Dříve oblíbený mariáš dožívá. Hrají ho už jen senioři, táborští úspěšně - Jižní Čechy Teď!
28. 12. 2022 7:31

Dříve oblíbený mariáš dožívá. Hrají ho už jen senioři, táborští úspěšně

JIŽNÍ ČECHY/TÁBORSKO – Mariáš je bezpochyby králem karetních her. Vznikl zřejmě v Německu a má u nás tradici už od přelomu 18. a 19. století. Zapátráme-li po po samotném názvu hry, pak slovem mariage, v překladu svatba, se totiž ve francouzštině označovala hláška. Tedy dáma a král stejné barvy. Přes šířící se počítačové hry mariáš zatím zcela nezahynul, i když v hospodách, tradičních místech mariášových klání, dnes za stolem flekují hráči jen výjimečně. Ti, které svrbí prsty a vzývají kartiboha, ale stále zarytě tvrdí, že mariáš bystří mozek, podporuje soutěživost, utužuje sociální vazby v kolektivu a ještě si u toho užijí spoustu zábavy.

Mluvit o skanzenu mariáše by asi byla urážka všech, kteří se každoročně účastní turnajů v rámci Jihočeské ligy mariáše. Ta vznikla se všemi pravidly v polovině 90. let a například letos se hrály dvě desítky turnajů. Baštami mariáše jsou dodnes Jindřichův Hradec, Deštná, Planá nad Lužnicí, Tábor či Bechyně, ale hraje se i v dalších městech a malých obcích, většinou v místních restauracích a hospodách. S koncem roku dospěl do finiše i letošní ročník Jihočeské ligy mariáše, a to posledním turnajem 17. prosince v Častrově u Kamenice nad Lipou. Nabízí se tedy ohlédnutí za rokem 2022.

Mariášníci stárnou a odcházejí

„Musím přiznat, že základna hráčů mariáše v jihočeské lize stárne a snižuje se i jejich počet. V ročníku 2022 usedlo za stoly112 hráčů, vesměs dlouholetých mariášníků dnes již téměř seniorské kategorie. Mladé karetní hry příliš nelákají, věnují se raději online počítačovým hrám,“ konstatoval jindřichohradecký prezident Jihočeské ligy mariáše Libor Vondráček. Přiznal také, že tyto počty se daří zachovávat jen vzhledem k tomu, že se jihočeských turnajů účastní v poslední době také mariášníci ze Středočeského kraje a Prahy. Ti hrají především mariáš licitovaný. „Letos jsme měli desátou sezonu licitovaného mariáše a musím říci, že počty hráčů licitovaného a klasického mariáše se pomalu vyrovnávají,“ dodal prezident Vondráček.

Stále hrají o desetníky

Je mariáš hazard? Zasvěcení tvrdí, že nikoliv, je to prý stejný sport jako šachy. Ve správném mariáši, a to i v hospodách, se vždy hrálo o drobné, tedy částky spíše symbolické. V současnosti jsou ve hře stále dvacetníky a platné koruny. Po vyřazení z oběhu si každý správný mariášník schoval neplatné drobné pro hru. Kolik je vlastně v mariáši variant hry? Klasický mariáš je volený pro tři hráče, křížový pak pro čtyři hráče a oblibu získává i mariáš licitovaný. Hraje se většinou s kartami německého typu, zvanými mariášky, s tím že v Čechách se používají většinou jednohlavé, zatímco na Moravě dvouhlavé. Před lety nebylo výjímkou i více než 100 hráčů na jihočeském turnaji, dnes se to ustálilo, u křížového mariáše na několika desítkách, u voleného je to o něco více.

Mariáš napříč republikou

Letos byl zřejmě jihočeské v lize nejúspěšnější Josef Mareš z Tábora. Obsadil první místo v křížovém mariáši a také desáté ve voleném mariáši. K dlouholetým úspěšným táborským hráčům držícím přední místa regionální mariášové ligy patří i Ladislav Susko. Letos získal v křížovém mariáši „bramborovou“ medaili. Úspěšní jsou i Jiří Pfajfr s třetím místem v křížovém mariáši a Jan Mácha či Zdeněk Šárovec. S táborskými mariášníky se ovšem setkáváme také za karetními stoly celostátní ligy. Vůbec si nevedou špatně. Uplynulou sobotu se v Praze uskutečnil poslední letošní turnaj a táborský tým ve složení Josef Mareš (Tábor), Jiří Korbel (Veselí nad Lužnicí), Ladislav Neruda (Myslkovice) a Luboš Novotný (Tábor) obsadil celkově druhé místo a Josef Mareš byl v jednotlivcích třetí.

