Esenciální oleje pomáhají při aromaterapii

Na konci listopadu uspořádala Monika Wyrwová v galerii přednášku na téma Aromaterapie – účinky olejů a jejich význam v praxi. „Aromaterapie využívá působení vůní na sympatický a parasympatický nervový systém. Vůně nás ovlivňují, vyvolávají naše emoce, příjemné i nepříjemné. S vůněmi máme spojené i vzpomínky, třeba si pamatujeme, jak to vonělo u babičky. Pokud nám něco u esenciálních olejů nevoní, tak máme nějaký problém s emocí, jsme někde zablokovaní,“ představila Monika Wyrwová esenciální oleje Young Living.
„Esenciální oleje se těží, u olejů říkáme že se těží, v čistém přírodním prostředí. Uvedu příklady jejich použití. Třeba cedrový olej obnovuje růst vlasů. Používá se tak, že se vmasíruje v kombinaci s jiným olejem ke konečkům vlasů. Citronová tráva je výborná nejen do jídla, používá se na dochucování v asijské kuchyni a dělá se z ní také lahodný čaj. Esenciální olej z citronové trávy je totiž vhodný na povzbuzení, když je člověk unavený, protože zvyšuje schopnost koncentrace. Tak ji používají v Japonsku. Když jsem unavená, naředím si do převařené vody dvě kapky oleje z citronové trávy a rozprašuji směs na sebe a do vzduchu,“ vysvětlila Monika Wyrwová.
„Fantastická je směs esenciálních olejů, která se jmenuje Thieves – Zloději. Směs je složená z hřebíčku, eukalyptu, citronu, skořice a rozmarýnu. Váže se k ní francouzská legenda o čtyřech lupičích, kteří tuto směs užívali na ochranu před nákazou morem při vykrádání hrobů. Složení jako takové není tajné, ale zvolený poměr bylin ve směsi ano. V domácí lékárně by měly být jako základ čtyři esenciální oleje – máta, citron, levandule a zloději. Posledně jsem měla přednášku Jak na rýmu a kašel právě za použití těchto olejů. Na kašel a dýchací cesty nebo také na covid doporučuji inhalovat směs R. C.. Skládá ze tří druhů eukalyptu, myrty, borovice, smrku černého, majoránky, levandule, cypřiše a máty peprné,“ uvedla Monika Wyrwová.
Příklady účinků a použití uvedených esenciálních olejů
Esenciální oleje terapeutické kvality dokážou přinést zdravý řád do nemocného nebo disharmonického organismu. V rostlinách plní stejnou úlohu jako krev v lidském těle. Naši předkové se přírodou léčili běžně. Jak můžeme využít zdroje přírody pro své zdraví v dnešní době?
Směs Zloději
Směs má antivirový, antiseptický, antibakteriální, antimykotický a antiinfekční účinek. Působí blahodárně a rychle při nástupu nákazy, pálení v krku a nachlazení. Doporučuje se kápnout kapku směsi do vody nebo teplého čaje a pak upíjet. Směs se může zředěná vodou inhalovat nebo použít k aromatické koupeli.
Citron
Osvěžující vůně citronové esence povzbuzuje, přináší radost, jasnost a soustředění. Povzbuzuje imunitu, navozuje relaxaci, zeslabuje úzkost a depresi, zlepšuje paměť. Jde o přirozený antioxidant, je silně antibakteriální. Používá se obdobně jako směs Zloději.
Máta
Svěží a posilující mentolová vůně mátové esence pomáhá aktivovat životní sílu a vitalitu. Pomůže při únavě, rýmě, nachlazení, při respiračních potížích. Mírní bolesti. Opět lze popíjet po kápnutí esenciálního oleje do vody či teplého čaje, inhalovat zředěný olej vodou. Používá se například do koupelí nohou.
Levandule
Esence z levandule lékařské pomůže při stresu, nespavosti, ekzému, poranění kůže, infekci. Používá se při zánětech, křečích a bolestech všeho druhu. Popíjet se dá v limonádě, olej lze inhalovat zředěný vodou. Doporučuje se při menších popáleninách nanést přímo na ránu pro rychlejší hojení a snížení bolesti.
Směs R. C.
Směs poskytuje úlevu od nachlazení, zánětu průdušek, bolesti v krku, zánětu dutin, kašle a ucpání nosu. Bojuje proti plicním infekcím a zmírňuje příznaky alergie. Zeslabuje infekce v krku a na plicích. Dají se inhalovat páry nad miskou s horkou vodou. Při dýchacích obtížích se doporučuje vmasírovat dvě až tři kapky na hrudník, hrdlo nebo kolem nosu.
A co se nemá dělat? Esenciální oleje se nemají kapat do očí, uší ani nosu.
Diskuse k článku