Březnoví Sobotníci putovali podél Lužnice od Brusírny k čelkovickým lázním






















Historičky husitského muzea Lenka a Jitka Vandrovcovy své vyprávění o mostech doprovodily hojnými dobovými fotografiemi. Na prvním stanovišti zmínily podrobnosti o příhradovém mostě Bechyňské dráhy, první elektrifikované železnice v Rakousku-Uhersku. Stavěla ho firma bratři Prášilové, která stavěla i most v Praze na Výtoni. Současné provedení příhradového železničního mostu dozná změny. V letošním roce bude železná konstrukce mostu snesena a nahrazena novou. Provedení nové konstrukce bude od původní trochu odlišné, nýtování bude pouze naznačené. Most doplní zavěšená lávka pro pěší a cyklisty.
Jitka a Lenka Vandrovcovy připomněly, že řeka Vltava, do které se Lužnice vlévá poblíž Neznašova mezi Kolodějemi nad Lužnicí a Týnem nad Vltavou, má letos zajímavé výročí. Dne 4. dubna uplyne 150 let od prvního uvedení symfonické básně Vltava z budoucího cyklu Má vlast hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Připomněly i stádlecký most, který původně spojoval břehy Vltavy před vybudováním vltavské kaskády. Na Lužnici u Stádlce byl otevřen před 50 lety.
Historičky uvedly také budoucí most, který souvisí s výstavbou silnice 2/137. Začínat bude vedle areálové čistírny odpadních vod a vyústí poblíž prodejny Tesco. Bude mít délku 271 metrů. Řeka Lužnice v minulosti patřila i vorařům. Ročně proplulo Táborem až 1 000 vorů. Jedna ze zastávek byla pod mlýnem Veselí.
Zazněly informace o dalších mostech. Po čelkovickém mostě přešla skupina Sobotníků do Čelkovic. Odtud od čelkovických lázní byl dobře vidět Švehlův most spojující Tábor a Horky. Tři fotografie zobrazovaly tři postupné podoby lávky na Harachovce.
Jak uvedly sestry Vandovcovy, další Sobotníci se uskuteční 12. dubna. U příležitosti výročí 80 let od ukončení druhé světové války budou tématem Příběhy z doby okupace. Sraz je u Husova pomníku na Husově náměstí v tradičních 14 hodin.
Diskuse k článku