Senátor Karel Kratochvíle o ČSSD a vnitrostranickém referendu - Jižní Čechy Teď!
22. 5. 2018 6:52

Senátor Karel Kratochvíle o ČSSD a vnitrostranickém referendu

Senátor Karel Kratochvíle o ČSSD a vnitrostranickém referendu-0
PÍSEK – Hned první den vnitrostranického referenda o tom, zda má sociální demokracie vstoupit do vlády jako koaliční partner hnutí ANO, o tom hlasovali členové písecké místní organizace, jejímž členem je i senátor Karel Kratochvíle. Do sociální demokracie vstoupil v roce 1996, od roku 2002 do roku 2010 byl poslancem sněmovny, v roce 2014 vyhrál senátní volby v obvodu Strakonice – Písek. Jeho mandát trvá do roku 2020, nedávno byl zvolen místopředsedou senátního výboru pro hospodářství, zemědělství, energetiku a dopravu. Senátor Kratochvíle je současně ředitelem státního podniku Zemský hřebčinec v Písku.

Senátor Karel Kratochvíle o ČSSD a vnitrostranickém referendu - Jižní Čechy Teď!

 

Vybavíte si, co vás v roce 1996 přimělo vstoupit do sociální demokracie?

To si vybavím přesně. Byl jsem tenkrát tajemníkem Asociace svazů chovatelů koní a uvažovalo se o privatizaci hřebčince. Tenkrát vládla ODS s lidovci, mně se myšlenka privatizace nelíbila. Řekl jsem si, že nemůžu jít za nikým jiným než za opozicí a přes sociální demokraty jsem se dostal k tehdejšímu ministru zemědělství Josefu Luxovi. Ten situaci velmi rychle pochopil a privatizaci zamítl. Podnik, který slouží chovatelům a specializuje se na plemenitbu, má zůstat ve státních rukou. V rukou soukromníka by neměl šanci žít, bez státních dotací se tato činnost neobejde.

Proč by tedy někdo usiloval o privatizaci hřebčince? Nebyla to jen fáma?

Kdepak, tady už byl naplánovaný hotel a kulečníkové dráhy, je to nádherný historický objekt, zařazený dnes mezi národní kulturní památky.

To ale stále nejsme u motivu pro vstup do ČSSD…

Poté, co se podařilo zvrátit privatizaci hřebčince, mě ČSSD oslovila, tak jsem do strany vstoupil. Pomohli mi, když bylo potřeba, to rozhodlo. Kolem roku 2000 jsem se pak stal předsedou okresního výkonného výboru v Písku a dnes jsem nejdéle sloužícím předsedou okresní organizace v republice. Jako senátor jsem zván i na jednání krajského a ústředního výkonného výboru. Já jsem ale pro to, aby se zapojovalo co nejvíc lidí z našeho regionu a kumulaci funkcí nemám rád. V krajském výkonném výboru je tedy Ondra Veselý a v ústředním Jindřiška Kudrlová.

 Na kterých zákonech jste se v Senátu aktivně podílel?

Mým tématem jsou zemědělské problémy. Podílel jsem se například na zákonu o plemenitbě, taky jsem se zabýval návrhem zákona, který se týkal malých vodních elektráren. Byla tam snaha, aby kvůli rekreačním plavbám na řekách musely malé vodní elektrárny vypouštět vodu. Ta by jim ale pak chyběla na výrobu elektřiny. Přitom jde o nejekologičtější energii, myslím, že má mít přednost před zájmy vodáků. Letos je problém nedostatku vody zrovna aktuální. Návrh na omezení malých vodních elektráren v hospodaření s vodou neprošel a ani já jsem pro něj nebyl.

Čím si vysvětlujete propad ČSSD v posledních parlamentních volbách?

Vláda poměrně dobře v minulém období fungovala, ale udělalo se několik chyb, kterých hnutí ANO mistrně využilo. My jsme ve své strnulosti ani nedokázali prezentovat to dobré, co se nám podařilo prosadit. Na druhé straně je tu celosvětová konjunktura, lidé se po krizi začínají mít lépe a dobře a nepotřebují záchranný systém, který je principem sociálně demokratické politiky. To se projevuje v celé Evropě.

Co ty chyby, které jste zmínil?

Z mého pohledu se postupovalo vůči panu Babišovi nevhodně. Jako příklad bych uvedl třeba kauzu lithium. Rozšířilo se to v podání, jakoby se sociální demokracie na tom chtěla obohatit. To lidi nemají rádi. Pan Havlíček si myslel, že udělal výhodný obchod pro republiku, ale bylo to nešťastně prezentováno a protistrana toho využila.

A protistrana se teď má stát partnerem…. Jaký by podle vás byl pro ČSSD dobrý postup?

Já bych řekl – babo, raď. Podpořil jsem názor sociálnědemokratických senátorů, od něhož se odchýlila jen jedna naše senátorka, že bychom se měli držet zpátky, zkonsolidovat se, zamést si před vlastním prahem. Slyším lidi kolem sebe, názory občanů, kteří snahu o vstup do vlády vnímají tak, že se ženeme na ministerskými posty. Přitom ale chápu, že když budeme stát úplně stranou a jiné strany budou používat myšlenky z našeho volebního programu, je to taky špatně. Jsou tu dvě varianty a obě nestojí za nic.

V pondělí proběhlo vnitrostranické referendum v písecké organizaci, kde jste členem. Prozradíte, jaký je váš postoj?

Já když něco řeknu, tak to platí, ale ať se každý rozhodne sám. Hlavně si myslím, že ať vyhraje ta či ona strana, pak to musí ti druzí přijmout a táhnout od té chvíle za jeden provaz. Kdo prohraje, musí to skousnout, o tom je demokracie. A tak to budu brát i já. Cením si toho a je to ke cti předsedy strany pana Hamáčka, že o vstupu do vlády nerozhodl ústřední výbor nebo sjezd, ale když slíbil celostranické referendum, tak to také splnil. 

Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.