Miroslav Hlava: Úpadek vzdělávání nelze vyčítat školám, ale špatným politickým rozhodnutím - Jižní Čechy Teď!
21. 11. 2013 12:26

Miroslav Hlava: Úpadek vzdělávání nelze vyčítat školám, ale špatným politickým rozhodnutím

STRAKONICE – Rada Jihočeského kraje rozhodla, že vrátí na scénu přijímací zkoušky na střední školy. Připojila se tak k dalším devíti krajům, které zavedly totéž. Příští rok na jaře tak i žáky devátých ročníků na Strakonicku čeká povinný písemný test, budou-li se hlásit na maturitní obory. Zatímco gymnázia budou zadávat jednotné testy Scio, odborné školy s maturitou si je mohou připravit samy. Ač Jihočeský kraj nazval své rozhodnutí doporučením, přijímačky budou tak jako tak povinné. Zakázal totiž přijímat uchazeče jen podle prospěchu v základní škole. Je dobře, že se přijímací zkoušky vracejí? Kdy se vlastně zrušily? Pomohou nastartovat školství, o němž se v poslední době říká, že je v úpadku? O tom jsme si povídali s ředitelem strakonického gymnázia Miroslavem Hlavou (48).

Jak budou přijímací zkoušky vypadat? Už to víte?

Jihočeský kraj určil pro všechny jím zřizované střední školy povinné přijímací zkoušky na vzdělávací obory končící maturitní zkouškou. Všechna gymnázia na jihu Čech budou povinně konat písemné testy, a to od firmy Scio. Půjde o testy z obecně studijních předpokladů, matematiky a českého jazyka. Na odborných školách si budou připravovat svůj vlastní test. U gymnázií musí být váha testování z celkového výsledku minimálně 70 procent, zbývajících třicet procent připadne na klasifikační výsledky žáka za poslední dva roky studia na základní škole. Odborné školy mohou mít váhu padesát procent testování a padesát procent klasifikace.

Nebudou střední školy Jihočeského kraje v nevýhodě, vzhledem k tomu, že okolní kraje, především plzeňský a středočeský, přijímací zkoušky nezavedly?

Do určité míry je to diskriminující a nekoncepční. Například pro okresy Strakonice, Písek, Tábor. U nás studuje vysoké procento žáků z horažďovických základních škol. Pokud se tedy žáci z této oblasti momentálně rozhodují kam ze základní školy, možná zvolí jednodušší cestu a přihlásí se raději na gymnázia do Klatov či Sušice bez přijímacích zkoušek. Můžeme jen doufat, že rodiče uvažují rozumně a nebudou za každou cenu dětem ušlapávat cestičku. Větší obavy mají ředitelé odborných škol. Jediným seriozním řešením jsou celorepublikové přijímací zkoušky.

V kuloárech se mluví o tom, že odborné školy budou připravovat testy na co nejlehčí bázi, aby uchazeči bez problémů prošli. Některé školy hodlají náčrt testů v předstihu vyvěsit na svůj web. Nově zavedené přijímací zkoušky tím pádem absolutně neřeší propad českého vzdělávání, o kterém se v poslední době tak často diskutuje.

Určitý propad české vzdělanosti to skutečně neřeší. Podle mého názoru chce Jihočeský kraj tímto rozhodnutím udržet stávající síť středních škol v době slabých populačních ročníků na vstupu do tohoto typu škol. Z devítek vycházejí velmi slabé ročníky a tento populační trend ještě dobře tři čtyři roky potrvá. Přijímací zkoušky jsou potřeba, rozhodně s jejich zavedením souhlasím, ale musí vést k celkově vyšší, celoplošné motiváci žáků základních škol.

Celý rozhovor v aktuálním vydání Týdeníku Strakonicko. Na toto téma dále odpovídají zástupci dalších středních a základních škol. Je pravda, že odborné školy chystají lehké přijímačky kvůli svému přežití?

Jarka Krejčová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.