Archa naděje. Výstava, která mapuje nelehkou cestu Židů z protektorátu




Úryvky z Deníku trosečníka lodi Patria popisují nelehkou cestu židů z Protektorátu Čechy a Morava a dalších zemí do Palestiny, které se sám autor Karel Brandýs v roce 1940 účastnil. Zápisky z této cesty doplňoval vlastními ilustracemi. Exod židů vyvrcholil tragickou plavbou lodi Patria, která se 25. 11. 1940 potopila u břehů Haify (Palestina). Zahynulo zde 267 osob – židovští uprchlíci, britští vojáci, členové posádky.
Expozice dále zahrnuje plastiky a malby akademického sochaře Michala Moravce, které jsou historickými i sakrálními symboly znázorňujícími víru, soudržnost, naději a lásku a podtrhují a zhmotňují tak téma výstavy. Překvapením jsou 3 nové sochy, jež Michal Moravec zhotovil přímo pro projekt ARCHA NADĚJE.
„Je až neuvěřitelné, jak je toto téma v dnešní době aktuální a pro mnohé velmi blízké. V roce 1940 prchali židé z Evropy, v dnešním roce přichází uprchlíci do Evropy. Velmi zajímavým prvkem výstavy je dvou metrové kormidlo, které datuje významné milníky plavby lodi Patria. Historickou hodnotu výstavy podtrhuje i originál cestovního pasu a dopis pro anglickou královnu. Vše živě dokresluje emoční nálada soch Michala Moravce,“ slovy Radky Novotné, provozní manažerky Galerie Mariánská.
Diskuse k článku