Alergiků přibývá, odborníků ubývá. Čekací lhůty u alergologů se prodlužují

JIŽNÍ ČECHY – Alergie jsou stále častější zdravotní problém, který se dotýká dospělých i dětí. Rodiče se přitom často potýkají s dlouhými čekacími lhůtami na alergologická vyšetření, což může být pro rodiny s dětmi náročné.
Syna Veroniky Fialové z Tábora trápí od raného dětství alergie. Vše začalo, když bylo chlapci zhruba tři čtvrtě roku. „Když synovi dětská lékařka odebrala krev na testy alergií, měla jsem už nějakou představu, na co by mohl být alergický, přesto měl ale stále problémy. Proto jsem ho objednala ke specialistovi. Jenže čekací doba byla neuvěřitelných tři čtvrtě roku. V září 2024 jsem ho pak objednávala na kontrolu a termín nám dali až na září 2025, což je opravdu dlouhá doba, zvlášť když jde o malé dítě,“ popisuje Veronika Fialová.
Při řešení potíží s alergiemi tak musela žena hledat alternativní způsoby, jak si zajistit potřebné produkty. „Speciální mléko jsem nakupovala ve skupinách na Facebooku, kde si maminky vyměňovaly přebytek předepsaných receptů. Bylo to pro mě levnější, protože synovi předepisovali pouze čtyři balení na měsíc, ale spotřeboval jich třeba osm,“ říká Veronika Fialová. Proti alergickým reakcím obvodní lékařka doporučila Fenistil kapky a silný sirup Aerius. „Párkrát to pomohlo, když měl syn silnou reakci na jídlo nebo kosmetiku,“ dodává Veronika Fialová. Na alergologickém vyšetření se pak ukázalo, že její syn je alergický na kravskou bílkovinu, ale testy odhalily i další alergeny. Je tedy multialergik.
Co na alergie odborník?
O vzrůstajícím počtu alergiků hovoří i lékařka Jana Poloniová z Českých Budějovic, která se problematikou alergií dlouhodobě zabývá. „Počet alergiků v populaci neustále roste. V roce 2000 se odhadovalo, že alergie trápí přibližně 20 % populace, nyní je to 50 %. Každý druhý člověk tedy může být alergikem,“ uvádí odbornice.
Mezi hlavní faktory, které přispívají k tomuto trendu, patří genetická zátěž, změny klimatu a psychická zátěž. „Sezonní pylové alergie, zejména na jaře, jsou dalším důležitým faktorem. Momentálně začíná období jarních stromů, jako jsou bříza, líska a olše. Nejagresivnější je pyl břízy,“ doplňuje Jana Poloniová.
Přestože počet pacientů narůstá, specialistů v alergologii naopak ubývá. Podle lékařky v regionu situaci zhoršilo ukončení praxe jedné z alergoložek, což vedlo k prodloužení objednacích lhůt na tři až čtyři měsíce. „Kapacity jsou téměř naplněné a objednací doba se prodloužila. Akutní případy se snažíme řešit co nejdříve, případně máme k dispozici ambulance v nemocnici v Českých Budějovicích,“ vysvětluje Poloniová.
Pacientům, kteří čekají na vyšetření, lékařka doporučuje, aby se v případě sezonních alergií objednali na vyšetření po skončení pylové sezony, kdy lze na čas vysadit léky. Celoroční alergie lze testovat bez omezení. V běžných případech mohou první pomoc poskytnout i praktičtí lékaři nebo volně prodejné léky.
Nikola Tvrdíková
Diskuse k článku