Blíží se konec lékařské pohotovosti v menších městech?

VESELÍ NAD LUŽNICÍ – Má smysl udržovat při životě lékařskou pohotovost v menších městech? Sloužit tam chce jen minimum lékařů a pacienti tam nechodí téměř žádní. O tom se odehrála debata ve středu 23. dubna na zasedání zastupitelů ve Veselí nad Lužnicí.
Nakonec zastupitelé téměř jednomyslně odhlasovali dar 200 tisíc korun městu Soběslav, kde se pohotovost pro tento region slouží. Do příštího roku ale chtějí Veselští o smyslu této služby vést diskusi. Kraj už lékařské pohotovosti v mimookresních městech podporovat přestal, takže se na jejich fungování skládají samotné obce.
Má to smysl?
Ve Veselí byla pohotovost od roku 2022 zrušena. Starosta Vít Rada konstatoval, že tehdy na ní město přispívalo 860 tisíc ročně. Teď si mohou lidé dojet sedm kilometrů do Soběslavi a Veselí přispívá na fungování 200 tisíc. I tak jsou ale o efektivitě této služby pochybnosti. Podle Víta Rady představuje průměrná návštěvnost dva až tři lidi za službu, z celoroční návštěvnosti tvoří Veseláci třetinu. „Občas se také stane, že tam člověk přijede a nikdo tam není, protože se nepodařilo sehnat doktora do služby. Střídá se tam jen pár ochotných lékařů, ostatní sloužit pohotovosti nechtějí,“ řekl Rada.
Z diskuse vyplynulo, že lidé ve Veselí si zvykli raději rovnou zamířit na pohotovost do budějovické nebo táborské nemocnice, kde lékaře zastihnou vždycky. Mnozí také volají záchrannou službu, i v případech, kdy to nutné není – na to si zase stěžují záchranáři. Často také lékař z pohotovosti stejně pošle nakonec pacienta dál do nemocnice, tak proč to brát touto oklikou.
„Kraj zavedl pohotovost po telefonu, to považuji za dobrou věc. Člověk vyfotí doktorovi na druhé straně svůj pohled do krku a dostane recept, aniž by musel někam jezdit,“ popsal starosta. Za vyzvednutím receptu ale musí pacient stejně do města, kde je otevřená lékárna.
Někteří zastupitelé by viděli lepší využití peněz
„Lékaři to sami říkají, že je zbytečné pohotovosti sloužit, tak proč tam dáváme 200 tisíc,“ ptal se zastupitel Luděk Lou Myler a byl také jediný, kdo se hlasování zdržel. Hana Mazalovská navrhla, aby se tentokrát příspěvek ještě poslal, ale příští rok, aby se tyto peníze rozdělily radši mezi veselské sociální projekty a spolky. Martina Sýkorová ale varovala před unáhleným rozhodnutím, podle ní je třeba napřed zjistit, kdo na pohotovost chodí. Mladí lidé si do okresních měst dojedou, ale staří na tom můžou být hůř. O smyslu lékařské pohotovosti v soběslavskoveselském regionu se tak dá očekávat diskuse.
Diskuse k článku