Co se v dětsví naučíš…

„Mariáš hraju od šestnácti let. Naučil jsem se to od táty, dvou strýců a dědy, kteří ho mastili o víkendech u babičky na zahradě. Když jsem později hrál fotbal, a to čtyřicet let za Lokomotivu Tábor a hokej za Vodníky, jezdili jsme na zápasy vlakem a cestou hráli karty. Samozřejmě i po zápasech v hospodě,“ vzpomíná letos asi nejúspěšnější mariášník Josef Mareš (74) ze sídliště Nad Lužnicí.

Tento koníček mu vydržel na celý život a přiznal se, že kdysi chodil hrát mariáš i čtyřikrát týdně. Jenomže po svatbě přišly děti a musel karty omezit. Tehdy ho manželka přiměla víc se starat o rodinu. Dnes už jsou děti z domu, takže prý je ráda, když vypadne každý čtvrtek na trénink U Soudku nebo na turnaje. Jen si žena stěžuje na množství polic i stěnu v obýváku plné pohárů a medailí. Prý se na nich usazuje prach a musí to utírat ona.

„Mariáš se samozřemě hrál i za minulého režimu. S počáteční organizací v Táboře už kolem roku devadesát začal Standa Rychtecký. Setkali jsme se tehdy v kulturáku v Dražicích. Ale první regulérní turnaj jihočeské ligy byl v dvaadevadesátém roce U Machoňů na Strkově, jel jsem tam na kole. Výsledkem se ale nemůžu chlubit, protože jsem byl asi pětatřicátý,“ přiznává Mareš.

Než se vypracoval do současné pozice jednoho z nejlepších mariášníků, sbíral léta zkušenosti ze hry. S úspěchy se množila i ocenění a poháry, nejraději ovšem stále hraje křížový mariáš ve čtyřech. Podle něj je to asi nejnáročnější hra, v začátku nevíte kdo s kým hraje a poznáte to třeba až podle flekování. Připouští ovšem, že už za ta léta své soupeře zná a ví, jakou kdo volí taktiku, co si většinou dovolí, takže i to mu pomáhá. Zbohatnout se na tom ovšem nedá. Do klání se nastupuje s 49 korunami a pěti dvacetníky, které po hře každému zůstávají. Jednou prý vyhrajete patnáct korun a jindy deset prohrajete. To nestačí ani na dvě, tři piva, která za pětihodinový turnaj vypije, o zaplacení cesty ani nemluvě.

Smutné vyhlídky hry

„Mrzí mne, že s naší generací asi mariáš bude končit. Všem nám je přes sedmdesát nebo osmdesát a třeba v celostátní lize je nejmladšímu účastníkovi pětašedesát. Kdysi bylo v Táboře na soutěžích přes sto účastníků, dnes sotva třicet, čtyřicet. Zájem mládeže o karty včetně mariáše prostě není. Stejně jako sponzorů. V devadesátých letech a těsně po nich bylo za první místo třeba motorové kolo, prase, tiskárna k počítači, dnes je to většinou jen lahev vína,“ hodnotí perspektivy mariáše Josef Mareš. Konstatuje tak smutné vyhlídky dříve tolik oblíbené hry, která byla neodmyslitelnou součástí víkendových odpolední v každé hospůdce i na nejmenší vsi.

Výsledky Jihočeské ligy mariáše 2022
Volený mariáš: 1. Vladimír Chaluš, Lišov. 2. Ladislav Němec, Častrov. 3. Jan Vávrovský, Týn nad Vltavou.
Křížový mariáš: 1. Josef Mareš, Tábor. 2. Pavel David, Jindřichův Hradec. 3. Jiří Pfajfr, Tábor.
Licitovaný mariáš: 1. Vladimír Chaluš, Lišov. 2. František Straka, Jindřichův Hradec. 3. Jan Vávrovský, Týn nad Vltavou

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.