Blog Libuše Kolářové. Jak dopadla anketa? Z vyjmenovaných profesí lidé nejméně přejí vojákům - Jižní Čechy Teď!
před 5 hodinami

Blog Libuše Kolářové. Jak dopadla anketa? Z vyjmenovaných profesí lidé nejméně přejí vojákům

Nové řešení webu JčTEĎ umožňuje publikovat i lépe a přehledněji čtenářské ankety. Budeme toho pravidelně využívat. Zazní i otázky, na které by se vás jinde možná nezeptali – z důvodu „korektnosti,“ kdy se už některé otázky považují za nepřístojné. Natož odpovědi. Před týdnem jsme zveřejnili první anketu. Vzorek odpovědí naznačuje, že se ministryně obrany chystala přidat peníze profesní skupině, která je dle výsledků ankety nejméně oblíbená.


Blog Libuše Kolářové. Jak dopadla anketa? Z vyjmenovaných profesí lidé nejméně přejí vojákům - Jižní Čechy Teď!

Ve vládě došlo před nedávnem ke konfliktu mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09), když Černochová bez předjednání s kolegy veřejně ohlásila, že chce, aby vojáci dostali od léta přidáno minimálně 8300 korun měsíčně. Po tomto střetu už se nejednalo ani o návrhu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který požaduje zvýšení platů o 4000 pro hasiče a policisty. Po střetu došlo mezi ministry k dohodě, že se o platech pro tyto složky bude jednat ve vládě pouze společně.

Celá záležitost působí dojmem, že se stávající vláda ještě pokouší získat před volbami přízeň početně významné skupiny, přičemž sobě a úředníkům už politici přidali na konci roku. Co si o tom myslí veřejnost? Pokusili jsme se o sondu – zapojilo se do ní 431 hlasujících. V anketě nelze hlasovat z jednoho zařízení vícekrát.

Čtenáři JčTEĎ tímto na prvním místě vzkazují, že při současném zadlužení státu a deficitu státního rozpočtu má vláda myslet na šetření a ne na rozdávání (sympatické by bývalo bylo, kdyby politici začali u sebe a v současném marasmu si nepřidávali…). Varianta, že přidáno při pohledu do státní pokladny nemá dostat nikdo, u čtenářů zvítězila (30 procent).

Těsně v závěsu jsou hlasy pro to, aby se přidalo kuchařkám, školníkům a uklízečkám ve školách (29 procent). Čtenáři si tu jasně uvědomují skutečnou platovou mizérii těchto profesních skupin, které teď chce stát hodit na krk obcím a krajům. Údajně i s penězi – ale s jakými? S těmi nízkými jako doposud? Nebo s nějakými tučnějšími, jaké ministryně obrany plánovala pro vojáky? Právě ti se jeví v anketě jako nejméně oblíbená skupina – pro navýšení platů vojákům bylo jen sedm procent hlasujících.

Troufnu si tvrdit, že oproti policistům nebo hasičům mají hlasující u vojáků nejmenší pocit, že jsou tu pro naši vlastní obranu. Zvyšovat jim platy, aby hájili zájmy kdesi jinde, není zřejmě volbou drtivé většiny hlasujících. Deset procent z nich pak bylo pro zvýšení platů policistům a nejpopulárnější z těchto složek jsou hasiči – těm by vyšší platy přálo 19 procent hlasujících.

Pět procent hlasujících by dalo vyšší plat jiným státním zaměstnancům, kteří nebyli vyjmenováni. Mohou to být třeba učitelé nebo lékaři – ti oznámili, že před letošními volbami nechystají žádné protestní akce za vyšší platy. Tak buď jsou příslušníci tohoto stavu s platy spokojení, nebo si vesměs přejí setrvání této vlády a nechtějí jí podrážet nohy před volbami.

Dnes jsme zveřejnili další anketu. Týká se chystaných oslav 80. výročí osvobození naší vlasti. Do příští neděle můžete vyjádřit v hlasování svůj názor.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.