Jak se žije na jihu Čech. Které obce táhnou mladé a kde je věkový průměr nejvyšší? - Jižní Čechy Teď!
20. 6. 2021 10:07

Jak se žije na jihu Čech. Které obce táhnou mladé a kde je věkový průměr nejvyšší?

V seriálu Jak se žije na jihu Čech se tentokrát zaměříme na věkovou strukturu obyvatel. Podle Českého statistického úřadu bylo v Jihočeském kraji z celkového počtu obyvatel na konci roku 2019 celkem 15,8 % dětí (ve věku do 14 let), lidí v produktivním věku 63,7 % a seniorů nad 65 let bylo 20,5% procenta. Nejstarších obyvatel nad 90 let bylo v té době 3 800. Na území kraje najdeme věkově nejmladší obyvatelstvo v okrese Český Krumlov (s věkovým průměrem 40,7 let), nejstarší naopak v okrese Písek (42,2 roku).

Jak se žije na jihu Čech. Které obce táhnou mladé a kde je věkový průměr nejvyšší? - Jižní Čechy Teď!

 

Obcí s nejmenším počtem obyvatel jsou Minice na Písecku, kde ke konci roku 2019 žilo 34 obyvatel, na druhém místě byla obec Zadní Střítež na Táborsku s 35 obyvateli a na třetím Kuřimany na Strakonicku s 37 obyvateli. První dvě jmenované patří navíc mezi šest obcí s vůbec nejvyšším věkovým průměrem obyvatel v kraji. Nejvýraznější rozdíl mezi průměrným věkem mužů a žen je opět v obci Minice na Písecku, kde jsou ženy průměrně o 17,5 roku starší než muži. Naopak v obci Budyně na Strakonicku jsou ženy v průměru o 8,1 let mladší než muži.

Velmi různé je i zastoupení obou pohlaví v jednotlivých obcích. V Mačkově na Strakonicku je například o 41,8 % více žen než mužů, naopak v Budyni ve stejném okrese žije o 81,3% více mužů než žen. Vyrovnané počty mužů a žen jsou zaznamenány pouze u 17 obcí ze všech 624 sídel.

Všechny uváděné hodnoty jsou však ovlivněny malým počtem obyvatel v těchto obcích, kdy přistěhování mladé rodiny s dětmi, nebo naopak vystěhování mladších lidí či úmrtí nejstarších obyvatel se výrazně promítne do celkového věkového průměru.

Nejmladší obce

Nejmladším obyvatelstvem se může chlubit obec Měkynec na Strakonicku s průměrným věkem 33,8 let, kde žije nyní celkem 55 obyvatel. „Poslední roky u nás pozorujeme generační obměnu, kdy staří odcházejí a přicházejí mladí do chalup po rodičích. Stěhují se k nám i mladé rodiny z velkých měst. Patrně chtějí mít víc klidu. Rozhodně jsem za tento trend rád. Je radost, když tu vidíte běhat partu deseti dětí po návsi,“ říká starosta Luboš Chvosta. Přestože obec nemá ani vlastní prodejnu (dvakrát týdně tam zajíždí pojízdná) ani jiné služby, mladé lidi to do Měkynce táhne a lidé se zde rádi scházejí. Hospodu tam ovšem supluje místnost obecního úřadu. „Právě tam chodíme třeba teď fandit našim hokejistům, vejde se nás tam třicet, což je de facto polovina obce,“ pokračuje starosta obce s 34 chalupami a rodinnými domy, z nichž téměř polovina slouží pouze k rekreaci. Obec nemá ani jednu bytovku, čímž si udržuje malebný venkovský ráz. Za zásadní úkol pro své sousedy považuje Luboš Chvosta převést pod obec vodovod. Nyní je ve správě družstva Pivkovice. Zastupitelé tedy řeší vlastní vrt a rozvod vody po obci, vodu by chtěli dovést i do objektů ve svahu, kde doposud není.
V územním plánu mají Měkynští zakresleno ještě několik parcel, ale ty jsou na soukromých pozemcích, takže s nimi obec zatím nemůže disponovat. To, že řada lidí preferuje bydlení na venkově, přisuzuje starosta i možnostem pracovat online z domova. „Pro tyto lidi bychom ale potřebovali silnější signál pro internetové připojení. Pro poskytovatele internetu ovšem nejsme kvůli našemu počtu obyvatel zatím tak atraktivní,“ dodává Luboš Chvosta.

