Festival Literatura žije zaplnil Budějovice knihami, hudbou a další kulturou



ČESKÉ BUDĚJOVICE – V zaplněném sále Jihočeské vědecké knihovny se čtenáři v úterý 22. dubna setkali se známou spisovatelkou, scénáristkou a publicistkou Terezou Boučkovou, která tam představila svou zatím poslední knihu nazvanou Dům v Matoušově ulici. Byla to jedna z mnoha akcí 13. ročníku multižánrového festivalu Literatura žije! 2025, který se koná až do 27. dubna na mnoha místech v Českých Budějovicích.
Festival láká publikum na zajímavá jména české literární scény, skvělé kapely nebo akce zaměřené na komiks a mangu. Na své si přijdou také fanoušci nezávislých nakladatelství, rodiny s dětmi nebo lidé, kteří rádi tvoří, ale omezuje je zdravotní či sociální handicap.
Autorka Tereza Boučková, která je nejmladším ze tří dětí spisovatele Pavla Kohouta a jeho druhé ženy Anny Kohoutové, napsala knihu o činžovním domě na pražském Smíchově, v němž strávila většinu svého života. Líčí osudy obyvatel v kontextu dějin 20. století, které poznamenaly války a dvě zrůdné ideologie: nacismus a komunismus. „Je to příběh jednoho domu a mnoha osudů v něm. Dům je jednotícím prvkem – začala jsem pátrat po jeho historii a uvědomila si, že jsem poslední pamětnice, která osudy s ním spojené může zaznamenat. S odstupem času mi došlo, že jsem to psala i kvůli své mamince, která kvůli své nemoci přišla o paměť, vzpomínky a postupně o celou svoji osobnost,“ shrnula svoji inspiraci.
Při psaní velmi intenzivně prožívala pohnuté osudy lidí z tohoto domu, avšak zároveň se v přítomnosti odehrávaly další pohnuté události, které nemohla ignorovat. Do jejího románu se tedy dostaly i válka na Ukrajině, přepadení Izraele a tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Knihu jsem dopisovala o Vánocích roku 2023 a byla jsem z toho všeho velmi nešťastná a rozechvělá,“ přiznala. Lidé v sále měli na autorku spoustu dotazů, které se týkaly tvůrčího procesu i jejího osobního života. Dokonce došlo na společné zpívání, protože Tereza Boučková chodí do sboru Mišpacha III zaměřeného na židovské sváteční písně.
Tématem ročníku je Neklid z různých úhlů pohledu
Působivé setkání s tak silnou osobností, jako je Tereza Boučková, dobře zapadlo do tématu celého letošního ročníku festivalu, kterým je Neklid. „Besedy, autorská čtení či divadelní představení se dotknou duševního zdraví mladých lidí, doby postcovidové i turbulentní mezinárodní situace. Neklid vyvolává pocit úzkosti, zároveň ale vytváří prostor pro hledání nových forem a obsahů,“ vysvětlil za tým organizátorů Miroslav Boček.
Dalšími podnětnými autory jsou například spisovatel Michal Hvorecký, který publikum seznámí s neklidnou situací na slovenské kulturní scéně, či publicista a historik Jiří Padevět. Ten si s diváky nad novou knihou Český bestiář posvítí na temné postavy moderních českých dějin. Boček doporučuje i besedu s autory knihy Já byl frajer kluk. Napsala ji Marie Urbanová s legendou boxu, Žižkova a romské komunity Stanislavem Tišerem, který bude svůj divoký životní příběh vyprávět ve čtvrtek dopoledne v kulturním centru Výměník1.
Ve čtvrtek 24. dubna od 10 do 18 hodin se koná velmi oblíbený Literární swap na náměstí Přemysla Otakara II., kde si lidé ve velkém stanu mohou z veřejné sbírky festivalu vybrat jakoukoliv knihu a odnést si ji domů zdarma. „Také letos bude k mání několik tisíc publikací nejen pro dospělé, ale i pro děti. Nově přibudou v nabídce vedle knih také stolní hry,“ slíbil Boček, který zdůraznil, že literatura dokáže spojovat, odbourávat předsudky a přispívat k toleranci.
Rovněž letos jsou proto důležitou součástí akce zaměřené na sociálně vyloučené skupiny, menšiny nebo lidi s handicapem. V programu nechybí čtení klientů organizace Fokus, která pracuje s lidmi s duševním handicapem, bezdomovecké divadlo nebo pořad BudQueer, na němž bude číst nositel loňské Ceny Magnesia litera za prózu Marek Torčík nebo básníci sdružení kolem nakladatelství Adolescent.
Vrchol o víkendu i s knihami malých nakladatelů
V rámci Bookfestu bude v sobotu 26. dubna v Žižkárně možné nakoupit knižní produkci malých nakladatelství, bohatý program doplní divadlo pro děti, farmářské trhy, tiskařská dílna nebo chemický bar pod vedením vědců z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
Celé odpoledne pak bude probíhat série autorských čtení, diskusí, besed a hudebních vystoupení. Zajímavou novinkou je naproti tomu Literární urbex, kdy nahrávky textů současných autorů zatraktivní opuštěný komplex v Průmyslové ulici. Celý festival zakončí ve Výměníku1 Silent poetry, což je originální varianta konceptu silent disca.
Zájemci si místo taneční hudby do uší pustí audiovizuální pásmo inspirované dílem slavného portugalského spisovatele Fernanda Pessoy a jeho Knihou neklidu. Na to naváže koncert a přednáška a celý festival zakončí představení divadelního uskupení Feste, které se ve své inscenaci Pomoc duši zamýšlí nad duševním stavem dnešní mladé generace.
Mimořádně atraktivní je letos hudební program: V sobotu vystoupí v rámci BookFestu známá česká, cenami ověnčená indie rocková kapela The Silver Spoons. Osobitá a energicky hrající skupina spolupracovala například s producentem Johnny Andělem, který produkoval Rolling Stones, Davida Bowieho nebo U2. O den dříve do Budějovic poprvé zavítá populární slovenský raper a R&B zpěvák Marko Damian, který v Žižkárně od 21 hodin představí své druhé studiové album Skeeter. Po něm vystoupí jeden z objevů české rapové scény Anki, letošní vítěz hudební ceny Vinyla. Neotřelé hudební zážitky dále nabídnou kapely Stříbrný Rafael, 20 Minutes, Will Eifell nebo Taskent.
-alb-
Diskuse k článku