Další propady na poddolovaném území v Táboře nelze vyloučit - Jižní Čechy Teď!
26. 4. 2018 7:31

Další propady na poddolovaném území v Táboře nelze vyloučit

Zobrazit galerii (2)
Další propady na poddolovaném území v Táboře nelze vyloučit
TÁBOR - Od úpatí svahu u řeky Lužnice přes Horky až po rozhlednu Hýlačka na Větrovech se nachází lokality poddolovaného území. Jedná se pozůstatek činnosti někdejších stříbrných dolů. Dolování stříbrné rudy zde probíhalo ve třech historických fázích. Ze dvanácti známých šachet a tři kilometrů štol a překopů bylo vytěženo zhruba čtyřicet tisíc metrů krychlových hlušiny, které jsou ze dvou třetin rozvezeny do místních strží a jedna třetina byla uložena na haldách. Dvě dominantní haldy jsou dnes zarostlé a vytvářejí dojem, že do krajiny patří odjakživa. Příroda však byla významně narušena důlní těžbou a v minulosti byly zaznamenány propady půdy. K jednomu z největších došlo v dubnu 1940 na dvoře v čísle popisném 18 na Horkách. Událost řešil Revizní báňský úřad s upozorněním, že u původního větracího otvoru by mohlo dojít k dalším propadům hlavně v jarních měsících. Proč k propadům dochází?

Další propady na poddolovaném území v Táboře nelze vyloučit - Jižní Čechy Teď!

 

Jan Komzák z Táborského soukromého gymnázia, který se problematikou stříbrných dolů dlouhodobě zabývá a z jehož práce tento článek vychází, došel k názoru, že možnost půdních propadů je nadále aktuální. Horecké důlní dílo již po šest generací není udržováno. I proto není v klidu, v podzemí pracuje čas i gravitace. Doly jsou totiž odvodňovány dědičnou štolou sv. Jana Nepomuka, která ústí nad dnešním Hotelem Žižkovy lázně v Čelkovicích. Má velice malý spád a poruchy na štole měly vždy velmi nepříznivý vliv na celé důlní dílo. To se skládá ze šesti hlavních šachet a ty jsou právě propojeny touto štolou, která udržuje důlní vodu v hloubce osmdesáti metrů.

Celé situaci nepomohlo zasypání největší šachty na Horkách zvané Nová, které muselo mít neblahý vliv na vodní systém v podzemí. V dole poté stoupla hladina důlní vody. Ta má vliv na zrychlenou destrukci starých důlních děl a vytěžených prostor. Událost z 2. června 2013 dala tomuto názoru za pravdu, když došlo k propadu půdy na Horkách v ulici K Návsi. Jáma byla čtyřicet metrů hluboká a omezila provoz po místní komunikaci. Že v podzemí dochází k poruchám určitě zaznamenali i lidé, kteří si chodí pro vodu do odvodňovací štoly sv. Jana Nepomuka. Ještě nedávno z ní vytékaly dva prameny vody, ale dnes už pouze jeden a velice slabě. Lze se domnívat, že došlo k dalšímu propadu, který se zatím na povrchu neprojevil. Voda je odkloněna jinam, kde může narušovat historické důlní dílo. Prognóza dalšího vývoje je nejistá, dá se očekávat opakování propadů půdy hlavně na Horkách. V jakém časovém horizontu, to ale nikdo neví.

 

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.