8. 3. 2020 18:33

Desítky lidí cvičily pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Desítky lidí cvičily pro pacienty s roztroušenou sklerózou-0
Zobrazit galerii (2)
Desítky lidí cvičily pro pacienty s roztroušenou sklerózou
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Více než 90 lidí si společně zacvičilo, aby podpořili pacienty s roztroušenou sklerózou. V pátek a v sobotu se v Českých Budějovicích zapojili do devátého ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou MaRS. Celkový výtěžek 8 808 korun z dobrovolných příspěvků poputuje na rehabilitační pomůcky pro pacienty, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají.

 

Maratonci z Českých Budějovic a okolí změřili své síly v tělocvičně Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. Nadšenci si při cvičení mohli vybrat z bohatého programu. Někteří si dali do těla při Krav Maze, jiné zase zaujala power jóga. „Každý z účastníků si našel sport, který ho nejvíce bavil. Program byl přizpůsobený i pacientům s výraznějšími pohybovými potížemi,“ říká předsedkyně Unie ROSKA České Budějovice Věra Švábová.

Z dobrovolného vstupného a darů se v Českých Budějovicích podařilo vybrat 8 808 korun. Částka nyní poputuje na rehabilitační aktivity a podporu nového rehabilitačního centra pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Hlavním tématem letošního maratonu byla především osvěta a boření mýtů spojených s touto nemocí.

„Pro léčbu roztroušené sklerózy je zásadní včasný záchyt a léčba nemoci. Z toho důvodu je nesmírně důležité, aby všichni, kteří mají příznaky jako je zakopávání, ztráta citu v prstech nebo rozostřené vidění, vyhledali lékaře a nechali se vyšetřit. Nemocní někdy návštěvu lékaře odkládají, protože se diagnózy bojí. Při správné léčbě a dodržování zdravého životního stylu ale mají pacienti plnohodnotný život. Rozhodně není třeba pravda, že ženy trpící roztroušenou sklerózou nemohou mít děti. Jestliže je jejich nemoc podchycená a nedochází k atakám, tak v založení rodiny nestojí překážky,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který celou akci organizuje.

O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS
Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O Unii ROSKA a regionálním spolku ROSKA České Budějovice
Posláním Unie ROSKA je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie ROSKA ve své činnosti navázala na spolky Roska, které v ČR vznikaly od roku 1983. Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků Roska. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích ČR a má asi 1 600 členů. V Českých Budějovicích Roska v loňském roce jako jediná v republice otevřela rehabilitační centrum pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Zde mohou pacienti zlepšovat svoji kondici 5 dní v týdnu, 8 hodin denně dle svých možností a přání.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.