Bude v Milevsku bezobalový obchod? Přemýšlejí o něm Ženy pro Milevsko - Jižní Čechy Teď!
28. 2. 2021 8:11

Bude v Milevsku bezobalový obchod? Přemýšlejí o něm Ženy pro Milevsko

MILEVSKO – Spolek Ženy pro Milevsko byl založen v roce 2018. Od té doby na sebe upozornil řadou zajímavých akcí. Zmínit se dají například farmářské trhy či akce s názvem Po stopách přírody. Situaci v loňském roce hodně ovlivnila pandemie koronaviru. Některé plány se tak musely přesunout do budoucna. Členky spolku Nina Fialová, Lada Šetinová a Daniela Nováková v rozhovoru prozradily více.

 

Jak vás napadlo založit spolek Ženy pro Milevsko?

Lada Šetinová: S myšlenkou založit ženský spolek přišel Vít Král, koordinátor Živého Milevska, v roce 2018. Živé Milevsko oslovilo přes Facebook ženy v Milevsku a okolí, zda by měly zájem se občas sejít nebo do Živého Milevska jen napsat postřehy z běžného života, co by chtěly zlepšit v Milevsku a okolí, co jim chybí, co se jim nelíbí nebo líbí, ale je potřeba ještě danou věc nějak vylepšit a podobně.

Výzva tedy padla na úrodnou půdu?
Lada Šetinová: Postupně to bylo něco přes třicet žen, které se víceméně pravidelně v jednou až dvouměsíčních intervalech scházely, pokud jim to čas dovolil, nebo probíhala komunikace přes Facebook a e-mail. Asi po roce takovéhoto fungování se členky rozhodly, že se zoficiální ve spolek, abychom mohly žádat o finanční podpory, a také pro snadnější komunikaci s různými institucemi. Tak vznikl spolek Ženy pro Milevsko, který momentálně oficiálně čítá devět členek.

Mluvily jste během vašich schůzek o konkrétních věcech, které v Milevsku zlepšit?
Nina Fialová: Námětů jsme posbíraly spoustu, některé se i často opakovaly. My jsme si na začátku vybraly téma nedostatečné dostupnosti pedagogicko-psychologických poraden v Milevsku. Maminky, které tyto poradny potřebují s dětmi navštěvovat, nám psaly, že kapacitně je Milevsko přetížené a dojíždění do větších měst je pro většinu nemožné. Spolek tedy vytvořil dotazníky pro rodiče žákům mateřských a základních škol v obci z rozšířenou působností v Milevsku, abychom zjistily výši potřebnosti a mohly jít už s určitými daty za kompetentními osobami na Jihočeský kraj.

Jak jednání na kraji dopadlo?
Lada Šetinová: Bohužel neúspěšně. Prý je Milevsko moc malé na to, aby zde kraj zřizoval pedagogicko-psychologickou poradnu. Podle nich by zde nebyla vytížená. Proto jsme loni vytvořily dotazníky pro základní a mateřské školy, které spadají pod Milevsko. Dle tohoto šetření je tato služba pro rodiče s dětmi, které poradnu potřebují navštěvovat, v Milevsku nedostačující. Chceme tedy toto téma s krajem otevřít ještě jednou již s podklady z našeho šetření.

Čemu dalšímu jste věnovaly?
Nina Fialová: Dále jsme se věnovaly organizaci farmářských trhů, úpravě a inovaci dětských hřišť, kam jsme pořídily naše truhly plné předmětů, které se staly oblíbenými. Požadavek byl i na bezobalový obchůdek, kde jsme se s Městskou knihovnou v Milevsku snažily najít provozovatele a vůbec zjistit podmínky a požadavky na provoz takového obchůdku. Pak ale vše překazila nelehká doba s pandemií. Loni jsme úspěšně zorganizovaly první ročník akce Po stopách přírody u rybníka Pytlák, kde nám ženy psaly, že by uvítaly více poučných akcí pro děti spjaté s přírodou a její ochranu. Loni jsme se také zapojily do šití roušek a zásobovaly jimi potřebná místa v Milevsku. Plánů je nadále spousta, ale momentálně nám doba moc nepřeje.

