Blog Zdeňka Lanze: Patnáctý březen a skoro ticho - Jižní Čechy Teď!
15. 3. 2025 17:17

Blog Zdeňka Lanze: Patnáctý březen a skoro ticho

Blog Zdeňka Lanze: Patnáctý březen a skoro ticho-0
Je sobota 15. března 2025, krátce po poledni, venku sněží (jak příznačné pro tento smutně proslulý den našich dějin) a já na stránkách veřejnoprávního webu ČTK České noviny marně hledám zmínku o události spjaté s 15. březnem 1939.

V tuto chvíli asi nemá význam se o této tragické události našich novodobých dějin podrobně rozepisovat, jistě (snad ještě) se o ní učí naše děti již na základních školách. Ale na připomenutí výročí 15. března 1939 bychom zapomínat rozhodně neměli. Dnes je to již 86 let, ale vývoj dějin ukazuje, že odkaz tehdejších událostí je stále aktuální.
A není potřeba vymýšlet úplně nový článek, stačí se jen podívat na ty starší z posledních let. Tak např. na webu JcTEĎ.cz vyšel 15. března 2021 můj článek s názvem Vždyť se omluvili…
Stačí si ho připomenout v původním znění. Zde je:
„V těchto dnech si připomínáme jedno z nejvýznamnějších, ale zároveň i nejtragičtějších výročí naší historie. Dne 15. března 1939 obsadily jednotky německé branné moci (Wehrmacht) zbytek Mnichovskou dohodou okleštěného Československa. A hned následujícího dne 16. března byl výnosem Adolf Hitlera vytvořen Protektorát Čechy a Morava. Včetně malé části Slezska. To jsou známá fakta.

Před nějakým časem, v době již plně rozběhnuté „migrační krize“, jsem se bavil s jedním známým. Na tom by jistě nebylo nic mimořádného, kdyby… Už ani nevím, jak se to stalo, ale náš hovor po chvíli sklouznul právě k tomuto tématu. Tedy i k „nešťastné zvací výzvě“ kancléřky Merkelové, která, dle mého názoru, spustila stavidla masové migrace.

Řekl jsem, že vzhledem k neblahým historickým zkušenostem mám asi největší strach právě z Německa. A s tím jsem tvrdě narazil. Němci se prý za své jednání omluvili, ale Putinovo Rusko s okupací Krymu, to je jiná!
Pro současnou dobu přepisování historie je příznačné, že vzpomínek na tento den je v našich médiích jako šafránu. 
Že by se současní novináři o této události již neučili? Nebo že by jim jejich šéfové doporučili, aby o ní psali co nejméně? Zdá se, že znají jen 21. srpen. Přece nebudou s 15. březnem provokovat náš „eurovzor.“ To by pak mohli začít říkat slovo „skopčáci“ stejně často jako „rusáci.“

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.