7. 3. 2018 8:21

Dobré časy má hotel Bavor ve Strakonicích za sebou. Co s tím?

STRAKONICE – Hotel Bavor je stále dominantou centrální části Strakonic. Už několik let ale není v provozu. Funguje zde pouze nonstop bar. Z toho nejsou obyvatelé okolí nadšení a vadí jim i to, že prostranství kolem hotelu je neutěšené. Město se sice snaží prostor udržovat, ale za městské peníze supluje povinnost někoho jiného. Otázku hotelu Bavor otevřel na posledním jednání zastupitelů Ladislav Havel (ODS).„Chci požádat vedení města, aby vstoupilo do jednání s majiteli. Bavor je řádná ostuda. Ptají se mě na to i lidé, jestli s tím nemůžeme něco dělat,“ řekl Havel.

 

Starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) označil situaci za prekérní. „O hotel se zajímají firmy, které obchodují se sociálním bydlením, na což jsou dotace. Na samotnou rekonstrukci objektu by ale potřebovaly peníze vlastní, do toho se už nehrnou. Na sociální bydlení stačí, když teče voda a jsou funkční odpady. Pravděpodobně je tento hotel zatížený penězi a majitelé nemohou jít s cenou dolů. To nám trochu hraje do karet.“ Bavor se prodával za necelých 60 milionů korun. Aktuálně je v nabídce za 50 milionů. Prodává ho Realitní kancelář Hrdlička, kterou provozuje rodina starosty Hrdličky. Ten na zastupitelstvu zdůraznil: „Pokud by se někdo z kolegů z vedení města nebo ze zastupitelů chtěl Bavorem zabývat, budu rád. Já do toho rozhodně zasahovat nebudu. Sice této problematice rozumím, ale okamžitě by přišla zpráva o kšeftech a ta snůška špíny mi za to nestojí.“

Ladislav Havel poznamenal, že navrhoval koupi hotelu Bavor městem zcela vážně už předloni. „Kromě disfunkčního mementa uprostřed potenciálně krásné části města, které se již stalo i časovanou náloží z pohledu bezpečnosti kolemjdoucích i parkujících vozidel, mi jde o revitalizaci území. Dokud se nezačneme tématem vážně zajímat, jsou všekeré argumenty pouhými dohady. Nutné je jednat s majiteli a pak si udělat názor na další eventuální postup města Strakonice v případě, že situace bude příznivá nebo aspoň reálná a přehledná. Vizí, co s budovou, může být řada, nabízejí se například komerční prostory v přízemí, kanceláře čehokoliv či nebytové prostory k pronájmu, byty, několik pater by mohlo sloužit pro seniory, ale hlavně ubytovací kapacity pro veřejnost, které ve Strakonicích zásadně chybí, a nejen turisté, ale návštěvníci festivalu, stejně tak rodinní hosté a příbuzní odjíždějí bydlet jinam. Horní patra nabízejí možnost větších bytů či apartmá jako dlouhodobý pronájem manažerům strakonických podniků, které mají sídlo i vedení v zahraničí a u nás ve městě se dlouhodobě zdržují. Zářným příkladem je rekonstruovaný hotel Modrá hvězda – Prácheň v Horažďovicích, u této akce jsem byl od začátku. Dnes je to plně vytížená ubytovací kapacita patřící městu, s komerčními i restauračními prostory, přestože genius loci tam víceméně chybí. V tom má náš Bavor velkou přednost,“ reagoval Ladislav Havel. 

Zastupitelé žádné usnesení nepřijímali, nicméně „časovaná nálož“, jak zaznělo, si zřejmě aktivitu města vyžádá. Zjišťovali jsme názor zastupitelů i občanů. 

Mělo by město hotel Bavor koupit?

Pavel Pavel (Jihočeši)

Poslední léta ukazují, že ve Strakonicích citelně chybí hotelové kapacity. Koupit Bavor a nákladně jej přestavět například na byty, by situaci nijak nevylepšilo. Volných bytů je ve Strakonicích poměrně dost. Co však opravdu chybí, jsou levné byty pro mladé a osamělé. Pro takovou výstavbu jsou deset let vyčleněny a zasíťovány městské pozemky na Jezárkách či v Ellerově ulici. Škoda, že je současná radnice nechala celou dobu svého působení ležet ladem.

Radek Sosna (Jihočeši)

Město Strakonice by se nemělo spokojovat se současným stavem této nemovitosti, která je v soukromých rukách, a mělo by v rámci svých možností jednat o možnostech dalšího využití tohoto hotelu, ať už jako ubytovacího zařízení v kombinaci s bytovými či komerčními nebytovými prostory nebo využití jiného. Pokud má město strach z možnosti budoucího využití bydlení pro sociálně nepřizpůsobivé občany, je možné toto smluvně podchytit. Mnoho občanů ještě dnes vzpomíná na cukrárnu na terase této budovy, kam se vyjíždelo výtahem. Strakonicím by oprava a znovuvyužití této budovy a jeho okolí v centru města jistě slušely.

Radek Chvosta (ODS)

Stejně jako kolega Havel považuji hotel Bavor za místo, které je hodno významného zřetele. Hotel je v místě, které dotváří širší centrum města a je důležité celou lokalitu vhodně vyřešit. Bez aktivní účasti města se celá situace asi jen těžko vyřeší.

