Další pohled do světa: Španělsko a Portugalsko si zřejmě poradily. V Kambodži covid lidé neřeší - Jižní Čechy Teď!
Další pohled do světa: Španělsko a Portugalsko si zřejmě poradily. V Kambodži covid lidé neřeší - Jižní Čechy Teď!
Další pohled do světa: Španělsko a Portugalsko si zřejmě poradily. V Kambodži covid lidé neřeší - Jižní Čechy Teď!
15. 3. 2021 7:00

Další pohled do světa: Španělsko a Portugalsko si zřejmě poradily. V Kambodži covid lidé neřeší

Další pohled do světa: Španělsko a Portugalsko si zřejmě poradily. V Kambodži covid lidé neřeší
Zobrazit galerii (3)
Další pohled do světa: Španělsko a Portugalsko si zřejmě poradily. V Kambodži covid lidé neřeší
JIŽNÍ ČECHY – Znovu se vydáváme za Čechy žijícími v zahraničí, abychom zjistili, jak tam řeší epidemii covidu. Jak se se situací pere například Španělsko, kde to bylo ještě před několika měsíci doslova kritické a jaký je stav v asijské Kambodži?

Na Mallorce je covid na ústupu
Při první vlně covidu 19 na tom bylo Španělsko velice špatně. Během loňského března bylo jednou z nejpostiženějších zemí na světě. „Na začátku pandemie byla opatření nejen na Mallorce, ale i v celé zemi, opravdu velmi přísná. V březnu byl vyhlášen nouzový stav a s ním rovnou i úplný zákaz vycházení. Ve Španělsku byly zavřené obchody, restaurace, školy. Lidé mohli opustit svůj byt či dům jen za účelem nákupu, ten mohla uskutečnit pouze jedna osoba z domácnosti. Dále byly povoleny návštěvy lékaře nebo zajištění nezbytně nutných životních potřeb, a to jen v nejbližší vzdálenosti od domova,“ říká Petra Holinková, která pochází z Týna nad Vltavou a žije na Mallorce.

Celé město, kde na Mallorce žije, bylo hlídané policií a za přestupky hrozily pokuty ve stovkách až tisících eur. Tento stav trval na Mallorce necelé dva měsíce a poté začalo velmi pozvolné rozvolňování. Postupně přišly vycházky z domu jen pro určité skupiny. Nesměly se na ulicích setkat děti s důchodci. Každý měl vyhrazený svůj vlastní čas. Dalšími fázemi bylo postupné otevírání obchodů, barů, hotelů a restaurací s dodržováním přísných hygienických opatření, tedy všude dezinfekční gely, rukavice či roušky.

„Roušky jsou povinné již od léta a musí se nosit všude, i venku na procházce, výjimka je jen při sportu. Za nenošení roušky jsou opět vysoké pokuty. Po Novém roce přišla stejně jako v České republice další vlna a opět se zavřely veškeré bary, restaurace, obchody a byl zákaz shromažďování lidí, kteří spolu nesdílejí domácnost. Od března se postupně rozvolňuje, již jsou otevřené některé obchody a budou se otevírat i zahrádky restaurací, posilovny a tak dále,“ popisuje současný stav Petra Holinková.

Hlavní rozdíl mezi Českou republikou a Mallorkou je v tom, že děti tam chodí do školy celý školní rok. „Nejvyšší počet případů jsme na Mallorce měli právě v prosinci a v lednu. Konkrétně 4. ledna tu bylo zjištěno 691 pozitivních případů na 923 608 obyvatel. Během loňského roku byla na Mallorce situace pod kontrolou a až od prosince, pravděpodobně s příjezdem turistů, opět počet nakažených vystoupal na číslo 302 pozitivních případů za den. Do prosince nebylo toto maximum překonáno. Během února se ale už případy snížily na minimum a 24. února jsme zde měli jen patnáct nakažených, proto od 1. března začalo další postupné rozvolňování,“ informuje Petra Holinková. Při příletu na Mallorku je potřeba mít negativní PCR test.

Portugalsko se drží celou dobu
Portugalsko se narozdíl od Španělska drželo už od vypuknutí pandemie v poměrně slušných číslech. Nikdy se nedostalo do žádného kritického stavu. Konkrétně v Lisabonu, kde žije Barbora Reiterová, která pochází z Kovářova na Písecku, je situace v současnosti v normálu. „I když je Lisabon velké město a hustota obyvatelstva je vysoká, drtivá většina lidí tu roušky opravdu nosí, navíc se tu dodržují odstupy. Na ulici se lidé snaží navzájem vyhýbat a opatření respektují. Možná za to může i dobrá komunikace ze strany vlády. Ta se mi zdá o dost jasnější než třeba v Česku či na Slovensku. Horší to bývá přes víkend, kdy je hezké počasí. To pak bývá promenáda podél řeky plná lidí i přesto, že byla oficiálně uzavřená. Jinak se dá říct, že lidé to tu berou opravdu vážně a nic nepodceňují, kromě těch víkendů,“ uvedla Barbora Reiterová.

Nízký počet nakažených se možná odvíjí i od toho, že je v Portugalsku nastaven tvrdý lockdown, podobně jako v současnosti v České republice. V Portugalsku jsou momentálně otevřené pouze obchody s potravinami. „Všude jsou pásky, nemůže se sedět na žádné lavičce. I na veřejných místech je to všude opáskované, aby lidé nikde nesedávali a neshlukovali se. Hodně tu chodí policisté a poměrně dost dávají pokuty. Možná i proto tu lidé více ta opatření dodržují. Momentálně také nelze přejíždět do jiného regionu,“ popsala Barbora Reiterová dění v Portugalsku. Současná opatření mají zatím platnost do 16. března. Poté se očekává zvolnění. 

Podobně jako ve Španělsku klesá i v Portugalsku počet nakažených. Zásadní nárůst nakažených byl zaznamenán pouze v lednu. Od té doby už počty klesají.

V Kambodži se život nezměnil
V poslední době se v médiích mluví hlavně o situaci v Evropě. Málo se ví o situaci na druhé straně světa. Přitom medicína není všude na takové úrovni jako právě v Evropě a situace tam může být daleko horší. Jenže to tak není. Více prozradil fotograf Aleš Martan. Ten pochází z Českých Budějovic a žije v kambodžském městě Phnompenh. „Situace ohledně Covidu 19 je tady poslední týdny lehce vyhrocená. Potom, co tu z karantény utekli čtyři Číňané, se vláda rozhodla zakročit a při jejich hledání začala testovat některá místa, která údajně tito Číňané navštívili. Mezi těmi místy byla kasina, luxusní taneční kluby, strip kluby, karaoke kluby a některé prémiové hotely,“ prozrazuje zajímavost Aleš Martan. Díky testování se přišlo za poslední dva týdny na zhruba 300 nakažených, což je nejvíce za uplynulý rok, kdy se o covidu 19 začalo v Kambodži mluvit.

Do doby, než se začalo po útěku čínských návštěvníků testovat, nikdo o covidu 19 celkem nevěděl. „V této zemi nikdo nic neřeší, vše je tu otevřené. Žádná opatření krom příletových víz tu nejsou. Takže jediné, co se nyní změnilo, je to, že tu nejsou turisti, což mně osobně vlastně ani nijak nevadí. Teď už ale některá místa jako jsou obchody či nákupní centra rozdávají u vchodu chirurgické roušky, dezinfekční gely a měří se i teploty. Vše je zadarmo. Povinnost nošení roušek tu není, je to jen doporučené. Kambodžani nosili roušky už před covidem kvůli velkému množství prachu v ovzduší, takže jim to nyní nepřijde nijak zvláštní,“ popisuje Aleš Martan.

Celkově se počet infikovaných vyšplhal na číslo 844 za celou dobu. Z toho zhruba 300 lidí bylo nakaženo během posledního týdne. Žádný člověk v Kambodži během pandemie nemoci nepodlehl. Podle Aleše Martana bude číslo za další dva týdny pravděpodobně zase na nule. Za tak nízké počty možná může typická asijská vlastnost a tou je pečlivost. Lidé z Kambodži všechna doporučení dodržují, a proto zde není ani třeba vyhlašovat tvrdší vládní nařízení. „Co se týče těch čísel nakažených, byl bych asi naivní, kdybych si myslel, že jsou pravdivá. Nicméně je mi to jedno a jen mi to vyhovuje. Díky těmto nízkým číslům tu nepanuje žádná panika a je tu svět v pořádku. Každopádně bych dodal, na ulicích pořád nejsou mrtvoly či mrazáky s nimi, jak nějací odborníci předpovídali, že to nastane, když se o koronu nebudeme zajímat,“ dodal Aleš Martan.

V posledních dnech se v Kambodži začalo řešit i očkování. Naočkování byli někteří zdravotníci a policisté. I cizinci, kteří v Kambodži žijí a pracují, by měli dostat očkování zdarma podle očkovacího plánu. Očkovat by se v Kambodže mělo čínskou vakcínou, kterou tato země dostane přímo od Číny.

 

Martin Petřík
Martin Petřík

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.