Do Klisince vtrhla revoluce! Mladí chtěli svrhnout vedení

































Klisinečtí hasiči v červnu oslaví 100 let od založení sboru. Jejich půlnoční překvapení tedy představovalo stoletou historii vesnice od roku 1924 až po současnost. Hlavní protagonisté se vžili do rolí svých otců, dědů i pradědů. Předlohu měli autoři v původní kronice a přiblížili historky, které se s největší pravděpodobností staly. Během století zvládli postavit zbrojnici, autobusovou zastávku, kulturní dům a nespočet dalších činností. Rekvizity tvořily skutečné dochované artefakty aktérů jako dřeváky, klobouky, řidítka či výfuk motocyklu, na kterém Luboš Bolek dojížděl za Jarkou Habartovou do Lhoty.
Napříč stoletím
Každé dvacetiletí podkreslovaly nejslavnější hity tak typické pro každou éru. Scénka začíná v roce 1924 v hostinci. Stanislav Jiroušek v roli prvního starosty hasičů Františka Kubíčka založil hasičský sbor. Orosené pivo mu podal František Kahoun jako nepřekonatelný hostinský Karel Novotný.
Petr Kabát se převtělil do svého dědy Karla spolu s Martinem Radostou představujícím Antonína Kubíčka, který v roce 1944 bydlel domě č. 24., zakoupili pokrokový vyorávač brambor. I přesto, že v tom roce byla úroda slabá.
V roce 1964 nastupuje Stanislav Kofroň coby svůj otec a Josef Kubíček hrál svého dědu řečeného kdo ví proč Lojza ušatý. Ovšem diváci to díky protagonistovým ušním boltcům hned poznali. Projednávali budoucí slučování místních obcí pod Hrazany a o vzpomínali na stavbu kulturního domu. Už v roce 1958 ho postavili svépomocí hasiči a obyvatelé Klisince.
Luboš Bolek věrně ztvárnil svého otce Štěpána. Psal se rok 1984. Syn Jiří si také zahrál svého otce Luboše. Pro pár minut na jevišti si dokonce nechal narůst tak typický starostovský knír. I přes zdražené pivo tenkrát plánoval svatbu s Jarkou ze Lhoty.
Po přelomu tisíciletí v roce 2004 se v Klisinci narodila dvě miminka. Jako první se přibatolila dubnová Michalka Neumannová a vzápětí říjnový Matyáš Kubíček. Dnes dvacetiletí výrostci si zahráli sami sebe. Protože trochu povyrostli, jejich kostýmy v podobě plenky a dudlíků vzbudily u diváků velký ohlas. Tehdejší kojenci zavzpomínali s tatínky na svá mladá léta a ti je v náruči napájeli z dudlíků kdovíčím.
Čas rychle uběhl a nastal rok 2024. Na jeviště vpadla v duchu revoluce současná omladina v čele s Nikol Kubíčkovou, Marií Neumannovou, Klárou Radostovou a spol. Otcové se chtěli bránit nástupu mládí, když odporovali, že přece ještě nejsou starý! Mladí si vzali své předchůdce na paškál, skandovali hesla Kabáta do bláta, Kofroně ze stráně, Aleše do koše, Šubíra do sýra a završili to tím, že do patřičných míst poslali i Neumanna.
Revoltu mládí ukončil uvědomělý Šubír. Vyzval holky, aby se uklidnily a spolu se starými pány si opravily kulturák. To junioři s jásotem přivítali. Stejně jako ve skutečnosti.
Tentokrát děj půlnočního překvapení, které skutečně proběhlo o půlnoci, souzněl se skutečností. Anebo to tak nebylo?
Následovala společná pozvánka na červnové oslavy, které proběhnou u právě opravovaného kulturního domu o víkendu 8. a 9. června.
Mezigenerační proměny klisineckých pořadatelů završila děvčata a převzala losování tomboly. Mezi cenami se skvěly delikátní sladké tartaletky, jimiž je v obci proslulá Lada Novotná. Nechyběly tradiční ceny, výjimečnou výhrou byl fotorámeček se snímkem klisineckých hasičů při obvyklé zabijačce i s visícím čuníkem.
Diskuse k článku