Farmářské trhy měly úspěch, je to tak?
Nina Fialová: Ano, farmářské trhy jsou velmi oblíbené a za dobu, po kterou je pořádáme, si na ně návštěvníci již zvykli. Máme za sebou dvě sezony, i když kvůli pandemii byla ta loňská ukončena dříve. Trhy probíhají v Milevsku na náměstí každý druhý pátek od jara do podzimu. Máme radost, jak trhy fungují, moc by nás potěšilo, kdyby se zájem nakupujících ještě zvedl. Zatím jsme nepřišly na příčinu, proč trhy navštěvuje pouze určitá skupina lidí. Doba? Peníze? Budeme muset udělat průzkum. Hlavně ale doufáme, že se v brzké době situace uklidní natolik, abychom s nástupem jara mohly vyhlížet první termín farmářských trhů, kde určitě nebudou chybět stálice předchozích sezon jako je například Farma Liška, Café Monte Cintu, Pekařství Ambrozia a mnoho dalších.

Ozývají se vám prodejci sami nebo je kontaktujete vy?
Nina Fialová: Na začátku jsme je samozřejmě musely pozvat my, ale s postupem času se nám začali ozývat sami prodejci s tím, že by u nás chtěli prodávat. Což nás moc těší, protože to svědčí o tom, že mají trhy dobré ohlasy, a to je pro nás úžasná satisfakce.

A co ostatní akce?
Nina Fialová: Troufáme si říci, že i na ně byly ohlasy vesměs pozitivní. A přestože se mohou najít tací, kterým se naše činnost nelíbí nebo ji považují za zbytečnou, my víme, že vše, co děláme, konáme s dobrým úmyslem, ve snaze něco zlepšit či někomu pomoci. A to potom i nad případnými negativními připomínkami přivíráme oči, protože všem se člověk asi nikdy nezavděčí. Zúčastnily jsme se akcí jako Milevsko sobě, Bartolomějské posvícení 2019, Po stopách přírody, kde jsme byly pořadatelem, a často jste nás mohli vidět i na farmářských trzích, kde jsme v roli prodejců získávaly prostředky na charitu. V neposlední řadě se celý náš spolek účastnil hromadného šití roušek na jaře loňského roku, kde jsme produkty distribuovaly milevským občanům a do potřebných zařízení.

Vraťme se k bezobalovému obchodu. Je vůbec reálné, aby něco podobného v Milevsku fungovalo? Podle ohlasů z Tábora i z Písku není jednoduché něco podobného provozovat.
Nina Fialová: Ať se dnes rozhodnete pro jakékoli podnikání, přijde vám na mysl podobná otázka. A to ani nemusíme být v pandemické době. Klientela by v Milevsku určitě byla, jde o to, zda by byla pro takový obchod dostačující, máte pravdu. Nákup v bezobalovém obchodě je většinou plánovaný, kdy mají lidé dózy s sebou a když se několikrát stane, že na vlastní obaly zapomenete a využijete jednodušší cestu nákupu v obyčejném obchodě, podnikatel vás pomalu ztrácí. Takže je to krásné, ale zároveň běh na velmi dlouhou trať, který vyžaduje přehršel trpělivosti a štěstí.

Kdyby se další ženy k vám chtěly přidat, co mají udělat?
Daniela Nováková: Čas od času pořádáme veřejnosti přístupnou schůzi, termín jejího konání oznamujeme předem v Milevském zpravodaji. Této schůze se může zúčastnit každý, koho náš spolek zajímá. Pandemie bohužel způsobila v našem schůzování odmlku. Doufáme, že brzy bude možné zase podobné setkání zorganizovat.

Prozradíte něco z dalších plánů?
Daniela Nováková: Do daleké budoucnosti příliš nehledíme. Chtěly bychom samozřejmě dotáhnout projekty, které jsme začaly a které jsme již zmínily, ale rády ve svých nápadech reagujeme i na aktuální situaci. A to se nedá plánovat. Úplně nejvíc se teď těšíme na to, až se spolu znovu budeme moci sejít. Naše debaty bývají živé a o nové nápady určitě nebude nouze.

Martin Petřík
Martin Petřík

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.