Dentální hygiena ušetří zdraví, bolest i peníze

Můžete popsat, jak návštěva u zubní hygienistky probíhá?
Nejprve vyšetřím dutinu ústní a zjistím, zda má klient nějaký problém jako krvácivé dásně, zánět nebo dokonce parodontitidu. Podívám se na zubní kámen a vysvětlím, co bude následovat. Při první návštěvě používám speciální přípravek tedy indikátor na obarvení zubního plaku a podám klientovi zrcátko, aby viděl, kde nejvíce plak zůstává. Bývá to v mezizubních prostorách a u zubních krčků. Následně přichází na řadu air-flow, což je vlastně šetrné pískování pomocí rozprašovací pistole a roztoku vody s erythritolem. To je sladidlo, které sundá plak, pigment a ještě změkčilý zubní kámen, aniž by narušilo zubní sklovinu a dásně. Tvrdý zmineralizovaný zubní kámen se musí odstranit mechanicky. Tedy pomocí ultrazvuku a speciálních nástrojů, a to jak z viditelné části zubů, tak i pod dásní. Toho se lidé nejvíc bojí a mohou požádat o znecitlivující injekci, kterou podá lékař. U mnohých klientů to ale nutné není. Bolestivé je to spíš tehdy, když je v dásních zánět. To nenastává, když se dobře čistí hlavně mezizubní prostory a chodí pravidelně na hygienu. Speciální zubní pasty nepomáhají nebo pomohou na chvilku. Zatáhnou dáseň, ale neodstraní příčinu a zánět vesele probíhá dál. Většinou skrytě pod dásní. Posledním úkonem bývá výplach dutiny ústní dezinfekční vodou a zvláště u dětí i ošetření speciálním zubním gelem. Samozřejmostí je, že každému podle jeho velikosti mezer mezi zuby doporučím vhodné mezizubní kartáčky a vysvětlím správné čištění zubů. K tomu požaduji, aby si s sebou klienti nosili své hygienické pomůcky, abych viděla, zda dostačují nebo doporučím vhodnější.
Jak často tedy zuby čistit? Stále platí – dvakrát denně?
Ano, určitě dvakrát denně a alespoň večer je nutné vyčistit i mezizubní prostory.
Proč tak zdůrazňujete mezizubní prostory?
Proto, že se tam nejvíc množí bakterie a vytváří se zubní kámen. Nesmíte bakterie přestat vyhánět z mezizubních prostor a nechat je, aby si tam stavěly svá obydlí. Obrazně řečeno je třeba jim je pořád bourat. Pak ustoupí krvácení dásní i záněty. Chce to ale pravidelnost. Na hrubém povrchu zubního kamene se velmi dobře drží bakterie, které následně způsobují záněty, zvlášť u krčků a pod dásní. Když se zubní kámen neodstraňuje a záněty pokračují, dojde až k parodontitidě. Ta po nějakém čase napadá i kost, ve které zuby už nedrží, následuje kývání zubů, může dojít až k jejich ztrátě a to i v poměrně v mladém věku.
Může při odstraňování zubního kamene dojít k poškození zubní skloviny?
Pokud se používají speciální nástroje, tak ne. Jsou zbroušené a rozdělují se podle tvaru plošek zubu.
Je vhodné čistit, i když zánětlivé dásně bolí?
To je velmi důležité. Nepřestat, i když to bolí! Většinou přestanou pacienti kvůli bolesti čistit mezizubní prostory a zánět je čím dál silnější. Je to sice nepříjemné, čistit oteklé a bolavé dásně, ale velmi účinné. Stačí vytrvat a výsledek se dostaví.
Jaké jsou první příznaky toho, že jsou dásně v nepořádku?
Zarudnutí, otok a krvácení z dásní. U kuřáků, kde nikotin způsobuje stahování dásní, je krvácivost menší a dásně nebývají zarudlé, ale bělejší. To však neznamená, že pod dásněmi zánět neprobíhá.
Hrozí ze zánětu dásní i jiné problémy než ztráta zubů?
Dnes je prokázáno, že špatná dentální hygiena má vliv na vznik mnoha nemocí. Například na kardiovaskulární nemoci, diabetes 2. typu, respirační onemocnění, některé typy rakoviny a může způsobovat i předčasný porod. Proto je tak důležitá dentální hygiena u těhotných žen. Vlivem hormonálního působení jsou dásně u těhotných velmi náchylné, protože se změní prostředí v dutině ústní.
Proč se před některými operacemi lidem trhají zuby?
Tam, kde jde o závažné operace kardiovaskulárního systému nebo kloubního aparátu, se tím předchází vzniku zánětu. Kdo má parodontitidu, musí se mu před operací zuby vytrhat vždy a nasazují se také antibiotika.
Ta se dávají i při léčení parodontitidy?
V některých případech ano. Nasazují se jako prevence a u agresivní parodontitidy.
Co kromě nedostatečné hygieny škodí zubům a dásním nejvíc?
Jsou to sladkosti, sladké limonády a šťávy a také kyselé ovoce jako citrusové plody. Po požití těchto potravin, je důležité vypláchnout si ústa obyčejnou vodou a tím neutralizovat PH v dutině ústní. Čistit si zuby je vhodné až tak po půl hodině, kvůli naleptané sklovině, což jmenované potraviny způsobují. Když se zuby čistí hned po požití sladkého či kyselého, hrozí poškození změkčené skloviny.
Jak často by měli lidé dentálního hygienistu navštěvovat?
Z počátku to bývá dvakrát i třikrát do měsíce, potom stačí jednou za půl roku. Já už těžko napravím to, co lidé zanedbávali do svých padesáti či šedesáti let. Dobrou ústní hygienou si mohou lidé déle udržet své zdraví, ušetří nemalé peníze za výkony u zubaře. Začít brzy je základ.
Takže u starších lidí to už nemá smysl?
To vůbec ne. Jen je účinnější pracovat na dentální hygieně včas. Je to jako se vším. Nikdy není pozdě začít, protože lze eliminovat nepříjemné záněty, udržet zuby s parodontitidou daleko delší dobu než bez hygieny a v neposlední řadě je to věc zdraví a estetiky. Jak jsem říkala, záněty se dostávají i k dalším orgánům, takže provádět dentální hygienu znamená, starat se o své celkové zdraví.
Diskuse k článku