Podobně dobře si stojí Babice na Prachaticku, které jsou druhé v pořadí, co se nejnižšího věkového průměru týče. Celkem 137 trvale žijících obyvatel má celkový průměr 34,9 let. A jakým okolnostem přisuzuje takto mladou populaci v obci místostarostka Jana Simandlová? „Máme tu poměrně dost nové výstavby rodinných domů, za poslední roky tu vyrostlo devět domů, celkem bylo připraveno 11 parcel. Věřím, že lidi k nám lákají i dostupné ceny parcel, které jsme nabízeli za 250 korun za metr čtvereční s možnostmi dotací na zasíťování. Máme aktuálně i relativně hodně dětí do 15 let, celkem 27. Jsme rádi, že tu chtějí bydlet i děti starosusedlíků. Vždy aspoň jedno dítě z rodiny tu zůstává a přicházejí zpátky i vnuci do chalup po prarodičích,“ vypočítává místostarostka. Za velkou devizu považuje polohu obce na půli cesty mezi Prachaticemi a Českými Budějovicemi, stejně jako blízkost Netolic, kam lidé jezdí za službami, obchody i kulturou. „Pro mladé rodiny se snažíme spolu s dalšími osmi okolními obcemi sdruženými do Dobrovolného svazku Dehtář udržet i základní školu ve Strýčicích. Funguje u nás sbor dobrovolných hasičů, který nám maminkám pomáhá s akcemi pro děti,“ dodává Jana Simandlová.

Nejstarší obce

Na druhém pólu s nejvyšším věkovým průměrem 58,1 let jsou naopak Minice, které jsou i nejmenší obcí severního Písecka s akutálně 28 trvale žijícími obyvateli ve 20 staveních. „U nás žijí už spíš jen lidé starší 60 let, ti mladí jsou u nás mezi 50 a 60 lety,“ říká s nadsázkou dvaasedmdesátiletá starostka obce Helena Dandová. Podle jejích slov nemá obec žádné parcely, kde by se mohlo stavět a tak není divu, že starší postupně vymírají a mladí odcházejí jinam hlavně kvůli práci. Byla bych šťastná, kdyby se k nám přistěhovaly i mladé rodiny, ale není kam,“ posteskne si starostka a dodává: „Chalupa se uvolní maximálně, když někde umře, ale i ta pak stojí často hodně peněz.“
Na druhé příčce s nejvyšším věkovým průměrem 55,6 let najdeme Kratušín na Prachaticku se 48 obyvateli. „Rádi bychom udrželi mladé a přilákali i nové lidi, ale nemáme zatím možnost jim nabídnout žádné parcely. V územním plánu jsou sice vyznačeny a počítá se s nimi, ale jsou na soukromých pozemcích. Většinu obyvatel tak máme v důchodovém věku, mladé rodiny s dětmi jsou jen dvě,“ líčí starosta obce Jiří Hleděnec. Zamýšlí se i nad tím, že obec má ideální polohu, na půli cesty mezi Prachaticemi a Vimperkem, je i na křižovatce cest s okolními obcemi. „Nejvíc by nám pomohly právě pozemky, kde by se dalo stavět. Lidé odjinud se na ně i ptají, ale bohužel jim nemůžeme zatím nic nabídnout. Mnohdy máme problém poskládat i zastupitelstvo. Doufám, že aspoň to udržíme, protože blízkost obecního úřadu je pro všechny praktičtější, než bychom spadali pod nějakou větší obec,“ dodává starosta. Nakonec však připomene přeci jen jednu pozitivní věc. „Jako jedna z mála takto malých obcí tu máme hospůdku, kde se schází i lidé z okolí. Pořádáme tam i akce, které jako obec podporujeme,“ uzavírá starosta.

Průměrný věk v obcích Jihočeského kraje k 31.12. 2019

Obce s nejvyšším průměrným věkem

Minice (Písecko) 58,1 roku; Kratušín (Prachaticko) 55,6; Bradáčov (Táborsko) 54,3; Probulov (Písecko) 54,2; Dobronice (Táborsko) 54,2; Zadní Střítež (Táborsko) 53,6

Obce s nejnižším průměrným věkem 
Měkynec (Strakonicko) 33,8 roku; Babice (Prachaticko) 34,9; Županovice (Jindřichohradecko) 35,0; Dražičky (Táborsko) 35,9; Dolní Pěna (Jindřichohradecko) 36,2

Zdroj dat: Český statistický úřad

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.