Příběh Krále Šumavy opět ožívá v nové knize - Jižní Čechy Teď!
6. 11. 2017 7:37

Příběh Krále Šumavy opět ožívá v nové knize

Příběh Krále Šumavy opět ožívá v nové knize-0
PÍSEK – V píseckém penzionu U Malířských se nedávno pokřtila knižní novinka Písecká spojka Krále Šumavy autora a nakladatele Jana Měšťana. Místo bylo zvoleno záměrně, protože téměř přesně před šestašedesáti lety, 17. října 1951, přivezl ke svému kamarádovi a bývalému majiteli penzionu Karlu Malířskému někdejší písecký autodopravce Jan Kužvart ukrýt legendárního Krále Šumavy Josefa Hasila a jeho kolegu. Ti následující noc přespali v chatě Na Živci a dalších několik nocí strávili z bezpečnostních důvodů na chatě u řeky Otavy nedaleko Borečnice.

Příběh Krále Šumavy opět ožívá v nové knize - Jižní Čechy Teď!

 

Josef Hasil (narodil se roku 1924 na Prachaticku), agent americké zpravodajské služby, který přes přísně střeženou hranici převedl desítky lidí včetně žen a dětí, měl velmi dobré kontakty i v Písku.

„Jak se vše tenkrát odehrálo, jsem se už jako malý kluk dozvěděl od svého táty, který znal některé účastníky příběhu,“ uvedl při křtu autor knihy Jan Měštan. A jako kmotry si přizval syny tehdejších aktérů, Karla Malířského a Jana Kunžwarta, třetím kmotrem se stal Jaroslav Hasil, synovec Josefa Hasila. S dnes třiadevadesátiletým Králem Šumavy, žijícím v USA, je stále v kontaktu. Jak Jaroslav Hasil prozradil, jeho strýci zdraví stále slouží, má výbornou paměť, jen nohy by prý potřeboval nové, však se také po šumavských kopcích za každého počasí něco nachodil.

Na svého otce zavzpomínal i Karel Malířský a svěřil se s velice dojemnou vzpomínkou, jak byl společně s maminkou navštívit tatínka ve vězení a nesměl mu tehdy předat ani kytičku konvalinek. A popsal také velikou radost, když se otec vrátil domů. Zemřel ale velmi brzy, ve věku dvaapadesáti let.

Kniha Písecká spojka Krále Šumavy byla zpracovaná na základě sepsaných autentických vzpomínek bývalého píseckého autodopravce Jana Kužvarta a z údajů Archivu bezpečnostních složek a dalších dostupných archivních materiálů. Dějem knihy se prolíná příběh netolického malíře a fotografa, který odešel z Československa před druhou světovou válkou a osud jej zavál až do Kanady. S příběhem Krále Šumavy má ale mnoho společného. Děj se začíná odvíjet v Písku roku 1945, po osvobození, a končí v současnosti.

„Mým záměrem bylo konfrontovat autentické životní vzpomínky jednoho z aktérů spolupráce s Josefem Hasilem se zážitky dalších účastníků, to vše na pozadí historické doby a doplněné archivními materiály,“ dodává autor Jan Měšťan. Čtenářům se tak dostává do rukou příběh legendy, který díky vzpomínkám Písečáků a zdejším tak dobře známým kulisám dostává zcela jiný rozměr. 

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.