Čapí pár pravidelně vyvádí mladé ve 150 let starém hnízdě v safari v Hluboké u Borovan








HLUBOKÁ U BOROVAN – Výška komínu na bývalém statku je zhruba 20 metrů. Průměr čapího hnízda má kolem dvou metrů a výšku přibližně metr. Jeho stáří je více než 150 let. Tak vypadá domov čápů v areálu Safari Resortu v Hluboké u Borovan na Českobudějovicku. Každoročně tu tráví cirka šest měsíců a na svět tu přivádějí a vychovávají i své mladé.
„To, že tu čápi sídlí, jsme zaregistrovali hned, když jsme začali safari provozovat. Tedy v roce 2019. Nejčastěji přilétají na přelomu března a dubna, ale letos měli trochu zpoždění a dorazili až kolem půlky dubna. A odlétají tak ke konci září až na začátku října. Jestli přezimují až v Africe, to bohužel nevíme. Naopak s určitostí víme, že se díky okroužkování jedná o jeden stálý pár. Tedy o samce a samičku. Zajímavé je, že čápata, která se zde narodí, se k nám už nevrací,“ uvedl manažer Safari resortu Tomáš Šnorek.
Před vetřelci si svůj domov uhájili
Provozovatelé resortu do života čápů nijak nezasahují. „Jen jsme zjišťovali, že hnízdo na bývalém statku je staré více než 150 let. Čápi si jej vždy po příletu doupravují. Loni se tu snažil ubytovat i jiný pár, ale naši čápi ho vyhnali a svůj domov si uhájili,“ říká Tomáš Šnorek.
Jedinému kontaktu s lidmi jsou čápi vystaveni, když je třeba mladá čápata okroužkovat. „Ornitologům při tom asistují hasiči, aby se do hnízda na komíně bezpečně dostali,“ popsal Tomáš Šnorek. Loni tu přišla na svět tři čápata. „Jestli dobře počítám, tak od toho roku 2019 tu náš párek čápů vychoval již asi 15 čápat. Letos by mohli mít mladé někdy na přelomu června a července,“ naznačil.
V jídelníčku mají i myši ve výbězích
Dostatek potravy zajišťují čápům okolní rybníky i louky. „V jejich jídelníčku nechybí ani myši, kterých tu máme ve výbězích pro naše zvířata plno. Za což jsme samozřejmě rádi, protože nám pomáhají tyto škůdce likvidovat,“ mne si ruce spokojeně Šnorek.
Čápi se všeobecně těší oblibě u lidí, čehož chtějí provozovatelé safari lépe využít a jejich život zde více zpropagovat. „V místě, kde je na hnízdo dobře vidět, bychom chtěli umístit informační panely, aby se s našimi čápy mohli návštěvníci blíže seznámit. Navíc nemáme naše čápy pojmenované, to bychom chtěli také napravit, například formou veřejné ankety. A také bychom chtěli někde u hnízda nainstalovat webovou kameru,“ poodkryl plány do budoucna Tomáš Šnorek.
Instalaci informačních panelů o čápech by uvítala například i Alena Baštová z Novosedel nad Nežárkou na Jindřichohradecku, která do Safari resortu zavítala v neděli 20. dubna s přítelem Karlem Kryšpínem a dcerkou Kateřinou. „Jsme tu podruhé, ale že tu hnízdí čápi, jsme zatím nezaregistrovali. Určitě by bylo fajn, kdyby tu byl umístěný nějaký poutač, který by na čápy upozornil, a mohli jsme se o nich dozvědět něco více,“ zmínila Alena Baštová.
Mohou se dožít i více než 39 let
Délka těla u čápů dosahuje 95 až 110 centimetrů a rozpětí křídel 180 až 218 centimetrů. Do jejich jídelníčku patří menší savci – hraboši, krtci, hmyz, žáby a žížaly, ale také plazi, plži, ryby, měkkýši nebo mršiny. Kořist často vyhlíží za pomalé rozvážné chůze, na hlodavce někdy nehybně čeká u nor. Čápi tvoří monogamní páry, které se rozmnožují každý rok. Staví si velká hnízda z klestí, které většinou nacházejí na lidských stavbách, méně na stromech nebo skalních římsách. Mohou se dožít i více než 39 let. Jediným hlasovým projevem čápů je syčení, mnohem typičtější je klapání zobáky, které čápi často používají na hnízdištích.
Safari resort v Hluboké u Borovan funguje pro veřejnost od roku 2019. Na rozloze zhruba 90 hektarů nabízí návštěvníkům prohlídku 25 druhů zvířat v počtu 200 kusů.
Diskuse k článku