašich příjmů. Nejedná se jen o příjmy ze zaměstnání, ale také například o příjmy z důchodu, z odměny pěstouna, z podpory v nezaměstnanosti a tak dále.

Můžete zmínit nějaké úspěšně vyřešené případy klientů poradny?
V rámci poradny nás navštívila paní, která uzavřela smlouvu o úvěru s bankou, podle níž si od banky půjčila 90 tisíc korun. Tato úvěrová smlouva obsahovala neplatnou rozhodčí doložku. Paní na tuto smlouvu zaplatila již 220 tisíc korun. Přesto po ní banka požadovala dalších 210 tisíc z titulu úroků z prodlení, nákladů probíhající exekuce. Úroky, které po ní banka požadovala, však každým dnem narůstaly a narůstaly rychleji, než je klientka byla schopna splácet. Jinými slovy, bez naší pomoci by nebyla vůbec schopna dluh kdy splatit. Jako možné řešení, přicházelo v úvahu oddlužení, které však představuje poměrně citelný zásah do společenského postavení člověka. Proto se snažíme, je-li to možné, najít jiné lepší řešení. Případ jsme zanalyzovali a zjistili jsme, že ona rozhodčí doložka je neplatná a daná exekuce je vedena nezákonně. Exekuci jsme tak úspěšně zastavili a klientce ušetřili 210 tisíc korun. Její původní záměr podat návrh na povolení oddlužení byl již zbytečný, protože dluhy, které jí zbyly, byla schopna řádně splácet.
Obdobný případ jsme řešili u mladé slečny, která si půjčila od nebankovního subjektu 18 tisíc s tím, že kdyby řádně splácela, měla vrátit 60 tisíc. Splácet se jí však ze zdravotních důvodů nepodařilo. Stal se jí úraz a přišla tak o příjem, proto věřitel požadoval uhradit celou částku, která se navýšila o úroky z prodlení, což bylo dle našeho posouzení nemravné a náklady exekučního řízení, a to až na částku 200 tisíc korun. I v tomto případě jsme došli k závěru, že daná exekuce je vedena nezákonně. Podařilo se nám ji zastavit. Slečna byla povinna vrátit pouze částku 18 tisíc, kterou si původně půjčila. Pomohli jsme jí tak ušetřit 182 tisíc korun.

Máte nějakou radu pro potencionální klienty na závěr?
V případě, že se potýkáte s dluhy a nevíte si rady, nenechávejte věci být a využijte služby této bezplatné poradny. Čím dříve přistoupíte k řešení své situace, tím větší je šance, že se najde řešení, které vám pomůže.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.