Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Handicapovaní plavci opět ve Strakonicích. Je obdivuhodné, co dokáží

STRAKONICE – Už 27 let přiváží Kontakt bB do Strakonic handicapované plavce na plavecké léto. Právě dnes, v pátek 19. července, končí druhý turnus s padesáti účastníky. Každoročně se v areálu letního plaveckého stadionu konají tři turnusy, během nichž se vystřídá na 150 plavců s různým postižením. Turnus je vždy slavnostně ukončen závodem, o němž Jan Nevrkla pokaždé říká, že jde o závody známé po celém světě, obzvláště na Strakonicku. Jan Nevrkla je zakladatelem zapsaného ústavu Kontakt bB.

Jako vždy i letos panovala u bazénu soutěžní, ovšem přátelská atmosféra. Jakmile jedni doplavali do cíle, druzí jim tleskali za výkon a vlastně je povzbuzovali po celou dobu, než přeplavali bazén. „Vím, co to je krize v půlce bazénu," vítal v cíli jeden ze závodníků svou kolegyni a upřímně jí blahopřál, že to zvládla.

Letos se ve Strakonicích připravuje sedm plavců na mistrovství světa v paraplavání, které se v září uskuteční v Londýně. Kritéria pro reprezentaci země jsou velmi přísná a plavci musí splnit určený limit, aby se mistrovství a paralympiád mohli zúčastnit. Jak sdělila Radka Kučírková, která také stála u zrodu Kontaktu bB, ve Strakonicích tak trénují i čtyři plavci, kteří pojedou příští rok na paralympiádu do Tokia.

Když člověk zavítá na takovýto závod, možná na něj dolehnou výčitky svědomí. Uvědomí si totiž, jaké bohatství je být zdravý. A o to více obdivuje postižené plavce, co dokáží a s jakou vytrvalostí. Mimochodem, Zbyněk Švehla z Prahy je prvním Evropanem, který na vozíku dokončil extrémně náročný závod Iron Man na Havaji, a jak prozradila Radka Kučírková, vloni vyjel na vozíku na sopku Mauna Kea rovněž na Havajských ostrovech, která ční nad hladinu oceánu do výšky 4205 metrů. Na handbiku mu to trvalo patnáct hodin. Zbyněk Švehla se věnoval triatlonu, na vozíku skončil po pádu z kola při závodě v Karlových Varech. Ani on ve Strakonicích na plaveckém létě nechyběl.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace