Co si myslí pedagogové o úpravách školních osnov? Jsou dnešní děti zahlcené zbytečnou látkou? - Jižní Čechy Teď!
2. 4. 2021 12:05

Co si myslí pedagogové o úpravách školních osnov? Jsou dnešní děti zahlcené zbytečnou látkou?

Co si myslí pedagogové o úpravách školních osnov? Jsou dnešní děti zahlcené zbytečnou látkou?-0
JIŽNÍ ČECHY - Ve školství nabrala na intenzitě debata o redukci objemu učiva na základních školách. Podle ministra školství Roberta Plagy jsou rámcové vzdělávací programy přehlcené a nezbývá čas na procvičování. Žáci jsou prý neúměrně zatížení. Co si o tom myslí vedoucí pracovníci škol? A co z učebních osnov zmizí? Hovoří se například o vynechání Newtonových zákonů nebo Ohmova zákona. To vzbudilo vlnu nevole u fyzikářů. Houslista Pavel Šporcl zase za hudební obec bije na poplach proti škrtnutí hudební výchovy v některém ročníku. Ministerstvo školství už rámcový vzdělávací program pro základní školy upravilo. Výuka by se měla zaměřit víc na informatiku, v některých předmětech se učivo zredukuje. Podle nových vzdělávacích programů mohou školy učit už od letošního září. Ale nemusejí. Na prvním stupni mají školy přizpůsobit výuku nejpozději od září 2023, na druhém stupni o rok později.

 

Národní pedagogický institut České republiky uvádí podrobný přehled redukcí vzdělávacího obsahu. Z dějepisu se například škrtají znalosti archeologických kultur na našem území nebo porovnání základní rysů západoevropské, byzantsko-slovanské a islámské kulturní oblasti, z přírodopisu rozlišení jednotlivých geologických období podle charakteristických znaků nebo detailní popis buňky. Z fyziky bude redukovaná znalost správného zapojení polovodičové diody, z občanské výchovy objasnění historických důvodů pro zařazení státních svátků a významných dnů. Žáci druhého stupně ZŠ už nebudou muset ve fyzice umět využívat Newtonovy zákony. V chemii se odstraňuje duplicita v případě fotosyntézy, která zůstává v náplni přírodopisu. V chemii došlo i k vyřazení tématu s názvem Žák objasní nejefektivnější jednání v modelových příkladech havárie s únikem nebezpečných látek. Obsah byl vyřazen proto, že není přiměřený věku a životním zkušenostem žáků. Na prvním stupni se děti nebudou muset učit o surovinových zdrojích různých českých regionů.

Jihočeské týdeníky zjišťovaly, zda vedoucí pracovníci škol mají za to, že jsou dnešní děti víc zahlcené učivem než předchozí generace a co si myslí o redukci učiva. Tady jsou některé názory. 

Marie Jelenová, zástupkyně ředitele 1. ZŠ Milevsko

Mně osobně nepřijde, že by byly děti dneska přetížené, ale záleží vždycky na učiteli, jaké požaduje z učiva detaily. Když si představím, co jsem se učila ve škole já, nemyslím si, že by cesta snižování požadavků byla ta pravá. A když jsem viděla redukci učiva fyziky, tak jsem se fakt vytočila. Vypustit Newtonovy zákony nebo zákon o setrvačnosti? Vždyť fyzika má k jevům běžného života a praxe nejblíž. V Učitelských novinách už se fyzikáři ozvali, že vypuštěno bylo to podstatné. Z přírodopisu se třeba vyškrtla první pomoc, doufám, že snad bude někde v jiném předmětu. Tak podrobně jsem to ještě nezkoumala. Je pravda, že máme k dispozici disponibilní hodiny, o kterých můžeme sami rozhodovat, ale ty jsme vždy využívali hlavně pro rozšíření výuky českého jazyka a matematiky. Takže když nyní mají školy přidat tři hodiny informatiky, zatímco my nyní máme na druhém stupni jednu hodinu týdně, chápu, že se ozývají hudebníci a mají obavu, že se bude škrtat třeba hudební výchova, protože celkový počet hodin musí zůstat stejný. Ze tří hodin informatiky navíc má být jedna na úkor bloku Člověk a společnost, který zahrnuje dějepis a občanskou výchovu, druhá na úkor bloku Člověk a příroda, což je fyzika a biologie, a třetí na úkor bloku Umění a kultura, který obsahuje výtvarnou a hudební výchovu. My jsme se rozhodli, že začneme letos v září tím, že přidáme jednu hodinu informatiky ve čtvrtých třídách. Tam teď mají z disponibilních hodin přidán český jazyk na devět hodin týdně, tak jednu hodinu ubereme. A tak se postupně s rozšířenou informatikou dostaneme na druhý stupeň.

 

Vlastimil Říha, ředitel ZŠ tř. Dr. Edvarda Beneše, Soběslav

Newtonovy zákony jsou skutečně z povinné části rámcových vzdělávacích programů vyřazené. Ovšem záleží na každé škole, zda si je do výuky nějakým způsobem zařadí. Změny, které ministerstvo školství udělalo, se nedotknou českého jazyka, matematiky a cizího jazyka. Současný trend je, že osnovy jsou předimenzované, a je potřeba posílit informatiku. Na druhém stupni se má informatika posílit z jedné až na čtyři hodiny týdně. Někde se tedy musí v rozvrhu ubrat a téměř každého předmětu se to nějak dotkne. V informatice bude kladen důraz především na robotiku a programování. Ale kolik dětí bude v životě programovat? Důležité je umět ovládat počítač na uživatelské úrovni. A to myslím, že v navrhovaných změnách trochu chybí. Mám na mysli základy ovládání počítače jako je pracování s daty nebo soubory. Také nemá velkou logiku, že výuka psaní na klávesnici má být v hodinách českého jazyka. To je námět k diskuzi. Změny asi navrhovali lidé, kteří nemají příliš zkušeností. Záleží na škole, jak si osnovy upraví. Musí se však držet hlavních rámcových programů, které ministerstvo vydalo.

Co si o tom myslíte vy, učitelé, rodiče a prarodiče současných žáků? 

 

 

Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.