Anketa: U čtenářů JčTEĎ převažuje postoj proti povinné vojně. V únoru stejně jako loni v srpnu - Jižní Čechy Teď!
9. 3. 2025 17:19

Anketa: U čtenářů JčTEĎ převažuje postoj proti povinné vojně. V únoru stejně jako loni v srpnu

V srpnu 2024 nabídl portál JčTEĎ čtenářům anketu, která se týkala povinné vojenské služby. Tehdy začaly teprve probleskovat signály, že by se mohlo o nějaké formě povinného vojenského výcviku uvažovat. V říjnu 2024 na táborské konferenci Vize Česka náčelník generálního štábu Karel Řehka ujistil, že Armáda ČR nemá požadavek, aby politická reprezentace znovu zavedla nějakou formu povinného vojenského výcviku. Po nástupu prezidenta USA Donalda Trumpa do funkce a jeho vzkazu, že Evropa se musí bránit případným nebezpečím sama, se rétorika začíná měnit. V únoru jsme na portálu JčTEĎ anketu na toto téma zopakovali. I podruhé získala největší podporu varianta proti zavedení povinné vojenské služby.

Anketa: U čtenářů JčTEĎ převažuje postoj proti povinné vojně. V únoru stejně jako loni v srpnu - Jižní Čechy Teď!

Proti zavedení povinné vojenské služby v České republice a přenechání obrany profesionální armádě hlasovalo v srpnu 659 čtenářů. V únoru jich bylo proti povinné vojně 657. 

Pro zavedení povinné vojny, protože si to žádá mezinárodní situace, hlasovalo v srpnu 329 respondentů, v únoru 490. Počet oproti srpnu vzrostl, ale nepřevýšil počet odpůrců. 

Srpnová anketa navíc nabízela variantu – usilovat o mír a neposilovat přípravy na válku. Pro tu se vyslovilo 186 lidí. Anketa z letošního února tuto otázku neobsahovala. Obě ankety nabízely i možnost – nemám názor, tu označilo loni v srpnu 330 hlasujících a letos v únoru 310. 

Jelikož systém hlasování umožňuje odevzdat jen jeden hlas z jednoho zařízení, dají se výsledky považovat za vzorek srovnatelný s výzkumy veřejného mínění. Například volební preference agentury zjišťují u srovnatelného vzorku dotazovaných. 

I po zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států amerických a jeho vzkazu, že se má Evropa do budoucna starat o svou obranu sama, zůstávají čeští politici obezřetní ve vyjadřování k povinné vojně. Jsou si vědomi, že jde o velmi nepopulární téma. Vládní strany i opoziční ANO povinný vojenský výcvik přímo odmítají. S návrhem na povinný tříměsíční výcvik přišel předseda Motoristů Petr Macinka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný se v pátečním deníku Právo vyslovil pro vytvoření přehledu bojeschopného obyvatelstva. K tomu by ale musely proběhnout povinné odvody a to současná legislativa umožňuje pouze při vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu. Ministerstvo obrany proto Výborného myšlenku označilo za neproveditelnou. 

Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.