27. 4. 2015 8:00

Město chce peníze za zpožděnou opravu Jihočeského divadla. Zatím není jasná částka

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Ještě před několika měsíci mohli být Budějovičtí svědky rozsáhlých oprav Jihočeského divadla. Jednalo se o nutnou rekonstrukci, kterou vzala na svá bedra stavební firma Arstav. Na podzim roku 2013 se začalo a na konci roku 2014 se mělo skončit. Jenže stavební práce se protáhly do února 2015. Rekonstrukce vyšla na zhruba 29 milionů korun. Město nyní firmě, která práci na divadle vykonávala, vyměřilo pokutu za zpoždění 1 800 000 korun.

 

Stavební práce příliš nepocítili pravidelní návštěvníci divadla, jeho provoz po dobu rekonstrukce přerušen nebyl. Největší změnou prošla přilehlá budova, která byla původně k divadlu připojena jen dodatečně. V podkrovním patře vznikla Studiová scéna Na Půdě se zasouvacím hledištěm, divadlo je teď také bezbariérové, pokladna se rozšířila, vzniklo tu kreativní centrum Ateliér a diváci si v prostorech divadla mohou zajít také do nekuřácké kavárny.

Za tím vším stojí kus práce, ale ta nebyla podle vedení města provedena zavčasu. Stavební firma prý o prodloužení termínu nepožádala včas, teď společnost žádá zadavatele – město o snížení pokuty z téměř dvou milionů na 600 tisíc korun. Jak podotkl někdejší ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták (HOPB), stavba byla od počátku komplikovaná.

„Mohu jen mluvit o tom, čeho jsem byl tehdy přímým svědkem. Rekonstrukce byla velmi složitá. Nezapomínejme, že jde o historickou budovu. S některými skutečnostmi projektanti nepočítali. Stavba nebyla jednoduchá, a proto bych prodloužení stavby prominul úplně,“ zastal se na zasedání zastupitelstva dodavatelské firmy. K tomu také poznamenal, že hlavní problém vidí ve vyhlášce o zadávání veřejných zakázek, kdy firma Arstav vysoutěžila nejnižší možnou nabídku. Firmy se nutí jít pod cenu a snaží se udělat práce co nejméně nákladné. A to mohlo stavbu zbrzdit.

Radikálněji se k tomu vyjádřil bývalý náměstek Miroslav Joch (ČSSD). „Ta firma by zasloužila metál za to, že vůbec rekonstrukci dokončila za takových podmínek, které měla.“  Také zastupitel Ivan Nadberežný (KSČM) poznamenal, že práce byla odvedena kvalitně a přimluvil se za to, aby se projednávání pokuty odložilo na později anebo aby se pokuta zrušila úplně.

Jako vždy nabídl racionální pohled náměstek pro majetek Tomáš Bouzek (TOP09). „Neberme v úvahu citové argumenty. Kvalitního provedení si vážím, ale nemá to vliv na smluvní pokutu. Prodlení je spočítáno, víme, kdy byl předávací protokol. Nevíme, jestli je chyba jen na straně zhotovitele nebo i dodavatele.“

Jednání o pokutě se nakonec odložilo až na další jednání. Není vyloučena možnost, že i na straně města došlo k pochybením. Smluvní pokuta tak v budoucnu může být nižší anebo ani nemusí být udělena. To ale ukáže čas. Podle právního zástupce zhotovitelské firmy Jaromíra Bajera, který se zasedání zastupitelů také zúčastnil, alespoň bude více času na vyjednávání.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.