G – centrum Tábor pomáhá seniorům a jejich rodinám - Jižní Čechy Teď!
11. 6. 2024 16:38

G – centrum Tábor pomáhá seniorům a jejich rodinám

G – centrum Tábor pomáhá seniorům a jejich rodinám-0
G – centrum Tábor pomáhá seniorům a jejich rodinám
G – centrum Tábor pomáhá seniorům a jejich rodinám
G – centrum Tábor pomáhá seniorům a jejich rodinám
Zobrazit galerii (5)
G – centrum Tábor pomáhá seniorům a jejich rodinám
TÁBOR - G – centrum Tábor poskytuje komplexní péči, do které patří i paliativní péče. Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR v roce 2020 zemřelo 67% lidí v nemocnicích, 21% v zařízeních sociálních služeb a 12% doma. Tato data ukazují, že většina úmrtí stále probíhá v nemocničním prostředí, i když se postupně počty úmrtí v domácím prostředí a sociálních službách zvyšují.

G – centrum Tábor pomáhá seniorům a jejich rodinám - Jižní Čechy Teď!

Tato péče má zásadní význam pro kvalitu života pacientů s vážným onemocněním. Nejedná se pouze o umírání, ale kvalitní život s vážnou či chronickou nemocí. Naše obě pracoviště, domov pro seniory a domov se zvláštním režimem, získaly certifikát pracoviště poskytující paliativní péči.

Zaměřujeme se na kvalitu života a poskytujeme komplexní podporu klientům i jejich rodinám. Interdisciplinární přístup a důraz na celostní péči zajišťuje, že každý pacient dostane individuální a přizpůsobenou péči, klienti jsou aktivně zapojeni do rozhodování o své péči. Péče je zaměřena důsledně na celého člověka, nejen na jeho jednotlivé nemoci. Do naší péče jsou zahrnuty praktické přístupy a techniky léčby symptomů, např. zvládání nevolnosti, bolesti, dušnosti, dále psychologická podpora k zvládání stresu a úzkostí, naše sociální pracovnice pomáhají s praktickými záležitostmi v oblasti financí, dávkového systému, poskytují poradenství v oblasti možnosti využití kompenzačních pomůcek, úpravy domácnosti a v neposlední řadě zajišťujeme také duchovní podporu.
Do komplexní péče je zahrnuta také podpora rodiny, která může být zasažena chronickou nemocí svého blízkého. Do obou našich domovů dochází duchovní dle přání klientů či rodiny. K uplatňování tohoto přístupu jsou mimo jiné klíčovým nástrojem předem vyslovené přání a předběžné prohlášení, které pomáhají zajistit respektování autonomie a preferencí klienta. Oba tyto instituty nejsou běžně v povědomí našich seniorů a tak se velmi často až u nás dozvídají, že způsob poskytování péče a její rozsah mají až do konečných dní ve svých rukou.
Naši klienti jsou z generace, kdy ošetřovatelská a lékařská péče se odvíjela zcela od přání zdravotnického týmu, který paternalisticky přebíral odpovědnost za svého pacienta/klienta a celkově udávat směr péče a léčby. Oba tyto dokumenty jsou důležité nejen pro zajištění respektování přání klienta, ale také usnadňují rozhodovací proces pro rodinu a zdravotnický personál.
Vytvoření předem vysloveného přání a předběžného prohlášení je součástí diskuze mezi klientem, rodinou a zdravotnickým týmem v rámci plánování péče. Předem vyslovené přání je dokument, v kterém klient specifikuje preference týkající se lékařské péče pro budoucí situace, kdy nebude schopen o sobě rozhodovat. Může obsahovat např. rozhodnutí o resuscitaci, nebo použití život udržujících technologií, nebo specifické pokyny k léčbě bolestí. Předběžné prohlášení je novým institutem nového občanského zákoníku a slouží k ochraně člověka v případě, že není schopen se sám rozhodovat v důsledku například duševní choroby.
V očekávání vlastní nezpůsobilosti právně jednat tak může předběžným prohlášením projevit vůli, jak budou jeho záležitosti spravovány, aby je někdo spravoval, anebo dokonce, aby se někdo stal jeho opatrovníkem. Dříve si osoba nemohla určit, kdo bude jeho opatrovníkem a k ochraně duševního zdraví sloužil v občanském právu pouze institut omezení, nebo zbavení člověka způsobilosti k právním úkonům. Jedná se o živé dokumenty, které se samozřejmě mohou měnit v závislosti na přání a potřebách klienta.

-pi-

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.