Ivana Říhová (TOP 09)

Připadá mi rozumné, aby se město zajímalo o osud hotelu Bavor a aby se jeho představitelé pokusili jednat s vlastníky o jeho dalším osudu. Zřejmě to bude časově náročné a rozhodně to nebude jednoduché. Na druhé straně si nemyslím, že by město mělo kupovat každý chátrající objekt, pokud pro něj nemá další smysluplné využití a finanční prostředky. A u budovy typu hotel Bavor si jiné než ubytovací možnosti neumím v tuto chvíli představit. Kouzelné slovo dotace neznamená totiž jen koupit a opravit, ale také většinou pětiletou udržitelnost a další provoz za vlastní peníze.

Jaroslav Horejš (Strakonická veřejnost)

Úplně nejlepší situace by byla, aby hotel Bavor fungoval za účelem, k jakému byl postaven. Toho už se asi bohužel nedočkáme. Protože hotel je zavřený již několik let a zřejmě by vyžadoval investici několika desítek milionů, můžeme upřímně pochybovat o návratnosti takové investice v tak malém městě do tak velkého hotelu jakým Bavor bezpochyby je. Co se týče koupě hotelu městem Strakonice, viděl bych to jako krajní řešení v případě, že by hrozila spekulativní koupě za účelem zřízení ubytovny pro sociálně slabé. To bych to pak viděl jako záchrannou brzdu, aby tady nenastalo něco, co známe z mnoha jiných měst především ze severu Čech. Je však také možné uvažovat, zda by objekt bývalého hotelu nešlo použít například pro účely domova seniorů nebo pro byty s pečovatelskou službou. Musela by tomu však předcházet seriózní debata a prověřovací studie, zda je to ze stavebního hlediska vůbec možné. Stálo by to samozřejmě mnoho peněz a město by se pravděpodobně muselo zadlužit. Hotel Bavor je pro město skutečný problém.

Pavel Zach (Strakonická veřejnost)

Souhlasím, aby město vstoupilo do jednání s majiteli hotelu Bavor a zjistilo, jaké podmínky si majitelé kladou. Hotelových zařízení není ve Strakonicích mnoho a ne všechny jsou na takové úrovni, aby zde byli ubytovaní například zahraniční hosté některých strakonických firem. Také předělání hotelu na bytový dům není od věci, neboť bytů není mnoho a s příchodem dalších vojáků do Strakonic se kapacita volných bytů snižuje. Jako další možnost se ukazuje upravit hotel na dům pro seniory s kompletním vybavením, které by potřebovali. Nápadů by bylo a je mnoho, ale zásadním problémem jsou jistě finance, a to jak na nákup hotelu, tak na jeho následnou opravu a modernizaci. Pokud by se finance našly, bylo by to určitě velké plus pro Strakonice.

Co na to občané?

Blanka Šourková, Strakonice

Pamatuji, když se hotel otevíral. Byla to velká sláva. Bydlím kousek, takže když tu bydleli dudáci, vyhrávali nám pod okny. Mělo by se to otevřít a provozovat, ve Strakonicích ubytovací kapacity nejsou. Na druhou stranu musím přiznat, že nám domorodcům z této lokality to i vyhovuje, protože můžeme využívat hotelové parkoviště. Jinak se tu dá zaparkovat velmi těžko. Než nějaká soukromá osoba, raději by to mělo koupit město.

Lenka Líbenková, Strakonice

Impuls pro vedení města, aby vešlo v jednání s tou maltskou firmou, co hotel vlastní, jen kvituji. Už jsem o Bavoru také přemýšlela a docela mám strach, aby z toho někdo neudělal ubytovnu pro cizince nebo pro sociálně slabé. Slavnou éru hotelu si dobře pamatuji, já tam chodila do učení na praxi jako kuchařka. Dokonce jsme tu měli i slavnostní večeři a lekci stolování při tanečních kurzech. Kdybych vyhrála ve sportce, hotel bych koupila a ubytovala bych tady matky s dětmi, matky samoživitelky. Ve Strakonicích se přestaly stavět byty pro lidi s nižšími příjmy. Prostranství kolem hotelu je neutěšené. Běhají tu psi bez vodítka, samá bojová plemena, teenageři chodí na oplocené hřiště pro nejmenší. Někdy je to o strach a policisty tu nevidíte.

Šárka Kociánová, Strakonice

Tady dole bydlím od malička, takže hotel znám. Právě proto, že tu bydlím, mám docela obavy, kdo ho koupí, ubytovnu tady opravdu nechceme. Okolí je tu také děsné, chtělo by to upravit. Moje vize? Chybí tu hotely, takže by to mělo zůstat jako hotel. Nebo byty, ale ne pro nepřizpůsobivé, ale pro svobodné maminky a podobně. Jako Strakoňačka bych vedení města neměla za zlé, kdyby hotel koupilo, samozřejmě ne za současných 50 milionů, ale kdyby cena ještě klesla.

Milan Hájek, Strakonice

Můj názor je, že tato dominanta města by měla zůstat zachována. Měla by si zachovat i úroveň toho, proč tu byla postavena. Ve Strakonicích hotel vyloženě schází. Když se hotel postavil, pozvedla se i úroveň města. Na soutoku Volyňky a Otavy vytváří dominantu. A město by se hotelem mohlo prezentovat.

Emil Hájek, Drážov

Do Bavora jsem moc nechodil, tehdy to byl hotel s restauracemi spíše pro rádoby smetánku města. Osobně si myslím, že by Bavor mělo koupit město, a to proto, aby zabránilo tomu, že to koupí někdo, kdo z toho udělá ubytovnu. Tu tady nikdo nechce. Třeba by se našla nějaká vhodná dotace.

Petr Samec, Strakonice

Jakékoliv vlastnictví v majetku státu či města je zbytečné. Je třeba najít správného investora, a to by měla být práce pro město. Najít ho, podat pomocnou ruku. Kupovat to do vlastnictví města není podle mě správné.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.