Co chce změnit veterinární lékařka z Tábora Radka Vaňousová - Jižní Čechy Teď!
21. 9. 2017 6:58

Co chce změnit veterinární lékařka z Tábora Radka Vaňousová

Veterinární lékařka Radka Vaňousová (39) provozuje v Jeronýmově ulici v Táboře veterinární kliniku Iris. Od roku 2013 je členkou TOP 09 a nyní zaujímá šesté místo jihočeské kandidátky TOP 09 do Poslanecké sněmovny. Proč se maminka tří dětí – dvanáctiletého syna a dvou desetiletých děvčat – chce vydat do politiky? Došla k závěru, že jinak se věci, které jí dlouhodobě vadí, nikdy nezmění. A že je třeba se o změnu aktivně pokusit.

Co chce změnit veterinární lékařka z Tábora Radka Vaňousová - Jižní Čechy Teď!

 

Vybavíte si, co pro vás bylo impulsem a poslední kapkou k rozhodnutí – jdu do toho?

To rozhodnutí se rodilo spíš delší dobu. Jako zástupce stavovské organizace Komory veterinárních lékařů jsem viděla dost problémů, které by se měly řešit. Uvědomila jsem si, že hlas profesní komory ale není slyšet a došla jsem k přesvědčení, že potřebné věci se zřejmě dají prosadit pouze v politice. Myšlenky TOP 09 mi byly blízké a pak mě k této straně přimkla realita poslední prezidentské volby, kdy jsem podporovala Karla Schwarzenberga.

Co z veterinární praxe zákonodárci nevnímají?

Řešila se legislativa, od welfare, tedy pohody zvířat, přes odbornou způsobilost veterinářů až po jejich nezávislost a pak jsem si uvědomila, že je to problém všech podnikatelů. My nejsme na státu závislí, staráme se sami o sebe, ale stát nám neustále klade překážky a vytváří stále víc orgánů, které nás kontrolují. Úředníci, kteří nikdy nebyli v praxi, vymýšlejí od stolu stále nová nařízení a já jako veterinář strávím polovinu své pracovní činnosti vyřizováním administrativy. A to si ještě nevedu sama účetnictví. Pokud se ale nějaké instituce zeptáte na závazné stanovisko, podle kterého si máte počínat, nikdo se pod nic nechce podepsat. My například působíme ve třech sazbách DPH. Žádali jsme o jasné vyjádření, jak co účtovat a jakési vyjádření jsme dostali až dva měsíce po zavedení novely zákona. Konečné stanovisko zní, že máme postupovat tak, abychom si to byli schopni před finanční správou obhájit. Takže do první kontroly jsme v nejistotě. To přece není v právním státě normální. Pořád všichni experimentují, místo aby přijali jasný systém. Přijímají se dílčí opatření a chybí systémová řešení.

Čím byste se zabývala, pokud vás voliči do sněmovny vyšlou?

Já chápu, že zvenčí se to zdá jednoduché než člověk nahlédne celou šířku problému, ale odněkud se začít musí. Zajímala by mě ochrana životního prostředí a rozvoj měst a venkova. Konkrétně i problematika potravin živočišného původu. Teď je právě aktuální problém kontaminovaných vajec. Fipronil, který byl ve vejcích zjištěn, se běžně používá proti parazitům u malých zvířat. Teď se ukazuje, že v některých zemích lze tímto přípravkem ošetřovat i drůbež. To je problematika nastavení národní suverenity v některých oblastech. Vzpomeňte si na aféru s posypovou solí, která se objevila v salámech. Ale podle polských úřadů k žádnému pochybení nedošlo, u nich ty výrobky odpovídají a jsou zdravotně nezávadné. Naše normy jsou jedny z nejpřísnějších, a proto je třeba podporovat naše národní produkty. Já sama jim dávám přednost, vždycky se v obchodě dívám, odkud maso, vajíčka, ovoce nebo zelenina pocházejí. Navíc proč kupovat něco, co jiné státy dotují, aby to dostaly na náš trh a putuje to k nám přes půl Evropy. U našich výrobků je záruka, že podléhají dostatečné veterinární kontrole.

Stala jste se známou vystoupením proti kolegovi veterináři ze Strakonic, který byl zadržen v Německu při převážení štěňat z množírny. Zas tak často se nevidí, aby lékař razantně překročil bariéru profesní solidarity s jiným lékařem…

Bohužel, ani vysokoškolský diplom nedává automaticky etické záruky. Veterinární lékař převážel ta štěňata v kufru auta v hrozných podmínkách.

A co na to vaše profesní komora veterinářů?

Komora si své členy hlídá po disciplinární stránce podle zákona o Komoře veterinárních lékařů ČR. Jenže tato problematika spadá pod zákon na ochranu zvířat proti týrání. Takže podle zákona o veterinární komoře postižitelný není, i když revizní komise komory ten případ řeší a je tu vůle zaujmout stanovisko. Zůstává možnost postižení podle zákona o ochraně zvířat a pro jejích týrání. Tady se ale naráží na to, že v Německu už to vyhodnotili pouze jako přestupek.

Jak byste stručně vyjádřila, oč jde TOP 09?

Nám jde o to, aby člověk měl státem jasně určené mantinely, ve kterých může svobodně fungovat a ne aby byl na každém kroku státem řízen. Stát má být služba, ne šikana. Zákony mnohdy kvalitní nejsou a je třeba na tom pracovat, ale existuje i etika. Politici by ji měli ctít jako první.

-pi-

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.